Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam w szkole 3 nauczycieli j.polskiego, historii. Nie ma dla nich pełnego etatu, wszyscy są nauczycielami mianowanymi umowa o pracę przez mianowanie. 2 nauczycieli jest po filologii polskiej, jeden ma studia podyplomowe z polskiego. Jeden nabył uprawnienia emerytalne, ma ustabilizowaną sytuację materialną, dorosłe dzieci. Jak jednego z nich zwolnić aby pozostali mieli normalnie po pełnym etacie.
W przypadku identycznych kwalifikacji nauczycieli oraz identycznych osiągnięć dydaktycznych, wychowawczych, identycznego zaangażowania w życie szkoły, można:
1. obniżyć etat wszystkim trzem nauczycielom,
2. zwolnić jednego - w tym przypadku tego, który ma nabyte prawa emerytalne.
Powyższy "przepis" wydaje się prosty, jednak proszę zauważyć, że wszędzie jest zapis "identyczny". O ile w przypadku formy zatrudnienia i posiadanych kwalifikacji tak jest, o tyle w pozostałych przypadkach należy przeprowadzić dogłębną analizę. Z pewnością są jakieś kwestie zawodowe, w których nauczyciele różnią się.
Uzyskanie praw emerytalnych może być przesłanką do zwolnienia nauczyciela jako zgodna z zasadami współżycia społecznego, jednak dobrze by było, gdyby nie była jedyną. W przypadku odwołania nauczyciela, sąd będzie bowiem badał kryteria, jakimi kierował się dyrektor w tej konkretnej sprawie. Mówiąc kolokwialnie, zwolniony nauczyciel musiałby być w czymś "gorszy" od pozostałych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pani sprzątająca pracowała w szkole od 05.2000 r. do 31.03.1016 r. po czym rozwiązała umowę w związku z przejściem na emeryturę. W dniu 04.04.2016 podpisano umowę na czas określony do 31.12.2016 r. Czy kolejna umowa na czas określony będzie drugą umową? Czy do limitu 33 m-cy wliczam okres od 22.02.2016 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można przyznać nauczycielowi dodatek motywacyjny 0%, gdyż kilka miesięcy przebywał na zwolnieniach lekarskich i urlopach dla poratowania zdrowia. w dniu 1 września gdy ustalano nowe angaże pracy i przyznawano dodatek motywacyjny trudno w tej sytuacji było dać więcej %, bo nauczyciela nie było w pracy więc trudno mówić o jakimś zaangażowaniu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel złożył wniosek dnia 18 czerwca 2014r. (załącznik-orzeczenie lekarskie wydane 10 czerwca 2014r.) o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia w okresie od 01.09.2014r. do 30.06.2015r. (termin zgodny z orzeczeniem lekarskim). Nadmienia się, że nauczyciel spełnia warunki do otrzymania urlopu (staż 21 lat, nie korzystał z w/w urlopu, zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy). Czy możemy w czerwcu udzielić urlopu dla poratowania zdrowia od dnia 01 września?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który odchodzi na świadczenie kompensacyjne przysługuje mu 3 miesięczna odprawa? Jaka jest podstawa prawna?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, nauczycielka uczy języka polskiego w wymiarze9/18 etatu, równocześnie w tej samej szkole ma przydzielone 9 godzin tygodniowo zajęć rewalidacyjnych i nauczania indywidualnego (ma pełne kwalifikacje).Organ prowadzący stoi na stanowisku, że zajęć rewalidacyjnych i nauczania indywidualnego nie można włączyć do etatu i pracownicy należy wypłacać wynagrodzenie za zrealizowane zajęcia rewalidacyjne i nauczanie indywidualne jak za godziny ponadwymiarowe. Czy jest to zgodne z prawem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe