Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jeśli w szkole okazało się, że na niektórych godzinach pracy świetlicy jest za dużo wychowawców w stosunku do przebywających w niej dzieci, to czy w godzinach, kiedy dzieci są na lekcjach może pracować świetlica szkolna i wychowawca w ramach swoich zajęć świetlicowych może być wysyłany na zajęcia opiekuńcze za nieobecnego nauczyciela lub w przypadku nie wysłania nauczyciela na zajęcia można w ramach tych godzin zlecić wychowawcy np. przygotowanie do zajęć materiałów, gazetki szkolnej itd. W pozostałych godzinach jest zapewniona opieka dla dzieci zgodnie z przepisami jeden wychowawca na 25 dzieci.
Powierzenie nauczycielom poprowadzenia zajęć opiekuńczych (np. podobnych do świetlicowych) w zastępstwie za nieobecnego nauczyciela odbywa się w ramach dodatkowo płatnych doraźnych zastępstw, zgodnie z art. 35 ust. 2a i 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215. Natomiast w czasie, gdy nauczyciel nie prowadzi własnych zaplanowanych zajęć w ramach pensum, dyrektor może zlecić inne zadania, np. przygotowanie do zajęć materiałów, gazetki szkolnej itd., jako tzw. zadania statutowe (art. 42 ust. 2 pkt 2 i art. 7 ust. 1 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Stowarzyszenie przejęło prowadzenie szkoły od gminy na zasadzie umowy, która określa, że dotacja przekazywana stowarzyszeniu będzie taka jak wydatki ponoszone przez gminę na prowadzone przez siebie szkoły.Czy może być ona niższa niż subwencja otrzymywana przez gminę na prowadzenie danego typu szkół? Jak wymóc na gminie uzyskanie informacji o wysokości subwencji otrzymywanej na ucznia w danym typie szkoły?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o pomoc w dwóch kwestiach. Obydwie dotyczą planów nauczania i liczby godzin. 1. Przygotowując siatkę planu nauczania dla Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego, chciałbym przeznaczyć więcej godzin języka obcego zawodowego. Zdaję sobie sprawę, że jest pewna minimalna liczba godzin przeznaczona na każdy przedmiot. Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej, na której mógłbym się oprzeć, by móc przydzielić większą liczbę godzin na ww. przedmiot. Dodam, że minimum mówi, iż język obcy realizowany jest tylko w przeciągu dwóch semestrów w wymiarze jednej godziny tygodniowo, a ja chciałbym prowadzić zajęcia z języka przez wszystkie semestry nauki w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. 2. Kolejne pytanie natomiast jest bardzo podobne lecz dotyczy zajęć informatyki w klasach LO. Minimum mówi, że informatyka realizowana jest w wymiarze jednej godziny tygodniowo, ale tylko przez pierwszy rok nauki w LO. Ja natomiast chciałbym zachować tę liczbę (1h/tydz.), lecz przez cały cykl nauki, we wszystkich trzech klasach LO. Na jakiej podstawie mogę podjąć taką decyzję oraz czy wówczas lepiej jest, by podstawa programowa została zrealizowana w pierwszej klasie natomiast w późniejszym etapie nauczyciel realizuje materiał ponadprogramowo?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Od kiedy właściciel działki na której trwają prace budowlane przedszkola niepublicznego zwolniony jest z opłaty podatku od nieruchomości. Wpis do ewidencji uzyskałam we wrześniu 2015 r. z datą rozpoczęcia od września 2016 r. Odbiór budynku planowany jest na kwiecień 2016 r.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z nowym ramowym planem nauczania tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć edukacyjnych wynosi w gimnazjum: kl. I - 29, kl. II - 30, kl. III - 31. Czy ta liczba godzin może być zwiększona o 3 godz. tygodniowo przyznane przez organ prowadzący (paragraf 3.1 rozporządzenia MEN w sprawie ramowych planów nauczania).
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W klasie pierwszej liceum ogólnokształcącego tygodniowy wymiar godzi wynosi 30. Czy dyrektor szkoły (prywatna) może podjąć decyzje o przyznaniu większej ilości godzin na naukę języka obcego?? Oznacza to zwiększenie tygodniowego wymiaru godzin do 34 ? Jeżeli nie mogą to być godziny obowiązkowe to czy mogą to być godziny nieobowiązkowe?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe