Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak powinien wyglądać regulamin rekrutacji do przedszkoli w świetle nowych przepisów , czy powinien zawierać daty , terminy czy wystarczą odwołania do harmonogramu wyznaczonego przez organ prowadzący ? Gdzie można znaleźć przykładowe opracowanie?
Ustawa z dnia 6 grudnia 2013r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw
( Dz.U. z 2014r. poz.7) wprowadziła przepisy przejściowe dotyczące rekrutacji.
Zgodnie z art.6 tej ustawy w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2014/2015 do publicznego przedszkola, dyrektor przedszkola określał w uzgodnieniu z wójtem ( burmistrzem, prezydentem miasta):
1) kryteria obowiązujące na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego,
2) liczbę punktów za te kryteria,
3) terminy postępowania rekrutacyjnego,
4) terminy składania dokumentów,
5) terminy postępowania uzupełniającego.
Natomiast na podstawie art.6a tejże ustawy w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2015/2016, dyrektor publicznego przedszkola określał w uzgodnieniu z wójtem ( burmistrzem, prezydentem miasta):
1) terminy postępowania rekrutacyjnego,
2) terminy składania dokumentów,
3) terminy postępowania uzupełniającego
W latach szkolnych 2014/2015 i 2015/2016 dyrektor publicznego przedszkola powyższe kwestie określał w regulaminie rekrutacji do przedszkola na dany rok szkolny.
Przepisy przejściowe utraciły moc obowiązującą, a rekrutacja do publicznego przedszkola na rok szkolny 2016/2017 odbywa się w oparciu o:
1) przepisy ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty ( tekst jedn.: Dz.U. z 2015r. poz.2156 z późn. zm.),
2) rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 2 listopada 2015r. w sprawie sposobu przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym, składu i szczegółowych zadań komisji rekrutacyjnej, szczegółowego trybu i terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego ( Dz.U. z 2015r. poz.1942),
3) uchwałę organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego w sprawie ustalenia zasad i kryteriów rekrutacji do przedszkoli (…),
4) zarządzenie wójta (burmistrza, prezydenta miasta) w sprawie ustalenia harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym do przedszkoli na rok szkolny
2016/2017. Harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym określa rodzaj czynności oraz terminy w postępowaniu rekrutacyjnym i terminy w postępowaniu uzupełniającym.
W celu przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2016/2017 dyrektor może ( nie ma jednak takiego obowiązku) wprowadzić regulamin, w którym przywołane zostaną zasady, kryteria i tryb przyjmowania do przedszkola, terminy postępowania rekrutacyjnego, terminy składania dokumentów oraz terminy postępowania uzupełniającego. Może także zdecydować, że w regulaminie nie zostaną przywołane terminy w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym, odsyłając w tym zakresie do harmonogramu czynności ustalonego przez wójta ( burmistrza, prezydenta miasta).
Przykładowy regulamin rekrutacji do publicznego przedszkola na rok szkolny 2016/2017
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W bieżącym roku szkolnym 2009/2010 uczeń klasy drugiej nie otrzyma promocji do klasy trzeciej. W przyszłym roku szkolnym 2010/2011 przydzielony zostanie do klasy drugiej, która realizuje nową podstawę programową. Co zrobić z drugim językiem obcym dla tego ucznia, który będzie się go uczył po raz pierwszy, a jego klasa już drugi rok? Co w przypadku np. wychowania do życia w rodzinie? Czy ten uczeń musi w jakiś sposób zaliczyć materiał z tego przedmiotu, którego część zrealizowana była w klasie pierwszej?
- Jak wprowadzić regulamin dyżurów? Został już przedstawiony na radzie, co dalej?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Regulamin ZFŚS przewiduje dwukrotną wypłatę środków w grudniu oraz w czerwcu. Czy emeryci i renciści mają prawo do otrzymania dofinansowania do tzw. indywidualnych form wypoczynku (czerwiec) jeśli w regulaminie zapisano „Pracownik otrzymuje dofinansowanie do indywidualnych form wypoczynku pod warunkiem wykorzystania nieprzerwanego urlopu w wymiarze co najmniej 14 dni”? Czy ten zapis jest zgodny z literą prawa?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Placówka, którą zarządzam to zespół szkół, w skład którego wchodzą szkoła podstawowa i gimnazjum. Moje pytanie dotyczy statutu szkoły. Czy w placówce, którą kieruję może być jeden statut, w którym zawarte są wszelkie uregulowania dotyczące funkcjonowania szkoły podstawowej i gimnazjum? Czy jednak placówka powinna mieć trzy statuty - oddzielnie dla szkoły podstawowej, dla gimnazjum i dla zespołu?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy niepubliczną placówką typu OREW, uczniowie realizują u nas obowiązek szkolny na mocy decyzji szkół macierzystych i porozumień zawieranych pomiędzy OREW, a szkołą macierzystą. Na jakiej podstawie szkoła macierzysta ma wydać uczniowi świadectwo, czy w ogóle musi to zrobić, czy uczeń który realizuje obowiązek u nas ma być wpisany w dziennik szkoły macierzystej, dlaczego nauczyciele OREW nie wypisują świadectw tyko szkoły macierzyste, które nie widzą ucznia na oczy tylko bazuj,ą na naszych ocenach opis. Proszę podać mi regulacje prawne do w/w problemów.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe