Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jeden z rodziców zarzucił szkole, że nakaz chodzenia w maseczkach na szkolnych korytarzach podczas przerw (wspólna przestrzeń) narusza wolność dzieci. Straszył nauczyciela, że jeśli dziecko będzie miało wpisaną uwagę za nienoszenie maseczki, przyjdzie z prawnikiem. Bardzo proszę o podstawę prawną. Czy możemy w szkole wymagać zakładania maseczek od dzieci, nauczycieli i wchodzących do szkoły rodziców? Obecnie rozdajemy maseczki, ale są uczniowie, którzy notorycznie lekceważą prośby.
Na podstawie § 25 ust. 1 pkt 2 lit. d i pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2021 r. poz. 861 ze zm.) nakazuje się zakrywanie maseczką ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych, w tym w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby oświaty (co dotyczy rodziców i innych osób trzecich) oraz przez uczniów oraz osoby zatrudnione w szkole lub placówce oświatowej – poza czasem zajęć edukacyjnych na ich terenie, chyba że kierujący takim podmiotem postanowi inaczej (co dotyczy uczniów oraz pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych). Niestosowanie się do tych nakazów przez pełnoletnią osobę, w tym zabranianie przez rodzica noszenia maseczki przez dziecko, stanowi wykroczenie, za które policja może nałożyć mandat na podstawie art. 116 § 1a i § 2 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2021 r. poz. 2008 ze zm.). Jeśli niepełnoletni uczeń nie nosi maseczki poza czasem zajęć, może odpowiadać przed sądem rodzinnym za demoralizację według przepisów ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. z 2018 r., poz. 969).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zestawienie dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia roku szkolnego. Proszę o przygotowanie wykazu dokumentów niezbędnych do opracowania przed rozpoczęciem roku szkolnego w szkole podstawowej.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może odpowiedzieć matce syna ucznia szkoły zasadniczej na pytanie czy w czasie jej pobytu za granicą ojciec interesował się postępami syna w nauce? Twierdzi, że jest jej to potrzebne do sądu. Wydaje się, że jest konflikt małżeński. Złożyła podanie w sekretariacie.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy na wycieczkę szkolną nauczyciel może zabrać ucznia innej szkoły (za zgodą jego rodziców)?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Witam -pytanie dotyczy ZFŚS - czy pracownik zatrudniony na czas roku szkolnego na 3/40 opieka nad dowozem jest uprawniony do takich samych kwot np. zapomogi świątecznej jak pracownik na pełnym etacie ,czy można to uregulować zapisem w naszym regulaminie ZFŚS . Proszę o odpowiedź.
- Jak poprawnie powinna być wystawiona faktura na radę rodziców? Kto powinien być nabywcą, a kto odbiorcą? Rada rodziców nie posiada NIP-u.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe