Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Ekwiwalent za urlop placówka feryjna. Nauczyciel zatrudniony od 01.09.2018 r. (druga umowa, pierwsza od 01.09.2017 do 31.08.2018) w dniu 28.02.2019 r. rozwiązuje stosunek pracy za porozumieniem stron. Na przełomie stycznia i lutego wykorzysta urlop w związku z feriami zimowymi (14 dni). Za ile dni urlopu pracodawca powinien w tej sytuacji wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop?
Urlop wypoczynkowy w 2019 roku nauczyciela opisanego w pytaniu będzie jego kolejnym urlopem, do którego nabędzie prawo z dniem 01.01.2019 r. (art. 65 Karty Nauczyciela). W związku z rozwiązaniem stosunku pracy, urlop będzie przysługiwał w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego okresu w 2019 roku, tj. za 2 miesiące. Urlop ten nauczyciel wykorzysta podczas ferii zimowych, więc ekwiwalent już nie będzie przysługiwał.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 1. Pomoc kuchenna (pracownik emeryt) zatrudniona na 1/2 etatu, na czas nieokreślony, zostaje zwolniony z pracy z dniem 31 sierpnia 2023 r. (powodami są redukcja etatu oraz przesunięcia w etatach w obsłudze). Czy pracownikowi należy się odprawa z tytułu zwolnienia z pracy (redukcji etatu)? Stanowisko pomocy kuchennej pozostaje tylko jako pracownik robotnik do pracy lekkiej (sprzątaczka), która przechodzi na to stanowisko na 1/2 etatu.
2. Nauczyciel zatrudniony jest na zastępstwo za nieobecnego długotrwale nauczyciela (L4, urlop macierzyński). Zatrudnienie od 17 października 2022 r. umowa została zawarta do dnia 23 czerwca 2023 r. Czy data podana na zawartej umowie jest prawidłowa (zgodnie z prawem), czy należało umowę podpisać do końca sierpnia 2023 r.? W umowie jest podane, iż jest to umowa na czas określony oraz na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika. Czy umowa powinna być zawarta do dnia wykorzystania należnego nauczycielowi urlopu wypoczynkowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź - Jakie kwalifikacje do nauczania przedmiotu filozofia w szkole ponadpodstawowej powinien posiadać nauczyciel? Czy w przypadku braku nauczyciela po studiach z filozofii, zajęcia z filozofii może prowadzić polonista lub nauczyciel religii, który realizował te treści podczas studiów?
- Ile dni urlopu uzupełniającego za 2014 r. należny się dyrektorowi szkoły, który wykorzystał 14 dni ferii, od 20.07 do 20.08 przebywa na zwolnieniu lekarskim. 21.08. rozpoczyna pracę w ramach przygotowania roku szkolnego? Jeżeli od 18.08. miałby zlecony nadzór nad remontami to czy dni 15,16,17 są dniami urlopu?
Dyrektor wykorzysta łącznie za 2014 rok 6 tygodni i 3 dni urlopu. Urlop uzupełniający, zgodnie z Kartą Nauczyciela, przysługuje za maksymalnie 8 tygodni i tylko za niewykorzystanie urlopu z powodu choroby oraz innych urlopów (poza zdrowotnym), jak również z powodu zlecenia przez organ prowadzący nadzoru nad remontami i inwestycjami lub realizacji innych zadań zleconych. Praca związana z rozpoczęciem roku szkolnego nie mieści się w powyższym wyliczeniu. Zlecenie nadzoru nad remontami od 18.08 nie może mieć miejsca, gdyż do 20.08 dyrektor przebywa na zwolnieniu lekarskim. Dopiero okres po 20.08 stanowiłby podstawę do urlopu uzupełniającego. Biorąc powyższe pod uwagę, dyrektorowi przysługiwałby urlop uzupełniający w wymiarze 1 tygodnia i 4 dni.
Proszę wskazać które dni policzono jako dni urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel został wezwany do osobistego stawiennictwa przez ZUS na badanie, które przeprowadzi lekarz orzecznik. Jakiego urlopu udzielić nauczycielowi i na jakiej podstawie prawnej?
- Od 1 września do 30 czerwca nauczyciel będzie przebywał na urlopie na poratowanie zdrowia. Na ten czas będzie zatrudniony nauczyciel na zastępstwo. Czy powinnam zawrzeć umowę od 1 września do 30 czerwca na zastępstwo i wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop czy zawrzeć umowę od 1 września do 31 sierpnia i wtedy nauczyciel wykorzysta urlop i nie będzie potrzeby wypłaty ekwiwalentu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe