Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dzień dobry, moje pytanie będzie dotyczyło odpłatności za godziny uciążliwe. Mam ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym + sprzężenia. Chłopiec ten uczęszcza do klasy 4, ma nauczyciela współorganizującego kształcenie. Realizuje inną postawę programowa. Czy powinnam wypłacać dodatek za warunki uciążliwe. Jeśli tak, to komu- nauczycielom uczącym w oddziale, nauczycielowi współorganizującemu kształcenie? Bardzo proszę o poradę.
Zgodnie z art. 34 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 984 z późn. zm.) nauczycielom pracującym w trudnych lub uciążliwych warunkach przysługuje z tego tytułu dodatek za warunki pracy.
Zamknięty katalog prac prac wykonywanych w warunkach trudnych i uciążliwych, stanowiących podstawę do przyznania z tego tytułu dodatku, wymienia § 8 i § 9 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31.01.2005 r.w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy(Dz.U. z 2014 r. poz. 416 ze zm). Nie zawiera on prowadzenia zajęć dydaktycznych, opiekuńczych lub wychowawczych w oddziale ogólnodostępnym lub integracyjnym, do którego uczęszcza dziecko z orzeczeniem oo potrzebie kształcenia specjalnego, ani też prowadzenia zajęć przez nauczyciela posiadającego kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudnionego dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych. Nauczyciel o którym mowa w pytaniu i tzw. nauczyciel wspomagający nie są więc uprawnieni do dodatku za warunki pracy trudne ani uciążliwe. Ponadto w obowiązującym stanie prawnym nauczycielom nie przysługuje dodatek za"szczególne"warunki pracy
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W związku z brakiem godzin zamierzam do 31.05.2011 wypowiedzieć stosunek pracy ( zawarty na podstawie mianowania )proponując etat 16/18. Jeśli nie wyrazi zgody na pracę w takiej ilości, co wtedy; jak odprawa czy w ogóle....
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi wychowania przedszkolnego zatrudnionemu w szkole podstawowej w oddziale przedszkolnym, który realizuje nauczanie indywidualne w domu, w wymiarze 4 godzin tygodniowo z dzieckiem objętym rocznym przygotowaniem przedszkolnym z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z tytułu niepełnosprawności w stopniu znacznym należy się dodatek za trudne warunki pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor otrzymał pismo od organu prowadzącego z informacją o procedurach przeniesienia nauczycieli do nowo powstającej szkoły. Po analizie przepisów dyrektor szkoły nie zgadza się na takie przeniesienie. Jaki ma termin administracyjny na wystosowanie odpowiedzi do organu prowadzącego?
- Przystąpienie do strajku. Nauczyciele podjęli decyzję przystąpienie do strajku. Czy nauczyciele szkoły mogą przystąpić do strajku, jeżeli nie zostały zachowane procedury związane ze sporem zbiorowym tj. dyrektor szkoły nie otrzymał od związków zawodowych żadnych żądań dotyczących warunków pracy, płac itp?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniony w poradni psychologiczno-pedagogicznej logopeda w pełnym wymiarze (20/20) od miesiąca września 2021 r. w etacie realizuje 5 godzin wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Jako nauczyciel poradni otrzymuje 5-procentowy dodatek za trudne warunki pracy. Realizowane godziny WWRD są wypłacane bez dodatku trudnościowego. Czy ten nauczyciel powinien mieć sporządzony aneks do umowy wskazujący na realizację godzin WWRD bez dodatku trudnościowego (15/20 z dodatkiem 5% i 5/20 bez dodatku trudnościowego)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe