Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem od dwóch lat dyrektorem przedszkola. Czy w okresach przedświątecznych (kiedy w przedszkolu jest niewielka liczba dzieci) można wysłać nauczycielki na urlop? Obecność w tym czasie wszystkich nauczycielek nie jest konieczna, ponieważ liczba dzieci przebywających w tym czasie w przedszkolu jest niewielka (nie przekracza 30 wychowanków na sześć grup).
Zgodnie z zapisami art. 64 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 z późn. zm.) nauczycielom zatrudnionym w przedszkolach przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.
Zatem urlop powinien być udzielony zgodnie z planem urlopów. Ustala go pracodawca biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia odpowiedniego toku pracy.
Nauczycielowi przedszkola przysługuje do 4 dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym na żądanie. Urlop ten nie jest objęty planem urlopów, zatem planuje się 31 dni.
W przypadku wskazanym w pytaniu dyrektor przedszkola może jednak udzielić urlopu wypoczynkowego na wniosek tym nauczycielkom, których obecność w przedszkolu nie jest konieczna w okresie przedświątecznym (a same nie zaplanowały urlopu w tym terminie w planie urlopów).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Szkoła otrzymała środki w ramach projektu Laboratoria Przyszłości na kwotę ok. 150 tys. zł. Czy w związku z tym należy przeprowadzić zamówienia publiczne? Jeżeli tak, to czy mogą one zostać przeprowadzone w trybie podstawowym?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak naliczyć odpis na ZFŚS na emerytowanego nauczyciela, którego ponownie zatrudniliśmy w naszej szkole? Czy uwzględnić go podwójnie: jako naszego emeryta oraz jako pracownika? Czy powinnam naliczyć odpis w wysokości 5% pobieranej przez niego emerytury - zgodnie z art.53 ust.2 KN, a dodatkowo wliczyć go do planowanej na 2016 r. (a na koniec 2015 roku - do przeciętnej) liczby zatrudnionych nauczycieli w przeliczeniu na pełny wymiar zajęć i dokonać odpisu zgodnie z art.53 ust.1 KN? A jak postąpić w przypadku ponownego zatrudnienia pracownika obsługi, który przeszedł na emeryturę? Czy mogę wliczyć go do liczby zatrudnionych pracowników, na których nalicza się odpis i dodatkowo wliczyć go do liczby emerytów, na których dokonuję zwiększonego odpisu w wysokości 6,25% podstawy?
- Witam.
Zadaniem placówek oświatowych jest wprowadzenie kontroli zarządczej. W placówkach oświatowych jest to dość trudne. Czy dysponujecie wzorami procedur?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Co należy zrobić w sytuacji kiedy rodzic przenosi dziecko do szkoły w Niemczech? Czy jeżeli Szkoła w Niemczech nie zażądała dokumentów to należy przesłać mimo wszystko arkusz ocen i kartę zdrowia? Szkoła w Niemczech wysłała tylko potwierdzenie przyjęcia dziecka. Co należy zaznaczyć w dzienniku po wykreśleniu ucznia, jaką podać informację pod pozycją data odbioru dokumentów?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- U ucznia klasy V zdiagnozowano cukrzycę typu I-go. Uczeń po powrocie do szkoły został objęty szczególną opieką wychowawcy. Jest miejsce gdzie może dokonywać pomiarów glukozy i wstrzyknięć insuliny. Kadra pedagogiczna posiada podstawową wiedzę na temat choroby. Mimo to matka żąda przeszkolenia nauczycieli w zakresie pracy z jej dzieckiem. Czy mam prawny obowiązek zorganizować szkolenie kadry pedagogicznej i innych pracowników szkoły na temat pracy z dzieckiem z cukrzycą? Jeżeli tak to proszę podać jakie przepisy to regulują i kto jest uprawniony do prowadzenia takiego szkolenia?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe