Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Należy odróżnić wymóg obliczenia tzw. pensum łączonego od liczby godzin realizowanych w ramach zniżki pensum. Zgodnie z art. 42 ust. 5c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. -...

PORADA PRAWNA

28 marca 2020 Prawo oświatowe

Jako wicedyrektor szkoły mam ustalone pensum 10 godz.tygodniowo: 2 godz zdw, 8 godzin zajęć świetlicowych. Czy w związku z tym powinnam mieć liczone łączne pensum i pracować więcej godz. niż 10? Takie rozwiązanie proponuje organ prowadzący.

Należy odróżnić wymóg obliczenia tzw. pensum łączonego od liczby godzin realizowanych w ramach zniżki pensum. Zgodnie z art. 42 ust. 5c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 nauczycielom realizującym w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć ustala się jako iloraz łącznej liczby realizowanych godzin i sumy części etatów realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów godzin zajęć, przy czym wynik zaokrągla się do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę. Obowiązek obliczenia tzw. pensum łączonego nie jest wyłączony w odniesieniu do nauczycieli na stanowiskach kierowniczych, w tym wicedyrektorów, którzy realizują zajęcia z uczniami w ramach różnych wymiarów pensów, np. pensum 18 – godzinnego nauczyciela przedmiotu i zajęć dydaktyczno – wyrównawczych i pensum 26 – godzinnego wychowawcy świetlicy (art. 42 ust. 3 lp. 3 i 6 KN). Organ prowadzący prawidłowo twierdzi, że w takiej sytuacji wicedyrektorowi należy obliczyć tzw. pensum łączone. Inną kwestią jest korzystanie ze zniżki pensum. Na podstawie art. 42 ust. 6 KN wicedyrektorowi szkoły obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć w zależności od wielkości i typu szkoły oraz warunków pracy. Zasady ustalania zniżki pensum określa organ prowadzący na podstawie art. 42 ust. 7 pkt 2 KN. W pytaniu nie podano, jaka jest treść uchwały konkretnego organu prowadzącego w tej sprawie. W związku z tym jedynie ogólnie można wskazać, że jeśli obniżenie pensum wicedyrektora nie następuje o jakiś procent lub ułamek pensum tylko organ prowadzący uchwalił, że wicedyrektor w ramach zniżki pensum prowadzi 10 godzin zajęć w uczniami, to nie ma tutaj znaczenia zajmowane stanowisko pedagogiczne, ponieważ także po wyliczeniu pensum łączonego na wszystkich zajmowanych stanowiskach pedagogicznych wicedyrektor nie może prowadzić więcej niż łącznie 10 godzin zajęć z uczniami. Jeśli natomiast organ prowadzący przewidział inne zasady ustalania zniżki pensum, w szczególności uzależnione od obowiązkowego tygodniowego wymiaru zajęć (co dotyczy także tzw. pensum łączonego), może okazać się, że wicedyrektora będzie obowiązywała inna liczba godzin zajęć z uczniami. Bez znajomości treści konkretnej uchwały nie można stwierdzić, czy zasadnie organ prowadzący twierdzi, że wicedyrektor powinien realizować więcej niż 10 godzin zajęć. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT