Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nasz zakład pracy to szkoła. Dostaliśmy informację od naszego pracownika, że przechodzi na rentę (pracownik natomiast tą informację na ten moment ma tylko ustną z ZUSu - czeka na decyzję w formie papierowej). Jakie kroki powinniśmy podjąć w momencie dostarczenia do nas decyzji o przyznaniu renty pracownikowi? Czy powinniśmy pracownikowi przyznać odprawę w związku z przejściem na rentę oraz wystawić świadectwo pracy czy jest jeszcze jakieś inne rozwiązanie?
W związku z przejściem pracownika na rentę z tytułu niezdolności do pracy, nalezy rozwiązać z pracownikiem stosunek pracy (na jego wniosek albo bez wypowiedzenia z powodu upływu okresu zasiłkowego), wystawić świadectwo pracy i wypłacić odprawę emerytalną.
Pracownik pobierający rentę może dalej pracować, ale musi uzyskać orzeczenie lekarskie o zdolności do pracy na danym stanowisku.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Cz nauczyciel, który w 1993r ukończył trzyletnie studium katechetyczne prowadzone przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Płocku ma kwalifikacje do nauczania religii w szkole podstawowej. Brak kwalifikacji zarzuca wizytator
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy na podstawie §2 ust.2 pkt 2 oraz §5 pkt 1) rozporządzenia MEN z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli w szkole podstawowej w oddziale przysposabianym do pracy w zawodzie ogrodnik teoretycznych i praktycznych przedmiotów z zawodu może uczyć biolog, który posiada również kwalifikacje do nauczania przyrody? W oddziale tym realizowany jest program, który obejmuje wybrane treści z podstawy programowej kształcenia w zawodzie ogrodnik. Uczniowie w ramach zajęć są przygotowywani do wykonywania prac związanych z zakładaniem i pielęgnacją roślin ozdobnych. Do wykonywania wyżej wymienionego zadania niezbędne jest osiągnięcie zakładanych efektów kształcenia, tzn. uczeń: 1) rozpoznaje rodzaje i gatunki roślin ozdobnych, 2) rozpoznaje nasiona roślin ozdobnych i traw, 3) rozpoznaje organy podziemne roślin ozdobnych, 4) określa metody wegetatywnego rozmnażania roślin ozdobnych, 5) określa walory dekoracyjne roślin ozdobnych, 6) określa wymagania siedliskowe roślin ozdobnych, 7) planuje uprawę roślin ozdobnych w zależności od warunków klimatyczno-glebowych i ekonomicznych danego rejonu, 8) określa termin i sposób siewu nasion i sadzenia roślin ozdobnych, 9) przygotowuje glebę do siewu nasion i sadzenia roślin ozdobnych, 10) wykonuje czynności związane z siewem nasion i przesadzaniem roślin ozdobnych, 11) planuje rozmieszczenie roślin ozdobnych na terenach zieleni, 12) wykonuje dekoracje z wykorzystaniem roślin ozdobnych, 13) stosuje metody ochrony i nawożenia roślin ozdobnych bezpieczne dla środowiska, 14) dobiera narzędzia do wykonywania prac.
- Prowadzę szkołę podstawową, do której włączone zostały oddziały gimnazjalne. Od przyszłego roku szkolnego (1 września 2019) nie mam godzin dla nauczycieli zatrudnionych w pełnym, jak i w niepełnym (16/18) wymiarze godzin. Zmuszona jestem wręczyć tym nauczycielom wypowiedzenie w związku ze zmniejszeniem liczby oddziałów a co za tym idzie muszę podać podstawę prawną tego wypowiedzenia. Proszę o pomoc w prawidłowym ustaleniu czy jest to art. 225 ustawy wprowadzającej prawo oświatowe, czy art. 20 KN.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam zapytanie dotyczące wypłaty 6- miesięcznej odprawy nauczycielowi, który otrzymał w maju wypowiedzenie umowy o pracę z art. 20 KN.Nauczyciel skierował sprawę na drogę sadową w związku z rzekomym bezzasadnym wypowiedzeniem umowy o pracę. Jedna sprawa sądowa już się odbyła, druga ma być w październiku. Nauczycielowi należy wypłacić odprawę do końca sierpnia. Czy w takiej sytuacji kiedy nie ma wyroku sądu w powyższej sprawie należy wypłacić odprawę czy dopiero po zakończeniu spraw sądowych?
- Czy pracownikowi niepedagogicznemu, który idzie na urlop wypoczynkowy zgodnie z planem urlopu trzeba wypisywać tzw. kartę urlopową?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe