Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam jednooddziałowe przedszkole z grupą mieszaną "poniżej 0". Kilkoro rodziców chciałoby zostawić u mnie dzieci, które już od września będą podlegać obowiązkowi przedszkolnemu. Nie widzę w przepisach prawa przeszkód, aby istniała w przedszkolu grupa mieszana "zerówkowiczów" i dzieci młodszych. Ale mam wątpliwości - ponieważ w SIO, rejestrując grupę, mogę tylko wybrać albo "0", albo "poniżej 0". Więc co powinnam wybrać mając jedno i drugie razem? I na jakiej podstawie? Czy zarejestrować dwie grupy i prowadzić je razem? A jeżeli nie mogę stworzyć takiej mieszanej grupy - to dlaczego?
Ponieważ SIO jedynie rejestruje (odzwierciedla) stan faktyczny i prawny, przepisy ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej (Dz. U. z 2015 r., poz. 45) nie regulują zagadnienia liczby i wieku dzieci w przedszkolu w grupach. Zgodnie z art. 60 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), organizację pracy przedszkola określa statut, w tym powinien regulować kwestię wieku dzieci w poszczególnych grupach, włącznie z możliwością tworzenia grup dla dzieci z różnych roczników. Przedszkole może funkcjonować jako jednooddziałowe, a wówczas warunkiem jego istnienia nie jest utworzenie odrębnej grupy dla dzieci realizujących obowiązkowe roczne wychowanie przedszkolne; oddział powinien być prowadzony dla dzieci w zbliżonym – a nie tym samym - wieku (§ 5 pkt 1, § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół, Dz. U. z 2001 r. Nr 61, poz. 624). W przedszkolach niepublicznych to statut określa organizację pracy. Dopuszczalne jest utworzenie tylko jednego oddziału dla dzieci w różnym wieku, o ile jest to zgodne ze statutem przedszkola (art. 84 ust. 2 pkt 4 u.s.o.). W sytuacji, gdy w przedszkolu funkcjonuje tylko jeden oddział dla dzieci odbywających obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne oraz dla młodszych, w SIO należy dokonywać zapisów dwukrotnie – dla dzieci „w zerówce” oraz dla dzieci młodszych. W SIO muszą bowiem zostać odnotowane dane dziedzinowe z podziałem na te dwie grupy wiekowe nawet, gdy formalnie nie znajduje on odzwierciedlenia, jeśli chodzi o funkcjonowanie oddziałów w przedszkolu (art. 13 pkt 2 u.s.i.o.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak w aktualnym stanie prawa oświatowego przedstawia się procedura skreślenia słuchacza szkoły dla dorosłych? Czy w trakcie semestru można skreślić słuchacza z powodu niskiej frekwencji?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w ramach godziny z wychowania do życia w rodzinie tematy lekcji wpisuje się do dzienników lekcyjnych czy zakłada się dziennik zajęć pozalekcyjnych? Czy dodatkowa godzina z KN 42 ma być zrealizowana w danym tygodniu jeżeli wypada święto państwowe?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy należy korygować odpis na ZFŚS na koniec roku, jeżeli w trakcie tego roku umrze nauczyciel emeryt objęty opieką socjalną (ZFŚS)? Dodać należy, że jest to emeryt, nauczyciel, który nie pracuje, a którego wysokość odpisu brana jest po uwagę w wysokości 5% pobieranej emerytury.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest procedura zmiany kategorii przedszkola z ogólnodostępnego na terapeutyczne? Czy są limity jeśli chodzi o liczebność dzieci z autyzmem na jedną grupę?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoby, które ukończyły 2-letnią zasadniczą szkołę zawodową mogą być przyjmowane do II klasy 3-letniego liceum ogólnokształcącego dla dorosłych (system zaoczny)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe