Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie dotyczące wyliczenia zapłaty za nadgodziny dla dyrektora szkoły (chodzi o dni wolne od zajęć edukacyjnych). Jeżeli są dni wolne od zajęć edukacyjnych, to nauczycielowi te dni liczy się ze współczynnika - a jak wyliczyć nadgodziny dyrektorowi, który realizuje je w świetlicy szkolnej tylko w dwa dni w tygodniu?
Zgodnie z art. 30 ust. 6 Karty Nauczyciela, szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, określa organ prowadzący w drodze regulaminu.
Co do zasady, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przysługuje za faktycznie zrealizowane godziny (dlatego wypłacane jest z dołu), jednak sposób jego obliczania określony jest w regulaminie konkretnego organu prowadzącego. Przepisy Karty Nauczyciela oraz rozporządzeń nie regulują tej kwestii.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel - specjalista integracji sensorycznej pracuje w niepublicznej poradni p-p na cały etat i pobiera tam dodatek za wysługę lat (7%), ponadto równocześnie pracuje w przedszkolu publicznym od 1.01.2018 r. na 0,1 etatu - dodatkowe miejsce pracy. Czy w przedszkolu powinien dostawać dodatek za wysługę lat, czy dopiero po 3 latach dodatkowej pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o dopowiedzenie do poniższego pytania i sytuacji. Dodaję, że nauczycielka ma dodatkowo udokumentowany okres pracy w gospodarstwie rodziców w latach 16.03.1976-31.08.1981. Czy jest możliwe zaliczenie do stażu pracy i wypłacenie nagrody jubileuszowej 35 lat czy może 40 lat?
Nauczyciel otrzyma wymówienie z art.20KN z dniem 31 maja 2015 (niedziela) - czy może być taka data? Staż pracy w dniu 31 VIII to 34 lata pracy:1.09.1981-31.08.2015. Czy należy wypłacić nagrodę jubileuszową (35 lecie)?
Zgodnie z art. 30 § 21 kodeksu pracy, okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Niezależnie zatem od tego z jaką datą w maju zostanie złożone 3-miesięczne wypowiedzenie, stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu 31 sierpnia (okres wypowiedzenia to czerwiec, lipiec i sierpień). Nie ma zatem powodu ani sensu składanie wypowiedzenia 31 maja, zwłaszcza gdy jest to dzień wolny od pracy.
ROZPORZĄDZENIE MENIS z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej (...) w § 4 określa przypadki, kiedy w związku z rozwiązaniem stosunku pracy nauczycielowi przysługuje wypłata nagrody jubieluszowej, do której nie nabył jeszcze prawa, tj. w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli nauczycielowi do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy. Jeżeli nauczyciel zostaje jedynie zwolniony z art. 20 KN, nagroda jubileuszowa, do której nabyłby prawo za mniej niż 12 miesięcy nie przysługuje.
Oprócz tego, w opisanym przypadku nauczyciel nie spełnia warunku nabycia prawa do nagrody jubileuszowej z powodu przekroczenia terminu - nagroda przysługuje, gdy do jej nabycia brakuje mniej niż 12 miesięcy, a w jego przypadku jest to równo 12 miesięcy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor podpisał umowę o pracę z konserwatorem od 1.09.2019 r. do 31.08.2020 r. Pracownik ten od 1.11.2019 r. do 30.11.2019 r. korzystał z urlopu bezpłatnego. Pracownik ten ukończył tylko szkołę podstawową i ma jedno świadectwo pracy na okres: 12.09.2016 r. do 31.01.2017 r. Ile przysługuje urlopu wypoczynkowego za rok 2020 temu pracownikowi?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy możemy zatrudnić w szkole podstawowej osobę, która posiada studia magisterskie na kierunku marketing i komunikacja w biznesie oraz przygotowanie pedagogiczne (kurs kwalifikacyjny 250+170) oraz studia podyplomowe na kierunku oligofrenopedagogika na stanowisku nauczyciela współorganizującego kształcenie lub pedagoga specjalnego (w oparciu o przepisy przejściowe do 2026 r.)? Czy taka osoba posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska wychowawcy świetlicy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor szkoły ponadgimnazjalnej został wybranym przewodniczącym Rady Gminy w gminie w, której mieszka na stale a pełni funkcje dyrektora w szkole ponadgimnazjalnej do której dojeżdża i jest prowadzona przez starostwo powiatowe. Starosta jest jego pracodawcą. Czy dyrektor jest zobowiązany do brania urlopu na prowadzenie sesji i innych czynności związanych z pełnieniem funkcji radnego? Nadmieniam jednocześnie, że dyrektor ma nie limitowany czas pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe