Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie dokumenty powinien przedstawić nauczyciel, który rozpoczyna pracę w szkole, a wcześniej przepracował 16 lat jako asystent na uczelni, aby uzyskać stopień nauczyciela kontraktowego? Jaka jest w takim przypadku procedura przyznawania stopnia?
Zogdnie z art. 9a ust. 3 Karty Nauczyciela, nauczyciele akademiccy legitymujący się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole wyższej lub osoby posiadające co najmniej pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy uzyskują z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole stopień nauczyciela kontraktowego.
Art. 9b ust. 4. Nauczycielom spełniającym warunki, o których mowa w ust. 1, oraz nauczycielom zatrudnionym w trybie art. 9a ust. 3 lub 4, w drodze decyzji administracyjnej, stopień awansu zawodowego nadaje:
1) nauczycielowi stażyście stopień nauczyciela kontraktowego - dyrektor szkoły;
5. Akt nadania stopnia awansu zawodowego zawiera w szczególności: nazwę komisji kwalifikacyjnej lub egzaminacyjnej, numer i datę wydania zaświadczenia o uzyskaniu akceptacji lub zdaniu egzaminu, stopień awansu zawodowego, a także informację o poziomie wykształcenia nauczyciela. W przypadku uzyskania stopnia awansu zawodowego z mocy prawa albo w sposób określony w art. 9a ust. 3 lub 4 akt nadania stopnia awansu zawodowego nie zawiera odpowiednio nazwy komisji kwalifikacyjnej lub egzaminacyjnej, numeru i daty wydania zaświadczenia o akceptacji lub zdaniu egzaminu.
Jeżeli nauczyciel akademicki posiada kwalifikacje niezbędne do nauczania przedmiotu w danej szkole oraz odpowiedni staż pracy na uczelni, dyrektor szkoły wydaje nauczycielowi akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego z datą nawiązania stosunku pracy bez przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego. Wzór dokumentu zawiera ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (załącznik nr 5).
Dokumenty, na podstawie których dyrektor wydaje akt nadania stopnia awansu, to przede wszystkim dokumenty potwierdzające kwalifikcje nauczyciela (w tym posiadanie przygotowania pedagogicznego) oraz dokument potwierdzający staż pracy na uczelni, czyli świadectwo pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka rozpoczęła pracę od 1.09.1981 r., odchodzi na emeryturę w czerwcu 2020 r. Jak powinna brzmieć informacja o okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o poradę co pod względem kadrowym zrobić w następującej sytuacji:nauczyciel mianowany przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia (od grudnia 2017 r. do grudnia 2018 r.). Według majowego projektu arkusza organizacyjnego na rok szkolny 2018/2019 nauczyciel ten nie będzie miał 0,9 etatu. Kiedy i w jakiej formie powinniśmy wykonać ruch kadrowy wobec tego nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wybiera się na emeryturę. Obecnie pracuje na 0,5 etatu. Proszę o podpowiedź jaka będzie jego podstawa naliczenia emerytury- od całego etatu czy od 0,5 etatu na który obecnie jest zatrudniony.
Będę zobowiązana za możliwie szybką odpowiedź. Z góry dziękuje.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, proszę o podpowiedź czy nauczyciel zatrudniony na zastępstwo od 1.10.19 do 15.12.2019 nabył prawo do urlopu - proporcjonalnie do okresu zatrudnienia. Zatrudnienie w placówce feryjnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dot. Prawidłowego, poprawnego naliczenia urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego? Pracownica wykorzysta od dnia 10 stycznia 2017r. do 29 maja 2017r. urlop podstawowy macierzyński. Następnie chce wykorzystać urlop rodzicielski w dniach od 30 maja 2017r. do 29 grudnia 2017r. Wg naszych obliczeń (zgodnie z kodeksem pracy): od 30.05.32017 do 10.07.2017 - wykorzysta 6 tyg. tj. 42 dni, od 11.07.2017 do 04.09.2017 - 8 tyg. , tj 56 dni, od 05.09.2017 do 20.10.2017 - 8 tyg. - tj. 56 dni. I jej życzeniem jest, aby przebywać na urlopie rodzicielskim do 29.12.2017, czyli od 31.10.2017 do 29.12.2017 - 4 tyg - tj. 30 dni. Pozostaje jej zatem wg naszych obliczeń 40 dni do wykorzystania. Ponieważ urlop rodzicielski wynosi 32 tygodnie x 7 dni = 224 dni, a pracownica wykorzysta 184 dni, czy może w ten sposób postąpić, iż nie wykorzysta całego urlopu rodzicielskiego? Czy to co pozostało do wykorzystania może wykorzystać później, czy z pozostałego urlopu może skorzystać małżonek?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe