Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Moje pytanie dotyczy urlopu rodzicielskiego. Pracownica jest na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim w sumie do 20.09.2021 r. Jest zdecydowana wrócić do pracy na cały etat od 1.09.2021 r. rezygnując z części urlopu rodzicielskiego. Z punktu widzenia dyrektora jest to dla mnie wygodne, bo nie będę potrzebować szukać nikogo na zastępstwo we wrześniu. Proszę o wyjaśnienie, jakie procedury obowiązują. I jeszcze jedno: co z niewykorzystanym urlopem wakacyjnym nauczycielki, czy może dostać ekwiwalent, czy też ta rezygnacja z urlopu rodzicielskiego powinna być na tyle wcześniejsza, by uwzględniła czas urlopu, czyli dodatkowe 56 dni?
Na podstawie art. 1821d § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320, pracownik może zrezygnować z korzystania z urlopu rodzicielskiego w każdym czasie za zgodą pracodawcy i powrócić do pracy. Nauczyciel nie musi więc rezygnować z urlopu rodzicielskiego przed lub w okresie ferii letnich. Gdyby zamierzał powrócić do pracy od 1 września 2021 r., będzie uprawniony do urlopu uzupełniającego za 2021 r. w wymiarze 56 dni w trakcie roku szkolnego (art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm.), natomiast w czasie trwania zatrudnienia nauczycielowi nie wypłaca się ekwiwalentu za niewykorzystany urlop (art. 66 ust. 2 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel pełniący funkcję kierownika zostaje przeniesiony na podstawie art 18 KN do innej szkoły feryjnej na stanowisko nauczyciela (urlop 56 dni). W której szkole nauczyciel pełniący funkcję kierownika (przysługujący urlop 35 dni) powinien wykorzystać urlop?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy magister z j. polskiego, który ukończył studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki może prowadzić zajęcia z terapii pedagogicznej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka kontraktowa zatrudniona na czas nieokreślony obecnie przebywa na urlopie wychowawczym do dnia 31.08.2016r. W dniu 14.04.2016r. nauczycielka złożyła pismo o rezygnacji z urlopu wychowawczego z informacją, że chciałaby podjąć pracę w dniu 15.04.2016r., a jednocześnie załączyła mi zwolnienie lekarskie od dnia 15.04.2016r. do 28.04.2016r. oznajmiając, że zwolnienie lekarskie będzie przedłużane ponieważ jest w ciąży. Po złożeniu przez nauczycielkę wniosku o urlop wychowawczy, zatrudniłam na jej miejsce nowego nauczyciela na umowę o pracę do dnia 30.06.2016r. Co w takiej sytuacji mam zrobić? Czy mam honorować zwolnienie lekarskie nauczycielki przebywającej na urlopie wychowawczym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od marca 2016r. nauczycielka przebywa na zwolnieniu lekarskim. Jest wicedyrektorem. W połowie marca złożyła wypowiedzenie z funkcji wice. Otrzymała już stosowne wypowiedzenie pełnionej funkcji do 31 marca2016. Ma zwolnienie do 29 kwietnia.19 kwietnia przyniosła wniosek o urlop zdrowotny od 01.maja do 30 kwietnia 2017 roku. Jest nauczycielem j.pol. dyplomowanym z 10 letnim stażem pracy. W roku szkolnym 2016/17 w projekcie arkusza, ze względu na brak możliwości zatrudnienia jej jako polonistki (w szkole 3 polonistów - ona najkrócej pracuje) ujęłam nauczycielkę do pracy w świetlicy (arkusz wysyłamy 28 kwietnia). 1. Czy mogę w takim przypadku ująć tę nauczycielkę w arkuszu na świetlicę (cały etat) jeśli przyniosła wniosek o urlop teraz? 2. Czy w maju powinnam jej listownie dostarczyć info o proponowanym miejscu pracy - świetlica, a nie j. polski,bo nie nadgodzin? 3. Ani w roku 2016/17 ani w 2017/18 nie będzie j.polskiego dla opisywanej nauczycielki. Proszę o informacje co mogę jako dyrektor w tym zakresie zrobić jakie pisma muszę wysłać nauczycielce i kiedy, co zaproponować? Proszę o szybką odpowiedź.
- Jestem dyrektorem zatrudnionym na czas określony na czas pełnienia funkcji dyrektora -5 lat. Czy w czasie pełnienia 5-letniej kadencji mogę skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe