Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jednemu z nauczycieli kończy się umowa z dniem 31.08.2019 r. w projekcie arkusza na przyszły rok został ujęty, choć z mniejszą liczbą godzin. Od składania projektu do dzisiaj wiele się zmieniło. Nauczyciel wprowadza niezdrową atmosferę w gronie, jest krnąbrny, podważa moje decyzje. Ponadto jestem niezadowolona z przebiegu nauczania tego nauczyciela. Obraża dzieci, mści się na nich za moje ograniczenie godzin (oceny od momentu kiedy dowiedział się o zmniejszeniu ilości godzin znacznie się pogorszyły), dyskutuje, fotografuje nawet dziennik, by doszukać się czegoś co mnie pogrąży. Jak zgodnie z prawem przejść przez to wygaśnięcie umowy, biorąc pod uwagę, że nauczyciel był poinformowany, że została zaplanowany na następny rok? Co powinnam zrobić, bo nie zatrudnię takiego pracownika.
Arkusz organizacyjny, nawet po zatwierdzeniu przez organ prowadzący, nie jest czynnością z zakresu prawa pracy i nie skutkuje nawiązaniem stosunku pracy nauczyciela. Dotychczasowa umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu z upływem terminu, na jaki została zawarta, czyli 31.08.2019 r. – art. 30 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040. Dyrektor jako kierownik zakładu pracy nie ma obowiązku zawarcia z nauczycielem kolejnej umowy o pracę (art. 68 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm.). W razie, gdy na to miejsce zostanie zatrudniony inny nauczyciel, konieczne będzie aneksowanie arkusza organizacji (art. 110 ust. 5 PO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor może przydzielić nauczycielowi urlop dla poratowania zdrowia na okres krótszy niż wskazał lekarz, np. tylko do końca sierpnia, jeśli okres wskazany przez lekarza wybiega poza czas zatrudnienia nauczyciela tzn. na nowy rok szkolny? Nauczyciel ten przed ostateczna decyzją dyrektora o przyznaniu urlopu w trakcie roku szkolnego otrzymał wypowiedzenie z datą obowiązywania od 1 września, która zawiera się w środku okresu urlopu wskazanym przez lekarza.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy mam rację, że nauczyciel nie może pracować od 7.30 do 16.30, mimo że ma 2 tzw. ,, okienka", bo przekracza normę czasu pracy 8 godzin dziennie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można z nauczycielem mianowanym podpisać umowę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze godzin ?(w latach następnych z przyczyn organizacyjnych przydział godzin będzie ulegał zmianie)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła realizuje projekt unijny w ramach programu POWER. Czy chcąc zatrudnić nauczyciela pracującego w szkole do pełnienia funkcji koordynatora projektu należy brać pod uwagę artykuł 35a Karty Nauczyciela (i płacić wynagrodzenie jak za godzinę ponadwymiarową), czy można zatrudnić go na umowę zlecenie?
Wyjaśniam, że funkcja koordynatora nie polega na prowadzeniu zajęć z uczniami, są to czynności o charakterze administracyjnym (umowy, zakupy, dokumentacja projektu).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel współorganizujący proces kształcenia w klasie integracyjnej (oligofrenopedagog) może mieć przydzielone godziny ponadwymiarowe na prowadzenie dla uczniów ze swojej klasy integracyjnej, np.: 1)zajęć dydaktyczno-wyrównawczych 2) zajęć korekcyjno-kompensacyjnych 3) innych specjalistycznych - rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne, muzykoterapii, arteterapii? Czy są przepisy ograniczające przyznanie takiemu nauczycielowi godzin ponadwymiarowych?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe