Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie, dotyczące warunków zatrudnienia. Czy przygotowany przez Państwa wzór, dotyczy także nauczycieli? Powołują się tam Państwo tylko na KP, nie na KN, dodatkowo kwestia 15 min. przerwy również nie ma zastosowania w przypadku nauczycieli. Jaki wzór stosować?
Wszystkie kwestie związane z warunkami zatrudnienia, które zostały zmienione od dnia 26 kwietnia 2023 r. wynikają z ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510), więc podstawa prawna jest właściwa. Co więcej – nauczyciel jak najbardziej może korzystać z przerwy. Jeśli dobowy wymiar czasu pracy pracownika w szkole wynosi w danym dniu co najmniej 6 godzin, to ma on prawo do przerwy w pracy. Chodzi tu o wymiar czasu pracy, a nie wymiar zajęć.
Przerwa w pracy musi trwać co najmniej 15 minut i jest wliczana do czasu pracy (art. 134 k.p.). Oznacza to, że w regulaminie pracy można przewidzieć dłuższą przerwę, ale nie można jej skrócić.
Rozwiązanie to stosuje się względem zarówno do pracowników niepedagogicznych, jak i nauczycieli, jako że Karta Nauczyciela nie reguluje przerw w czasie pracy (art. 91c ust. 2 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dla ucznia klasy IV Szkoły Podstawowej posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności ze względu na autyzm należy zatrudnić nauczyciela wspomagającego czy asystenta nauczyciela? W jakim wymiarze godzin i na jakiej podstawie Kodeksu Pracy czy Karty Nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy od maja 2019 r. obowiązuje nowy wzór świadectwa pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jaki wymiar urlopu-zwolnienia od pracy na "opiekę nad dzieckiem" przysługuje nauczycielowi?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły publicznej prowadzonej przez stowarzyszenie musi zwracać się z prośbą do kuratora oświaty o wyrażenie zgody na zatrudnienie nauczyciela bez kwalifikacji do nauczania danego przedmiotu? Nauczyciel w kwietniu 2020 roku ukończy studia podyplomowe z zakresu nauczania fizyki w szkole podstawowej. Obecnie uczy matematyki.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Woźna jest zatrudniona w placówce na cały etat, na czas nieokreślony. Ma również kwalifikacje (licencjat z przygotowaniem pedagogicznym) do pracy jako nauczyciel. Czy mogę zawrzeć z nią porozumienie zmieniające warunki pracy i płac i zatrudnić ją na pół etatu jako woźna i pół etatu jako nauczyciel na czas określony? Zmiana wynika z potrzeb placówki. Jest to osoba , która pracuje od 2016 r. jako woźna i do dziś nie nabyła prawa dodatku stażowego na tym stanowisku. Natomiast jako nauczyciel wlicza się jej dodatek stażowy 3% czy dopiero po przepracowaniu jako nauczyciel? Czy zatrudniona osoba jako nauczyciel na pół etatu może rozpocząć staż? Czy mogę prosić o wzór dokumentu takiego porozumienia i podstawy prawne takiego zatrudnienia (2 umowy z 1 pracodawcą)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe