Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel 1 września 2019 r. rozpoczął awans zawodowy na nauczyciela dyplomowanego. W 2020 r. był na dodatkowym urlopie opiekuńczym (COVID-19). Dodatkowy urlop opiekuńczy wykorzystywał od poniedziałku do piątku, od 12 marca do 30 kwietnia. Dopiero od 1 maja wykorzystywał opiekę ciągłą do 24 maja, a następnie od 25 maja do 14 czerwca. Czy wydłużenie liczę mu od 1 maja do 14 czerwca, czyli 45 dni? Czy biorę pod uwagę nieobecności od 12 marca do 14 czerwca (w praktyce nauczyciela nie było od 12 marca, ale to nie jest ciągła nieobecność)?
Na podstawie art. 4 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 374), według stanu prawnego na dzień 12 marca 2020 r., w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko, z powodu COVID-19 ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, o którym mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r., poz. 645 i 1590), przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni. Na podstawie ustawy z 28 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r., poz. 568) zasiłek został przyznany na kolejne 14 dni, licząc od dnia 26 marca 2020 r. (ustawa weszła w życie z dniem 31 marca 2020 r., ale miała moc wstecznego działania do 26 marca 2020 r.). Jednocześnie na podstawie rozporządzeń Rady Ministrów określono dłuższy okres pobierania zasiłku opiekuńczego w związku z prowadzeniem nauki zdalnej.
Okres pobierania zasiłku nie jest okresem urlopowym. Zasiłek opiekuńczy jest jednym ze świadczeń wypłacanych z ubezpieczenia chorobowego, którego celem jest zastąpienie pracownikowi wynagrodzenia, którego nie może uzyskać z powodu niemożności świadczenia pracy. Z uwagi na fakt, że zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie udziela się go na dni, które nie są dla osoby uprawnionej do zasiłku (pracownika) dniami pracy.
Podstawę do przedłużenia stażu nauczycielowi stanowi art. 9d ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762). W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu pozostawania w stanie nieczynnym, czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy i urlopy, o których mowa w ust. 5a (tj. urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu ojcowskiego), trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności (ust. 5). Nieobecności w pracy trwające od 12 marca do 30 kwietnia 2020 r., jeżeli były nieobecnościami przerywanymi, nie wpływają na długość stażu. W 2020 r. następowało cykliczne przedłużenie możliwości korzystania ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem na mocy decyzji albo ustawodawcy, albo Rady Ministrów. W tej szczególnej sytuacji należy interpretować przepisy na korzyść pracownika i uznać, że dopiero okresy zasiłkowe nieprzerwane przedłużyły staż. Przedłużenie stażu powinno uwzględniać okres od 1 maja do 14 czerwca.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Przedłużenie stażu na wyższy stopień awansu zawodowego. Czy są inne przypadki, poza podanymi w art. 9d ust. 5 i art. 9d ust. 5a, kiedy staż nauczyciela zostaje przedłużony? Czy nauczyciel mianowany (staż na dyplomowanego) może zwrócić się z prośbą do dyrektora szkoły o przedłużenie stażu o rok z powodów np. osobistych? Czy musi przerwać staż i po ponownym rozpoczęciu odbyć go w całości?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka otrzymała stopień nauczyciela mianowanego 25 sierpnia 2020 roku, w 2021 roku przebywała na urlopie macierzyńskim. Czy staż na dyplomowanego rozpoczyna w 2023 (wrzesień) czy w 2024 roku?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące awansu zawodowego jednego z nauczycieli.
Jest nauczycielem kontraktowym, w tym roku kończy awans. Jednak przez rok pełnił funkcję dyrektora szkoły (szkoła niepubliczna).
Mam świadomość, że to wstrzymuje awans, ale czy jeśli był zatrudniony na pół etatu w innej placówce prowadzonej przez ten sam organ prowadzący może mieć "zaliczony" staż?
Czyli rok normalnego stażu, rok pracy jako nauczyciel oraz dyrektor i jednocześnie pół etatu w innej placówce jako nauczyciel i teraz od września znów nauczyciel w szkole?
Czy takla sytuacje pozwoliłaby na prawidłowe ukończenie stażu?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- dzien dobry, we wrześniu 2022 r. dwie nauczycielki rozpoczęły awans zawodowy, jako nauczyciele początkujący. Został im przydzielony mentor, jedyny nauczyciel dyplomowany jakiego miałam w przedszkolu niepublicznym. Nauczyciel ten pracował do końca sierpnia 2023 r. We wrześniu 2023 r. pracę rozpoczęły kolejne dwie nauczycielki, które powinny rozpocząć awans. Nie mam w placówce żadnego nauczyciela mianowanego ani dyplomowanego. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przedszkola rozpoczął 1.09.2016 r. staż na stopień nauczyciela mianowanego. Od 14.02.2018 r. do 13.08.2019 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim i urlopie rodzicielskim. Jaka będzie data zakończenia stażu i do kiedy musi złożyć wniosek o postępowanie egzaminacyjne na stopień nauczyciela mianowanego do organu prowadzącego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe