Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Medycyna pracy - badania pracowników niepedagogicznych. Proszę o opinię czy osoby zatrudnione na stanowiskach woźnych powinny być kierowane na badania sanitarno - epidemiologiczne (obsługa stołówki polegająca na pomocy dzieciom przy odbieraniu posiłków i sprzątaniu pomieszczenia "jadalni" oraz osoby sprzątające pomieszczenia sanitarne).
Obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym podlegają osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby. Na badania te kieruje pracodawca, który ponadto ma obowiązek je sfinansować - art. 6 ust. 1 pkt 5 i ust. 2 pkt 3, art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2018 r. poz. 151). Niepedagogiczni pracownicy jednostek oświatowych, z uwagi na miejsce zatrudnienia i charakter pracy związanej ze stałym kontaktem z ludźmi, są narażeni na możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby, w związku z tym mają obowiązek poddania się omawianym badaniom. Za takim stanowiskiem przemawia okoliczność, iż pod rządem nieobowiązującego już rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2006 r. w sprawie wykazu prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby, wydanego na gruncie poprzednio obowiązującej ustawy z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach (Dz.U. Nr 126, poz. 1384 ze zm.), wszyscy pracownicy jednostek oświatowych byli wymienieni jako osoby objęte obowiązkiem wykonania dla celów sanitarno-epidemiologicznych. W związku z tym obsługę stołówki i osoby sprzątające należy skierować na ww. badania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W trakcie przekształceń Zespołu Szkół na Szkołę Podstawową będziemy chcieli utworzyć w szkole nowe stanowisko - kierownika świetlicy - proszę o podanie procedury jaką powinien przejść dyrektor, żeby do tego doprowadzić? Proszę również o informacje na temat statusu takiej osoby w szkole - wykształcenie, ilość godz. pracy, dodatek kierowniczy… na tym stanowisku zatrudniony zostanie nauczyciel.
- Proszę o odpowiedź czy:
1) nauczyciel zatrudniony w szkole w oddziale przedszkolnym od 01.01.2018r. do 31.12.2018r. przebywa na urlopie płatanym dla poratowania zdrowa,
2) nauczyciel zatrudniony w szkolne na 18/18 od 29.12.2017r. do 09.05.2018r. przebywa na płatnym urlopie dla poratowania zdrowia,
3) nauczyciel zatrudniony w szkole na 18/18 od 01.09.2017r. do 31.08.2018r. przebywa na płatnym urlopie dla poratowania zdrowia.
Czy w w/w pkt. 1, 2, 3 nauczyciele mają prawo do urlopu uzupełniającego za okres przebywania na płatnym urlopie dla poratowania zdrowia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel stażysta zatrudniony na podstawie umowy o pracę na zastępstwo od dnia 01.09.2015 r. w umowie zapis (na czas nieobecności Pani X). Nauczyciel który jest zastępowany wraca do pracy od 1 września 2016 r. Kiedy wypowiedzieć umowę o pracę nauczycielowi stażyście ? Jaki obowiązuje okres wypowiedzenia 3 dni jak zaznaczono w umowie ? Rozwiązanie stosunku pracy musi być w formie pisemnej ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej do naliczenia wynagrodzenia dla nauczycieli i pracowników administracji za 2 dni opieki nad dzieckiem do lat 14.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Otrzymałam od nauczyciela wniosek o przyznanie zasiłku na zagospodarowanie. Wszystkie warunki spełnia, tylko z jednym mam problem. Co oznacza "pierwsza praca"? Nauczycielka pracowała wcześniej na umowę zlecenie jako pomoc kuchenna. Wg niektórych zasiłek jej się nie należy bo nie jest to jej pierwsza praca. Moim zdaniem chodzi o pierwszą pracę w zawodzie nauczyciela. Proszę o odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe