Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dzień wolny od pracy za święto przypadające w sobotę. Czy nauczycielom zatrudnionym w placówce feryjnej, w placówce nieferyjnej oraz dyrektorowi, wicedyrektorowi i kierownikowi świetlicy należy się dzień wolny za święto przypadające w innym dniu niż niedziela (np. w 2020 roku za 15 sierpnia i 26 grudnia)?
W samorządowej placówce feryjnej i nieferyjnej dzień wolny za święto w sobotę przysługuje wyłącznie pracownikom niepedagogicznym na podstawie art. 130 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. Czas pracy nauczycieli w takich placówkach (także, gdy zajmują stanowiska kierownicze, np. dyrektora, wicedyrektora, kierownika świetlicy) jest uregulowany wyczerpująco w pragmatyce służbowej, która nie przewiduje powyższego mechanizmu rozliczania czasu pracy, co w szczególności wynika z treści art. 42c ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215, który przyznaje rekompensatę w postaci dnia wolnego tylko, gdy w dniu wolnym od pracy będącym świętem nauczyciel wykonywał pracę. W samorządowej placówce nauczyciele (także na stanowiskach kierowniczych) korzystający z dnia wolnego w święto nie otrzymują dodatkowego dnia wolnego, ponieważ nie stosuje się do nich art. 130 § 2 KP (postanowienie SN z 13.06.2018 r., III PZP 2/18), a jeśli w święto pracują, otrzymują inny dzień wolny lub wynagrodzenie ze 100% dodatkiem (art. 42c ust. 4 KN). Dzień wolny za święto otrzyma więc tylko taki pracownik na stanowisku kierowniczym, który jest pracownikiem niepedagogicznym.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy posiadacie Państwo Regulamin wynagradzania pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w szkołach ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego w sytuacji gdy: 1. Pracownicy niepedagogiczni do października 2015r. regularnie otrzymywali wynagrodzenie, płatne do ostatniego dnia miesiąca.; 2. W listopadzie nastąpiło przesunięcie terminu wypłat wynagrodzeń do 10-go dnia następnego m-ca, w wyniku czego wynagrodzenie za miesiąc listopad pracownicy otrzymali 1 grudnia (automatycznie ZUS-y i podatki zostały rozliczone w styczniu 2016r.; 3. Analogicznie, wynagrodzenie za miesiąc grudzień 2015r. zostało wypłacone 4 stycznia 2016r., a ZUS i podatek będzie odprowadzony w lutym 2016r. W związku z powyższym pracownicy otrzymali 11 wynagrodzeń za rok 2015, a nie 12. Proszę o informację, czy wynagrodzenie za miesiąc grudzień 2015r. wypłacone w styczniu 2016r. należy uwzględnić do podstawy wyliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2015 rok.
- Nauczyciel otrzymał akt mianowania 31 sierpnia 2022 r. od połowy września uda się na zwolnienie lekarskie w związku z ciążą. Czy chcąc ubiegać się o stopień nauczyciela dyplomowanego nauczyciel musi składać jakieś dokumenty od 1 września 2022 r. zanim pójdzie na L4? Na jakich zasadach będzie odbywał staż i ile on będzie trwał?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Oddział przedszkolny realizuje 5 godzin dziennie zajęć dydaktyczno-wychowawczych, ale w przyszłym roku będzie realizowana 1 godzina tygodniowo zajęć z j. angielskiego. W jaki sposób mam zaplanować w podziale godziny, czy to mają być zajęcia traktowane jako 6 godzina, czy powinny być realizowane w ramach 5-cio godzinnego czasu pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi wychowania przedszkolnego zatrudnionemu w szkole podstawowej w oddziale przedszkolnym, który realizuje nauczanie indywidualne w domu, w wymiarze 4 godzin tygodniowo z dzieckiem objętym rocznym przygotowaniem przedszkolnym z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z tytułu niepełnosprawności w stopniu znacznym należy się dodatek za trudne warunki pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe