Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jesteśmy szkołą która zostanie zlikwidowana z końcem sierpnia 2019r. Wszystkim uczniom została zapewniona nauka w sąsiedniej szkole tam tez część nauczycieli otrzyma nowy stosunek pracy. w związku z tym mam pytania: Czy z nauczycielem który spełnia warunki na świadczenie kompensacyjne lub ma prawo do emerytury dyrektor tamtej szkoły musi nawiązać nowy stosunek pracy? Czy z nauczycielem który ma 15 letni staż pracy i jest osobą chronioną przez związki zawodowe dyrektor tamtej szkoły musi nawiązać nowy stosunek pracy? Jaka jest podstawa prawna?
Jeżeli nauczyciele zostaną zwolnieni z powodu likwidacji szkoły, to żaden nowy pracodawca nie ma obowiązku przyjmowania do pracy osób opisanych w pytaniu. Wszyscy nauczyciele zostają zwolnieni na podstawie art. 20 ust. 1 pkt. 1 Karty Nauczyciela (chyba, że ktoś zostanie przeniesiony służbowo do innej szkoły, bez rozwiązywania stosunku pracy - art. 18 KN).
Ochrona związkowa dotyczy wypowiedzenia i rozwiązania stosunku pracy, a w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy ochrona ta nie obowiązuje - art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 23.05.1991 r. o związkach zawodowych. Nie ma obowiązku zatrudniania takiego pracownika, ponieważ chroniony był jego poprzedni stosunek pracy, który został zakończony.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zwróciłam się do Państwa z następującym problemem, który jeszcze raz pozwolę sobie zacytować: "Nauczyciel zwrócił się do Dyrektora o uzasadnienie braku przyznania dodatku motywacyjnego dla niego. Czy Dyrektor jest zobowiązany to uczynić (podstawa prawna)...?". Niestety na tę część pytania nie uzyskałam odpowiedzi. Jeszcze raz zatem pytam: czy dyrektor jest zobowiązany uzasadniać nauczycielowi BRAK przyznania dodatku motywacyjnego na piśmie?
- Nauczycielka pracująca w przedszkolu popełniła przestępstwo umyślne jazda pod wpływem alkoholu). Od 1.03 .2018 r zostanie przesunięta na stanowisko woźnej, gdyż tak pracowała wcześniej. W październiku 2017 r. rozpoczęła studia podyplomowe, które zostały jej dofinansowane przez dyrektora placówki w styczniu 2018 r. Czy nauczycielka powinna te pieniądze zwrócić ?
- Proszę o informację czy w oddziale przedszkolnym integracyjnym, dla którego przydział, to 10 godz. dziennie (5 - zajęcia dydaktyczne + 5 - zajęcia świetlicowe) należy zatrudnić jednego czy dwóch nauczycieli wspomagających?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła organizuje zajęcia z wychowania fizycznego na basenie. W zajęciach uczestniczy 22 uczniów. Mam pytanie, czy zgodne z prawem jest gdy obok nauczyciela wf zajęcia prowadzi pracownik pływalni z odpowiednimi kwalifikacjami. Czy w takim przypadku trzeba podpisać stosowne porozumienie z pływalnią. Czy są przepisy określające liczbe uczniów którzy moga uczestniczyć w zajęciach na basenie pod opieką jednego nauczyciela?
- Pytanie dotyczy zawierania umów przy projektach unijnych. Osoby zatrudnione do obsługi projektów unijnych miały zawarte już dwie umowy o pracę, w tym momencie jest konieczność zawarcia trzeciej umowy co w skutkach prawnych daje nam już umowę na czas nieokreślony. W takim razie czy powinna być w tym momencie zawarta umowa na czas nieokreślony pomimo że jest to projekt unijny??
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe