Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Ile godzin rewalidacji należy prowadzić dla dziecka, jeżeli jest ona wskazana w orzeczeniu o kształceniu specjalnym? Czy czas zajęć jest różny w zależności od wieku dziecka (3–6 lat)? Czy dokumentacja zajęć rewalidacyjnych w przedszkolu może być prowadzona w dzienniku z zajęciami terapeutycznymi z kształcenia specjalnego?
Wymiar godzin zajęć rewalidacyjnych w przedszkolu jest uzależniony od potrzeb konkretnego dziecka. Skoro zostały one sprecyzowane w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, jak wskazano w pytaniu, to należy realizować takie zalecenie i uwzględnić w dokumentacji wymienionej poniżej, zgodnie z § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. z 2020 r., poz. 1309 ze zm.). Gdyby takich szczegółowych zaleceń nie było, to potrzeby dziecka ustala się w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym, po przeprowadzeniu wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania ucznia, na podstawie których dyrektor decyduje o liczbie i przydziale godzin nauczycielom i specjalistom (§ 6 ust. 1 i 4, § 7 ust. 9 i 10 ww. rozporządzenia). Ponieważ o wymiarze zajęć rewalidacyjnych decydują potrzeby dziecka, to jego wiek (3 lub 6 lat) nie ma znaczenia.
W publicznym przedszkolu nie przewiduje się prowadzenia dokumentu o nazwie „dziennik z zajęciami terapeutycznymi z kształcenia specjalnego”. Natomiast każdy z nauczycieli – w tym specjalista od zajęć rewalidacyjnych danego rodzaju – prowadzi własny dziennik zajęć, w którym odnotowuje m.in. zajęcia i czynności przeprowadzone w poszczególnych dniach (§ 18 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji, Dz. U. z 2017 r., poz. 1646 ze zm.). W swoim statucie publiczne przedszkole oraz niepubliczne przedszkole mogą na nauczycieli nakładać jeszcze inne obowiązki związane z dokumentowaniem pracy z dzieckiem, np. wpisywanie zajęć rewalidacyjnych do „dziennika z zajęciami terapeutycznymi”; konieczna jest więc analiza konkretnego statutu (art. 102 ust. 1 pkt 12 w zw. z art. 172 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2021 r., poz. 1082).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik złożył wniosek o dokonanie oceny pracy z datą czerwcową br. Jakie kryteria zastosować przy ocenianiu? Czy w tym przypadku obowiązuje tryb nowy czy stary? Jak to przeprowadzić, aby było to zgodne z prawem?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Ile jest dodatkowych dni wolnych dla szkoły podstawowej 6 czy 8?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy do pracy w bursie szkolnej na stanowisku wychowawcy uprawnia wyłącznie posiadanie wykształcenia wyższego na kierunku zgodnym z rodzajem prowadzonych zajęć, tj. pedagogika opiekuńczo-wychowawcza i przygotowanie pedagogiczne? Czy za kierunek zgodny z rodzajem prowadzonych zajęć w bursie można także uznać resocjalizację?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Ile dni na odwołanie od oceny pracy ma nauczyciel. Do kogo nauczyciel pisze odwołanie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dla ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (uczeń słabowidzący) można z subwencji dla niego przeznaczonej zakupić ksero by drukować materiały z większą czcionką? Czy w ramach zajęć rewalidacyjnych może mieć zajęcia wyrównawcze z nauczycielami ze szkoły? Czy stawkę za godzinę dla tych nauczycieli dyrektor może dowolnie ustalić (są zatrudnieni z kodeksu pracy nie z karty nauczyciela)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe