Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jesteśmy jednostką budżetową,wypłacamy dodatek za staż pracy. Czy pracownikowi zatrudnionemu u nas od dłuższego czasu, który dostarczył obecnie zaległe świadectwo pracy (3 lata wstecz) należy wyrównać wysługę za trzy lata wstecz, czy płacić od następnego miesiąca?
Zgodnie z § 7 ust. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18.03.2009 r. w sprawie wynagradzania pracowików samorządowych, dodatek za wieloletnią pracę jest wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia:
Przepisy Rozporządzenia nie uzależniają terminu nabycia prawa do dodatku od daty złożenia przez pracownika odpowiednich dokumentów. Na podstawie art. 291 § 1 kodesku pracy, roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Pracownik może więc dochodzić wypłaty dodatku za 3 lata wstecz.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Kto z pracowników szkoły może pełnić funkcję Administratora Bezpieczeństwa Informacji?
Czy może nim być każdy pracownik pedagogiczny bądź niepedagogiczny wyznaczony przez dyrektora?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dodatek funkcyjny za wychowawstwo. Proszę o informację dotyczącą przyznania dodatku funkcyjnego za wychowawstwo nauczycielom zatrudnionym w oddziale przedszkolnym szkoły podstawowej (tzw. "zerówki"). Do każdego oddziału przedszkolnego będą w nowym roku szkolnym 2019/2020 zatrudnione 2 nauczycielki posiadające te same obowiązki w zakresie wychowania przedszkolnego (czas pracy oddziału: 7:30 - 17:30, tj. 10 godz.), w związku z czym proszę o informację czy dodatek funkcyjny za wychowawstwo należy wypłacać w kwocie 100% obu nauczycielkom czy jedynie w wysokości 50% kwoty dla każdej z nich?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba zatrudniona od 1 września 2004 roku posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-wychowawcy w internacie szkoły ponadgimnazjalnej, która: 1. ukończyła studia wyższe magisterskie na kierunku wychowanie techniczne - mgr wychowania technicznego, 2. ukończyła studia podyplomowe w zakresie informatyki dla nauczycieli, 3. ukończyła 270 godzinny kurs kwalifikacyjny z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z reformą oświaty nastąpiło przekształcenie Zespołu Szkół w Szkołę Podstawową. Z dniem 01.09.2019, dla nauczyciela gimnazjum, zatrudnionego na podstawie mianowania, który pełnił w zespole, a później w szkole podstawowej funkcję wicedyrektora, zabraknie godzin dydaktycznych, co uniemożliwi jego dalsze zatrudnienie. Wspomniany nauczyciel osiągnął wiek umożliwiający skorzystanie z prawa do emerytury.
1. Czy nauczycielowi, oprócz odprawy emerytalnej, przysługuje również odprawa wynikająca z likwidacji gimnazjum, a jeśli tak, to w jakiej wysokości?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel z 36 letnim stażem pracy planuje przejść na świadczenie kompensacyjne. W szkole macierzystej od 2002 roku brak było godzin do pełnego etatu i dlatego uzupełniał etat w innej szkole na terenie gminy w różnych wymiarach godzin w rożnych latach szkolnych na polecenie organu prowadzącego. Szkoła w której pracuje w/w nauczyciel jest szkołą ośmioklasową z oddziałem przedszkolnym jednak w związku z niżem demograficznym brak jest obecnie klasy II i V, a od września 2018r. nie będzie klasy I, III, VI. Przy czym nauczyciel uczy w klasach IV-VIII. Na rok szkolny 2018/2019 jest zaplanowany w arkuszu organizacyjnym szkoły na 13/18 etatu i uzupełnia etat w drugiej szkole na terenie gminy w wymiarze 5/18 etatu. Arkusz organizacyjny jest zatwierdzony przez organ prowadzący i nadzorujący. Nauczyciel w tym momencie chciałby odejść na świadczenie kompensacyjne z art. 20 KN, twierdzi że nie mając etatu w szkole macierzystej ma takie prawo, a moje argumenty i przedstawiane przepisy prawne nie przekonują go. Ponieważ nie jestem prawnikiem może jest jakiś przepis do którego nie udało mi się dotrzeć pozwalający przejść nauczycielowi na świadczenie kompensacyjne właśnie z art. 20 KN.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe