Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dzień 6 stycznia 2018 był dniem, za który pracownikowi - konserwatorowi należy się inny dzień wolny. Wolny dzień dla pracowników obsługi i administracji 29 stycznia 2018 do wyznaczyłam na 30 marca. W tym czasie od 29 stycznia do 6 kwietnia jeden z pracowników przebywał na zwolnieniu lekarskim. Czy w tym przypadku powinnam pracownikowi "oddać" ten dzień w innym terminie?
Zgodnie z art. 130 § 2 kodeksu pracy, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Oznacza to, że od ogólnej liczby godzin do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym należy odjąć 8 godzin za każde święto przypadające od poniedziałku do soboty. W przypadku świąt przypadających od poniedziałku do piątku sprawa jest prosta - w tym danym dniu pracownicy mają dzień wolny. W przypadku, gdy święto przypada w sobotę, czyli w dniu, kiedy pracownicy nie świadczą pracy, trzeba udzielić im innego dnia wolnego, aby zachować odpowiednią liczbę godzin pracy w okresie rozliczeniowym (pomniejszoną o 8 godzin). Jeżeli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim w czasie, gdy ustalony został dzień wolny od pracy, nie ma obowiązku udzielania go w innym terminie (podobnie, jak w przypadku choroby w każdym innym dniu wolnym od pracy). Istotne jest tutaj odpowiednie obliczenie wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym i takie ustalenie dni wolnych, aby pracownik nie przepracował więcej godzin niż wynika to z obniżonego wymiaru.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Informacja o warunkach zatrudnienia - wzór 2023
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak rozliczyć pensum nauczyciela zespołu szkół, gdzie w szkole ma 10/18 i przedszkolu 1/25. Czy łączne pensum będzie wynosić 10,72? A jeżeli nauczyciel przedszkola ma 23/25 w przedszkolu i 2/18 w szkole to czy łączne pensum będzie 25,78/25? I czy w ten sposób należy wprowadzić i proporcjonalnie wyliczyć wynagr. zasadnicze i inne składniki wynagrodzenia? Czy to ponad pensum, czyli 0,78 traktować jako godzinę ponadwymiarową?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Podpisuje umowę z konserwatorem na 1/2 etatu. W jaki sposób zaznaczyć, że czas pracy będzie uzależniony od rodzaju wykonywanej czynności np. przed 7 rano będzie odśnieżanie, a koszenie trawy np. w godzinach popołudniowych? Proszę o podstawę prawną i sposób ewidencji pracy konserwatora.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak przy zatrudnianiu nauczyciela powinno się prawidłowo określić wymiar czasu pracy: "w pełnym wymiarze czasu pracy" czy też "18/18 zajęć dydaktycznych w tygodniu"? Podobnie w przypadku aneksu do umowy – zwiększając wymiar godzin piszemy "zwiększa się wymiar z 16/18 do 18/18" czy "z 16/18 do pełnego etatu"?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel dyplomowany z 30 - letnim stażem pracy mający ukończone studia podyplomowe z historii utraci prawo nauczania przedmiotu w 2020 roku?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe