Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak prawidłowo należy rozwiązać umowę o pracę z nauczycielem pracującym na czas nieokreślony na jego wniosek? Czy wymagany jest jakiś okres wypowiedzenia? Co z kosztami jego doskonalenia zawodowego? Powinien je zwrócić? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?
Należy ustalić, czy nauczyciel proponuje rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron, a jeśli tak – strony muszą zgodnie ustalić termin zakończenia zatrudnienia (art. 30 § 1 pkt 1 KP, art. 23 ust. 4 pkt 1, art. 27 ust. 3 KN). W niesamorządowej jednostce oświatowej, w razie złożenia przez nauczyciela wypowiedzenia, obowiązują okresy wypowiedzenia uzależnione od stażu pracy nauczyciela (art. 36 § 1 KP). Natomiast w samorządowej szkole wypowiedzenie złożone przez nauczyciela zatrudnionego na czas nieokreślony skutkuje rozwiązaniem stosunku pracy za 3- miesięcznym wypowiedzeniem ze skutkiem na koniec roku szkolnego (art. 23 ust. 1 pkt w zw. z ust. 2 pkt 1 oraz art. 27 ust. 3 KN), a zatrudnionego na czas określony – za wypowiedzeniem z zachowaniem okresu wypowiedzenia z art. 36 § 1 KP. Nauczyciel zatrudniony na podstawie KN nie ma obowiązku zwrotu kosztów doskonalenia zawodowego, ponieważ żaden przepis go do tego nie zobowiązuje. Zaś nauczyciel zatrudniony na podstawie KP, któremu pracodawca sfinansował doskonalenie zawodowe, zwraca koszty doskonalenia zawodowe poniesione przez pracodawcę tylko, o ile strony w umowie o dokształcanie ustaliły okres pozostawania nauczyciela w zatrudnieniu po zakończeniu doskonalenia zawodowego, a nauczyciel wypowie umowę przed upływem tego okresu wskazanego w umowie, który nie może być dłuższy niż 3 lata od zakończenia doskonalenia (art. 1035 pkt 3 w zw. z pkt 2 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem małej szkoły , gdzie większość nauczycieli pracuje na części etatu. W większości są to nauczyciele z sąsiedniej szkoły. Bardzo proszę o podanie odpowiedzi: 1.Czy mogę w arkuszu organizacyjnym na następny rok szkolny zaplanować emerytów tj. : 2/18 godz. muzyka (Pan prowadzi jeszcze orkiestrę młodzieżową i szkolny zespół muzyczny w mojej szkole - w ramach umowy zlec. z gminą) i dla drugiej osoby 10/30 biblioteka. Są to osoby dyspozycyjne, oddane- umożliwiają spójność pracy szkoły. Czy jest podstawa prawna zakazująca zatrudniania emerytów? 2. Czy za zgodą dyrektora macierzystej szkoły mogę zatrudnić nauczyciela (zatrudnionego już na cały etat) na część etatu np. 5/18,6/18 i wykazać to już w arkuszu, nadmieniam, że nauczyciele ci dotychczas w ten sposób pracowali w mojej szkole?
- Czy w dni dyrektorskie "weekend majowy", po deklaracji ze strony rodziców, że nie będzie dzieci do opieki w szkole muszę organizować pracę nauczycieli w szkole? (nauczyciele mają przyjść do szkoły?)
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jestem na etapie rekrutacji, proszę mi odpowiedzieć jakie przepisy wskazują, że dzieci w wieku 3-5 lat z dniem 01 września 2017 mają prawo do wychowania przedszkolnego (szczególnie mi chodzi o 3 latki)? Informacja ważna jest mi na potrzeby pracy komisji rekrutacyjnej w przedszkolu już na początek kwietnia 2017r. Co należy zrobić jak dzieci jest więcej? Mamy ustalone kryteria rekrutacji przez gminę czy brać również kryteria ustalone przez ustawę prawo z dnia 14.grudnia 2016r.?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Witam.Od 01.IX.2011 r. do 30. VI. 2012 r. powierzono mi obowiązki dyrektora. Czy przysługuje mi urlop w czasie ferii świątecznych i zimowych na tych samych warunkach co nauczycielom?.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dla ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (uczeń słabowidzący) można z subwencji dla niego przeznaczonej zakupić ksero by drukować materiały z większą czcionką? Czy w ramach zajęć rewalidacyjnych może mieć zajęcia wyrównawcze z nauczycielami ze szkoły? Czy stawkę za godzinę dla tych nauczycieli dyrektor może dowolnie ustalić (są zatrudnieni z kodeksu pracy nie z karty nauczyciela)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe