Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jeden z nauczycieli zachorował. Aby uczniowie nie tracili godzin, postanowiłem jako dyrektor szkoły realizować godziny nauczyciela do czasu znalezienia zastępstwa. Czy za godziny ponadwymiarowe dyrektorowi należy się wynagrodzenie?
Dyrektor szkoły może mieć przydzielone godziny ponadwymiarowe na podstawie art. 42a ust. 3 Karta Nauczyciela. Do kompetencji organu prowadzącego szkołę należy określenie zasad udzielania godzin ponadwymiarowych.Godziny ponadwymiarowe a nadliczbowe
Godziny ponadwymiarowe są godzinami wykonywanymi ponad obowiązkowe pensum zajęć wahające się od 18 do 30 godzin (w zależności od rodzaju placówki oświatowej i zajmowanego przez nauczyciela stanowiska), zaś godziny nadliczbowe są godzinami wykonywanymi ponad 40 godzinny wymiar tygodniowego czasu pracy.
Organ prowadzący ustala wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe
Na podstawie art. 30 ust. 6 KN organ prowadzący w drodze regulaminu wynagradzania nauczycieli określa szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe.
Wynagradzanie nauczycieli reguluje Karta Nauczyciela
Jak wynika z art. 91c ust. 1 KN, przepisy Kodeksu pracy (dalej: k.p.) znajdą zastosowanie dopiero wówczas, jeśli dana kwestia nie jest uregulowana w KN. Kwestia czasu pracy i wynagrodzenia nauczycieli mianowanych zostały uregulowane w sposób wyczerpujący w przepisach KN oraz w przepisach wydanych na jej podstawie.
Kierownik zakładu czy dyrektor-nauczyciel?
W praktyce zdarzają się przypadki, kiedy organ prowadzący, powołując się na art. 1514 k.p., odmawia nauczycielom pełniącym funkcje kierownicze wypłaty wynagrodzenia z tytułu pracy w godzinach ponadwymiarowych, traktując ich jak kierowników zakładów, a nie jak dyrektorów-nauczycieli, zaś godziny wypracowane poza wymiar etatu jako godziny nadliczbowe.
Dyrektor jako kierownik realizuje godziny ponad wymiar etatu bezpłatnie
Jeśli chodzi o przepis art. 1514 § 1 k.p., to stanowi on, że pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują – w razie konieczności – pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do:
- wynagrodzenia,
- dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy psycholog posiadający kurs kwalifikacyjny z socjoterapii może prowadzić zajęcia z rewalidacji, korekcyjno-kompensacyjne, emocjonalno-społeczne z uczniem klasy 7 szkoły podstawowej, który posiada orzeczenie o zagrożeniu niedostosowaniem społecznym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem nauczycielem dyplomowanym z 28 letnim stażem pracy. Jestem zatrudniona przez mianowanie. Na terenie tej samej Gminy w której pracuję powstała nowa placówka. Chcę wziąć udział w konkursie na dyrektora. Jak wyglądać ma ewentualne zatrudnienie mnie na tym stanowisku, żebym nie straciła przywilejów z Karty Nauczyciela.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. W mojej szkole pracuje dwóch nauczycieli historii. Obydwoje mają podobny staż pracy, oboje są nauczycielami dyplomowanymi i zatrudnionymi przez mianowanie, obydwoje są chronieni przez związki zawodowe (każdy przez inny związek). Mężczyzna ma uprawnienia do nauczania historii i wosu, jest też chroniony ze względu na funkcje polityczne i społeczne, obecnie jest zatrudniony w pełnym wymiarze godzin. Kobieta ma uprawnienia do nauczania historii i wosu, edukcji dla bezpieczenstwa oraz uprawnienia do pracy w bibliotece. Obecnie ma w mojej szkole ½ etatu i uzupełnia etat w sąsiedniej placówce. W przyszłym roku szkolnym, ze względu na wchodzącą do szkół ponadgimnazjalnych reformę i ograniczenie ilości godzin z tych przedmiotów (mimo możliwych rozszerzeń), nie mam wystarczającej ilości godzin, aby zatrudnić oboje w pełnym wymiarze godzin. Jakie mam możliwości jako dyrektor, aby postąpić zgodnie z prawem, a jednocześnie ograniczyć wymiar godzin ww. nauczycielom/ nauczycielowi. Z góry dziękuję za pomoc.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy kwalifikacji nauczyciela do terapii logopedycznej dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu znacznym w oddziale przedszkolnym w szkole ogólnodostępnej. Chłopiec jest nauczany indywidualnie, w domu. Czy wymagane są dodatkowo kwalifikacje pedagogiki specjalnej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka biblioteki urodzona 28 kwietnia 1955 roku złożyła do dyrektora szkoły informację w dniu 22.12.2015 roku, że po osiągnięciu wieku emerytalnego i uzyskaniu prawa do emerytury potwierdzonego przez ZUS zamierza odejść na emeryturę z końcem lutego lub na początku marca 2016 roku.W/w nauczycielka ma 17 lat stażu pracy jako bibliotekarz w bibliotece miejskiej oraz 25 lat stażu pracy jako nauczyciel biblioteki Proszę o odpowiedź na następujące pytania: 1) Jaka jest rola dyrektora w tym przypadku? ; 2) Czy rozwiązanie stosunku pracy odbywa się na wniosek pracownika? ; 3) Czy w świetle nowych przepisów emerytalnych-nauczycielka, która osiągnęła wiek 60 lat i 10 m-cy, do tej pory pozostaje w stosunku pracy, czy w każdej chwili może ona odejść na emeryturę, czy po przekroczeniu jakiegoś terminu ta osoba będzie musiała pracować do 67 lat?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe