Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Kilkunastu uczniów naszej szkoły (szkoła ponadgimnazjalna) jest jednocześnie pod opieką internatu prowadzonego przez inną szkołę średnią. W ostatnich dniach kierownik i nauczyciele tego internatu zwrócili się z prośbą o uzyskanie dostępu do danych poszczególnych wychowanków - "dotyczy analizy ocen, zachowania, uwag oraz frekwencji szkolnej, jak i ogólnego funkcjonowania w szkole". Czy nasza szkoła może udzielić wychowawcom internatu takich informacji o naszych uczniach, a ich wychowankach? Jeśli tak, to kto to powinien robić (Wychowawca, Pedagog, Dyrektor?)? Czy szkoła powinna być pisemnie upoważniona przez rodziców lub opiekunów uczniów-wychowanków? Czy w szkole powinna istnieć jakaś procedura określająca sposób i zakres przekazywania takich informacji?
Z załączników do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół, Dz. U. z 2001 r. Nr 61, poz. 624 z późn. zm. wynika, że statut szkoły, w której został zorganizowany internat, określa jego organizację. W praktyce ze statutów szkół lub stanowiących do niego załączniki regulaminów lub statutów internatów wynika, że do zadań internatu należy m.in. wspieranie wychowanka w odrabianiu zadań domowych i
przygotowywania się do lekcji; do obowiązków wychowanka może należeć z kolei regularne uczęszczanie na zajęcia i wywiązywanie się ze szkolnych obowiązków, a ewentualne stosowanie nagród lub kar może być uzależnione od postępów w nauce lub uczęszczania na szkolne zajęcia; ponadto statut określa przypadki skreślenia z listy wychowanków internatu, które m.in. mogą dotyczyć nienależytego realizowania obowiązku nauki (art. 60 ust. 1 pkt 7 UoSO). Jeśli powyższe pytania pochodzące z internatu
mieszczą się w zakresie praw i obowiązków wychowanka internatu zgodnie z regulacjami wewnętrznymi określającymi jego funkcjonowanie, szkoła, której jest uczniem, powinna udzielić na nie odpowiedzi bez uzyskiwania zgody rodzica lub pełnoletniego ucznia. Ponieważ szkołę reprezentuje dyrektor (art. 39 ust. 1 pkt 1 UoSO), powinien zdecydować, czy samodzielnie zbierze i przekaże informacje o uczniu kierownikowi internatu, czy w tym zakresie wyznaczy inną osobę, posiadającą odpowiednią wiedzę o
uczniu. Do decyzji dyrektora nalezy, czy wprowadzi wewnętrzne regulacje dotyczące sposobu udzielania odpowiedzi na zapytania o uczniach zamieszkujących w internacie innej szkoły.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dyrektorowi Zespołu Szkół kończy się kadencja w sierpniu 2017 r. W skład zespołu wchodzi przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum, które z mocy prawa zostanie włączone do szkoły podstawowej. Czy organ prowadzący może powierzyć obecnemu dyrektorowi dalej tę funkcję bez przeprowadzenia konkursu?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w świetle obowiązujących przepisów rodzice dzieci sześcioletnich mają prawo do podjęcia decyzji o zakupie kart pracy oraz wyprawki dla swoich dzieci i o przekazaniu tych pomocy do przedszkola?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy art. 6a KN znajduje zastosowanie do niepublicznego ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, o którym mowa art. 2 pkt 7 ustawy Prawo oświatowe?
2. Czy ocena pracy dyrektora od 01 września 2018 r. odbywać się będzie wyłącznie na wniosek?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka chce wdrożyć własny program doskonalenia umiejętności językowych (język angielski) na zajęciach pozalekcyjnych dla grupy uczniów - wymaganie do awansu. Czy ten program opiniuje Rada Pedagogiczna czy zatwierdza go tylko dyrektor? Czy program ma być wpisany do zestawu programów?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Problem dotyczy dodatku motywacyjnego. Nauczycielka otrzymała od lipca taki dodatek (przyznawany w naszej szkole raz na pół roku, w tym przypadku na okres lipiec-grudzień), a od września z powodu zagrożonej ciąży poszła na zwolnienie lekarskie, które będzie przedłużane aż do rozwiązania, czyli do lutego. Czy nauczycielka podczas przebywania na zwolnieniu powinna mieć nadal wypłacany dodatek motywacyjny? Dziękuję za odpowiedź i wskazanie podstawy prawnej.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe