Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dzień dobry. Nauczyciel X (mianowany) w maju 2012 został zawieszony w czynnościach ze względu na toczącą się przeciwko niemu sprawę karną. Zawieszenie zostało ustanowione do czasu zakończenia sprawy karnej.Systematycznie wysyłałam zapytania do sądu o status prawny nauczyciela. Sprawa zakończyła się w marcu 2013. O fakcie tym nie zostałam poinformowana zarówno przez nauczyciela X jak i przez sąd. W miesiącu czerwcu 2013 wezwałam nauczyciela X do przedstawienia informacji dot. toczącej się sprawy. Uzyskałam pisemną odpowiedź, że sprawa została warunkowo umorzona w marcu (przypominam, że informację tę uzyskałam dopiero w czerwcu!). Sąd tę informację potwierdził. W marcu więc nauczyciel X nie był już zawieszony i od tego czasu ma nieobecność nieusprawiedliwioną. W lipcu 2013 złożyłam wniosek do rzecznika dyscyplinarnego. Sprawa się toczy. Moje pytanie: jak w świetle prawa mogę "rozstać się" z nauczycielem X, jeżeli od marca 2013 nie świadczy pracy (nadal pobiera wynagrodzenie)? Czy mogę zwolnić go dyscyplinarnie z KP, czy tylko rzecznik dyscyplinarny może podejmować decyzje w sprawie zatrudnienia ww. nauczyciela X? Z góry dziękuję za odpowiedź, na którą nikt nie potrafi udzielić mi odpowiedzi.
Dyrektor nie może zwolnić nauczyciela dyscyplinarnie, tak jak innych pracowników na podstawie przepisów kodeksu pracy. Karta Nauczyciela w pełni reguluje zarówno kwestie zatrudniania jak i zwalniania nauczycieli. Nie można zatem stosować przepisów kodeksu pracy w związku z art. 91c Karty Nauczyciela - ten przepis odsyła do kodeksu pracy jedynie w sprawach nieuregulowanych w Karcie Nauczyciela. Aby rozstać się z nauczycielem, który naruszył podstawowe obowiązki pracownicze, konieczne jest wszczęcie postępowania dyscyplinarnego i dopiero wymierzenie kary dyscyplinarnej zwolnienia z pracy daje możliwość takiego "rozstania".
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 stycznia 2009 r. I PK 137/08:
Za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych nauczyciel odpowiada w trybie dyscyplinarnym, z wyłączeniem możliwości rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z jego winy na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 k.p.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nasza nauczyciela przebywa na zwolnieniu lekarskim od 29.06.2016r do 27.09.2016r/ciąża/ od 28.09.2016r do 14.02.2017urlop macierzyński; od 15.02.17r do 01.08.2017r urlop rodzicielski. Ile dni urlopu uzupełniającego należy się w/w nauczycielce i czy są uwarunkowania prawne w jakiej ilości dni jednorazowo może pójść na urlop i do kiedy musi wykorzystać urlop uzupełniający?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się z prośbą o interpretację przepisów dotyczących ustalenia prawa do urlopu dla poratowania zdrowia, w szczególności wyliczenia okresu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwających dłużej niż 6 miesięcy oraz o przedłużenie wymaganego okresu pracy o tą niezdolność. Nasze pytanie brzmi: czy wliczamy cały okres niezdolności do pracy trwający dłużej niż 6 m-cy , czy tylko ten powyżej 6 m-cy? Na konkretnym przykładzie w naszej szkole nauczyciel mianowany, umowa o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin. Okres zatrudnienia od 01.09.2008r do nadal, okresy niezdolności do pracy: - zw. lekarskie, urlop macierzyński, u.rodzicielski w wymiarze 220 dni (czy brać pod uwagę całość 220 dni czy powyżej 180 dni t,j.40 dni ?) , - u.wychowawczy 2 lata czyli 24 m-ce (brać pod uwagę 24m-ce czy 18m-cy)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel języka angielskiego pracuje w dwóch szkołach po 15 godzin w każdej. Problem w tym, że ja zwiększam ilość godzin do 17-tu. Jak zmienić umowę, jeśli ma ją zawartą na czas nieokreślony i jest nauczycielem mianowanym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia od września 2010r. do 28 lutego 2011r. Co z urlopem wypoczynkowym w sytuacji, kiedy pracownik ten nie zamierza wrócić do pracy po urlopie dla poratowania zdrowia (poprosił o rozwiązanie stosunku pracy)? Dodam, że szkoła jest placówką feryjną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik - woźny szkolny - ma być przeniesiony do pracy w urzędzie gminy od 1 sierpnia 2020 r. na stanowisko obsługi szkół na terenie gminy. Przełożonym pracownika będzie Wójt. W związku z tym proszę o pomoc.
1. Podstawa prawna zwolnienia i wszelkie procedury i terminy.
2. Czy należy się odprawa (pracownik pracuje 30 lat, szkoła zatrudnia powyżej 20 pracowników)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe