Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak rozliczać nadgodziny nauczyciela o mieszanym pensum zaokrąglonym w górę?
Odpowiedzi należy szukać w uchwale organu prowadzącego wydanej na podstawie art. 42 ust. 7 pkt 3 Karty Nauczyciela. Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin określa organ prowadzący szkołę.Dwa sposoby ustalenia pensum
Najczęściej organy prowadzące w przypadku konieczności łączenia różnych wymiarów pensum w ramach jednego etatu ustalają pensum proporcjonalnie w odniesieniu do łącznej liczby realizowanych przez nauczyciela zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Wszystkie godziny realizowane powyżej tak ustalonego pensum stanowią wówczas godziny ponadwymiarowe.
Organy proponują jeszcze inny sposób ustalania pensum łączonego - według wymiaru przedmiotu, dla którego wymiar pensum jest korzystniejszy. Wymiar korzystniejszy oznacza korzystniejszy dla nauczyciela, np. wg pensum 18-godzinnego, pozostałe zaś godziny traktowane są jak godziny ponadwymiarowe (21 godzin - 18 godzin = 3 godziny). Na podstawie tego sposobu nauczyciel wypracowuje 3 godziny ponadwymiarowe.
Wytyczne w tej kwestii zawierało stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu z 24 listopada 2003 r. (sygn. DPZN-WSW-1032/413/UK/2003), jednak wiążące ustalenia musi zawierać uchwała organu prowadzącego, gdyż tylko na jej podstawie można prawidłowo rozliczyć czas pracy nauczycieli.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o informację o nowy wzór świadectwa pracy
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień Dobry, zgłosił się do nas nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania o doliczenie lat pracy w gospodarstwie rolnym, ma tylko i wyłącznie dokument z KRus o terminach wpłat składek opłaconych, nie ma żadnych innych dokumentów. Czy ten nauczyciel musi przejść całą procedurę w Urzędzie Gminy która zakończona będzie postanowieniem ?
czy w przypadku gdy mamy potwierdzone okresy składkowe pracownika ta procedura wygląda inaczej ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem od 01.09.2015r nauczycielem stażystą w przedszkolu. Od 01.09.2004r do 30.08.2015r jako pomoc nauczyciela (nie wykorzystałam 7 dni urlopu). Od 01.09.2015r do 19.11.2015r zastępuję na 1/2 etatu sekretarkę w przedszkolu. W związku z tym chciałabym się dowiedzieć ile przysługuje mi zaległego urlopu z etatu nienauczycielskiego. Czy można połączyć urlop z obsługi z urlopem nauczycielskim, jeśli tak to jaki to będzie wymiar?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o poradę w następującej sprawie. W mojej szkole pracuje 3 nauczycieli wych. fizycznego, którzy zatrudnieni są przez mianowanie. Pierwszy pracuje od roku 1999 (ma 14 lat pracy pedagogicznej, pracuje na pełnym etacie,ukończył studia polonistyczne, ale nigdy w mojej szkole nie uczył tego przedmiotu, oraz studia podyplomowe z wych. fiz., jego rodzina liczy 5 osób), nauczycielka z 11 letnim stażem pracy pedagogicznej(pracuje w mojej szkole od roku 2004 na 10/18 etatu, rodzina liczy 3 osoby) oraz jej mąż (15 lat pracy ped.,w mojej szkole pracuje od 2005 roku, w tym roku szkolnym zatrudniony był na 11/18 etatu, posiada studia podyplomowe z zakresu resocjalizacji, pracuje w pełnym wymiarze w zakładzie poprawczym). Według przyjętych w szkole kryteriów zwalniania pracowników, podjęłam decyzję o zwolnieniu tego ostatniego. Nauczyciel zapowiedział wniesienie sprawy do sądu pracy ponieważ nie zgadza się tą decyzją. Czy może liczyć na wygraną? W przypadku przydzielenia pierwszemu nauczycielowi języka polskiego musiałabym zwolnić polonistę, który jest jedynym żywicielem rodziny.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka została z dniem 01.09.2016 r. zatrudniona w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej na 0,69 etatu. Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego będzie jej przysługiwał? Urlop ma być obliczony za okres zatrudnienia trwający od 01.09.2016 r. do 31.08.2017 r. - szkoła jest szkołą samorządową.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe