Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak prawidłowo zmienić umowę nauczycielowi kontraktowemu, który posiadał 2 umowy, jedną na czas nieokreślony, drugą na zastępstwo. Sytuacja wygląda następująco. Nauczycielka od 1 września 2011 r. jest zatrudniona na czas nieokreślony na 9/18 etatu jako nauczyciel języka francuskiego. Od 1 września.2013 r. została zatrudniona jako nauczyciel języka niemieckiego - umowa na zastępstwo na 9/18 etatu. Osoba, która była zastępowana przez tą panią zrezygnowała z pracy. Poprosiła o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z dniem 31 sierpnia 2014 r. Czy w tej sytuacji należy wypowiedzieć umowę na czas nieokreślony (wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy) i zawrzeć nową umowę na pełen etat na czas nieokreślony? Czy wystarczy zawrzeć porozumienie zmieniające warunki umowy o pracę?
W takiej sytuacji wystarczy zawrzeć porozumienie zmieniające warunki umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Takie porozumienie, w przeciwieństwie do wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy lub płacy, nie zostało uregulowane w Kodeksie pracy . Mimo to często można się spotkać z praktyką jego stosowania.
Podstawę do zawarcia porozumienia zmieniające warunki pracy stanowi art. 3531 Kodeksu cywilnego, regulujący zasadę swobody umów. Według niniejszego przepisu strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
Porozumienie zmieniające warunki pracy wymaga zgodnego oświadczenia woli obu stron stosunku pracy.
Dla swojej skuteczności powinno ono zawierać:
- konkretną informację, które warunki i w jakim zakresie ulegają modyfikacji;
- datę od kiedy nowe warunki pracy zaczną obowiązywać;
- wyraźne wskazanie, że jest to zgodne oświadczenie woli obu stron umowy.
Porozumienie takie najlepiej zawrzeć na piśmie w formie aneksu do umowy o pracy.
Do porozumienia zmieniającego stosuje się odpowiednio przepisy KP dotyczące rozwiązywania umów o pracę, a także na mocy art. 300 KP odpowiednie w tym zakresie przepisy KC.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel, magister edukacji elementarnej, mający dodatkowe studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki i edukacji integracyjnej oraz studia podyplomowe z edukacji osób ze spektrum autyzmu i zespołu Aspergera oraz studia podyplomowe z logopedii może być zatrudniony jako pedagog specjalny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Co ma zrobić dyrektor szkoły kiedy na czas nie zatwierdził sprawozdania z planu rozwoju zawodowego nauczyciela, przez co nauczyciel nie miał możliwości awansu na kolejny stopień i teraz kończy się nauczycielowi umowa o pracę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W szkole jest zatrudniony nauczyciel, który pracuje w dwóch placówkach na pełnych etatach. Jest nauczycielem mianowanym zatrudnionym na podstawie mianowania. Jak mogę z min rozwiązać umowę. Jego etat chcę przekazać nauczycielowi, który traci właśnie pracę, a jest na zastępstwie za chorego nauczyciela.
Proszę o pilną odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym się upewnić, że nauczyciel ma prawo do urlopu na poratowanie zdrowia, chociaż może skorzystać już ze świadczenia kompensacyjnego.
- Stanowisko dyrektora Kolegium w wyniku postępowania konkursowego zostało mi powierzone do 30 września 2010 r. W związku z tym, że Kolegium ulega wygaszaniu przy czym drastycznie zmniejszeniu ulega wymiar godzin dydaktycznych do realizacji, zostałam zmuszona na podstawie art. 20 ustawy KN wypowiedzieć stosunek pracy wszystkim pełnozatrudnionym nauczycielom. Wobec mnie nie zostały podjęte żadne decyzje. Na zapytanie skierowane do Marszałka województwa w dniu 23 sierpnia 2010 r dotyczące mojego dalszego zatrudnienia, otrzymałam z organu prowadzącego w dniu 15 września br. następującą odpowiedź: '„Karta Nauczyciela wprowadza zasadę, iż wypowiedzieć można stosunek pracy z nauczycielem z przyczyn organizacyjnych, tylko z końcem roku szkolnego (ta zasada również dotyczy dyrektora-nauczyciela). Nauczycielowi wypowiedzieć stosunek pracy może tylko i wyłącznie dyrektor szkoły. Dlatego też organ prowadzący nie może wypowiedzieć stosunku pracy dyrektorowi-nauczycielowi. Ustawa o systemie oświaty takich uprawnień organowi prowadzącemu nie daje” . Od 1.X. br. pełnienie obowiązków dyrektora powierzono innej osobie. Obecnie nadal pozostaję w stosunku pracy w Kolegium bez obowiązku realizowania zajęć dydaktycznych. Uprzejmie proszę o wyjaśnienie kto jest kompetentny aby rozwiązać z nauczycielem-dyrektorem stosunek pracy na podstawie art.20 KN. Czy dyrektor powinien to zrobić sam i zostać tym samym pozbawiony prawa do odprawy pieniężnej-6 miesięcznego wynagrodzenia? Czy nie ma tu zastosowania art. 43. pkt.1 ustawy o samorządzie województwa oraz zapis regulaminu organizacyjnego urzędu „ Marszałek Województwa wykonuje czynności z zakresu prawa pracy w stosunku do pracowników Urzędu oraz kierowników wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych”? Dodam, że dwukrotnie w charakterze nauczyciela najpierw w szkole policealnej a później w nowo tworzonym Kolegium Pracowników Służb Społecznych zatrudniana byłam jako nauczyciel przez marszałka województwa. W dniu zatrudnienia powierzano mi pełnienie obowiązków dyrektora. Z wyrazami szacunku M.Świątoniowska
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe