Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W takiej sytuacji wystarczy zawrzeć porozumienie zmieniające warunki umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Takie porozumienie, w przeciwieństwie do wypowiedzenia...

PORADA PRAWNA

04 listopada 2014 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Jak prawidłowo zmienić umowę nauczycielowi kontraktowemu, który posiadał 2 umowy, jedną na czas nieokreślony, drugą na zastępstwo. Sytuacja wygląda następująco. Nauczycielka od 1 września 2011 r. jest zatrudniona na czas nieokreślony na 9/18 etatu jako nauczyciel języka francuskiego. Od 1 września.2013 r. została zatrudniona jako nauczyciel języka niemieckiego - umowa na zastępstwo na 9/18 etatu. Osoba, która była zastępowana przez tą panią zrezygnowała z pracy. Poprosiła o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z dniem 31 sierpnia 2014 r. Czy w tej sytuacji należy wypowiedzieć umowę na czas nieokreślony (wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy) i zawrzeć nową umowę na pełen etat na czas nieokreślony? Czy wystarczy zawrzeć porozumienie zmieniające warunki umowy o pracę?

W takiej sytuacji wystarczy zawrzeć porozumienie zmieniające warunki umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Takie porozumienie, w przeciwieństwie do wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy lub płacy, nie zostało uregulowane w Kodeksie pracy . Mimo to często można się spotkać z praktyką jego stosowania.
Podstawę do zawarcia porozumienia zmieniające warunki pracy stanowi art. 3531 Kodeksu cywilnego, regulujący zasadę swobody umów. Według niniejszego przepisu strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Porozumienie zmieniające warunki pracy wymaga zgodnego oświadczenia woli obu stron stosunku pracy.

Dla swojej skuteczności powinno ono zawierać:

  • konkretną informację, które warunki i w jakim zakresie ulegają modyfikacji;
  • datę od kiedy nowe warunki pracy zaczną obowiązywać;
  • wyraźne wskazanie, że jest to zgodne oświadczenie woli obu stron umowy.

Porozumienie takie najlepiej zawrzeć na piśmie w formie aneksu do umowy o pracy.

Do porozumienia zmieniającego stosuje się odpowiednio przepisy KP dotyczące rozwiązywania umów o pracę, a także na mocy art. 300 KP odpowiednie w tym zakresie przepisy KC. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT