Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jesteśmy branżową szkoła niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej. Dotacje otrzymujemy z powiatu. Co miesiąc przekazujemy informację o frekwencji uczniów. Jeżeli uczeń w danym miesiącu opuści ponad 50 zajęć edukacyjnych, nie mamy płaconej za niego dotacji. Szkoła jest dzienna , przeznaczona dla młodzieży.Proszę o odpowiedz czy istnieje takie przepis , który pozwala na takie wypłacanie dotacji dla szkół? Jeżeli tak to proszę wskazać podstawę prawną
Art. 26. ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017r. o finansowaniu zadań oświatowych
(Dz.U.z 2017r. poz.2203) stanowi, że niepubliczne szkoły, w których jest realizowany obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, otrzymują na każdego ucznia dotację z budżetu jednostki samorządu terytorialnego będącej dla tych szkół organem rejestrującym, w wysokości równej kwocie przewidzianej na takiego ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostki samorządu terytorialnego.
W świetle powołanego wyżej przepisu dotacja dla branżowej szkoły niepublicznej, w której jest realizowany obowiązek nauki powinna być wypłacana na każdego ucznia szkoły w wysokości przewidzianej na takiego ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostki samorządu terytorialnego, niezależnie od tego czy uczestniczy on w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w danym miesiącu.
Rada powiatu na podstawie art.38 ust.1 tej ustawy ustala w drodze uchwały jedynie tryb udzielania i rozliczania dotacji, tryb przeprowadzania kontroli prawidłowości jej pobrania i wykorzystania, w tym zakres danych, które powinny być zawarte we wniosku o udzielenie dotacji i w rozliczeniu jej wykorzystania, termin przekazania informacji o liczbie uczniów, oraz termin i sposób rozliczenia wykorzystania dotacji.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 października 2017r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U.z 2017r. poz.2203).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- O czym w szczególności powinien pamiętać dyrektor szkoły, gdy na koniec roku szkolnego nauczyciel szkoły podstawowej wystawia ocenę niedostateczną ze swojego przedmiotu, aby nie dopuścić do zaniedbań proceduralnych i prawnych?
- Zwracam się z prośbą o odpowiedź na pytanie dotyczące organizacji zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci w szkole podstawowej. Czy pomoc taka może być udzielana podczas np. lekcji edukacji zintegrowanej, a więc zajęć obowiązkowych dla dziecka? Inaczej: czy zajęcia z logopedą lub psychologiem mogą odbywać się podczas, gdy pozostała część klasy ma lekcje obowiązkowe np. z edukacji zintegrowanej? Dziecko wychodząc z klasy nie realizuje podstawy programowej, czy nauczyciel powinien wtedy mieć oddzielne lekcje z tym dzieckiem, aby nadrobić materiał?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę prosić o opinię nt. likwidacji godzin karcianych? Do czego zobowiązują zmienione przepisy nauczyciela, dyrektora szkoły i organ prowadzący?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy ukończenie kursu kwalifikacyjnego z terapii pedagogicznej uprawnia do prowadzenia zajęć z rewalidacji?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń 5-letniego technikum nie uzyskał pozytywnej oceny z dwóch przedmiotów na koniec roku szkolnego. W sierpniu miał przystąpić do egzaminów poprawkowych, ale przed egzaminami w lipcu odebrał dokumenty. 1. Co należy wpisać do arkusza ocen w wierszu "informacja o egzaminie poprawkowym"?. 2. Co należy wpisać do arkusza ocen w wierszu "data uchwały rady pedagogicznej"? 3. Czy to ma być wpis: Egzamin poprawkowy z .... – uczeń odebrał dokumenty przed wyznaczonym terminem egzaminu? 4. Czy jako datę należy przyjąć czerwcowe, czy też sierpniowe (31 sierpnia ...) zebranie rady pedagogicznej dot. pojęcia uchwały o promowaniu?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe