Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel bez przygotowania pedagogicznego rozpoczął od września kurs kwalifikacyjny w zakresie przygotowania pedagogicznego. Czy nauczyciel może rozpocząć staż, jeżeli w szkole uczy 5 godzin historii i 19 godz. świetlicy.
Tak, może, pod warunkiem spełnienia wymagań, o których mowa niżej. Warunkiem nadania stopnia awansu zawodowego nauczycieli jest spełnienie wymagań kwalifikacyjnych oraz odbycie stażu zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego nauczyciela, o której mowa w art. 9c ust. 6 i w przypadku nauczyciela stażysty – uzyskanie akceptacji komisji. Ocenę dorobku zawodowego za okres stażu ustala dyrektor szkoły po zapoznaniu się z projektem oceny opracowanym przez opiekuna stażu i po zasięgnięciu opinii rady rodziców, w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia sprawozdania z uwzględnieniem stopnia realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela. Staż na nauczyciela kontraktowego rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego, bez składania wniosku o rozpoczęcie stażu, chyba że nawiązanie stosunku pracy nastąpiło po upływie 14 dni od rozpoczęcia zajęć. Wtedy - zgodnie z art. 9d ust. 2 - nauczyciel nie rozpoczyna stażu do końca roku szkolnego. Z osobą posiadającą wymagane kwalifikacje (z zastrzeżeniem ust. 3 art.10), i rozpoczynającą pracę w szkole stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony na jeden rok szkolny w celu odbycia stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela kontraktowego. W szczególnych przypadkach uzasadnionych potrzebami szkoły z osobą legitymującą się wymaganym poziomem wykształcenia, lecz nieposiadającą przygotowania pedagogicznego, dopuszczalne jest nawiązanie stosunku pracy, o ile osoba ta zobowiąże się do uzyskania przygotowania pedagogicznego w trakcie odbywania stażu. W przypadku gdy nauczyciel w ciągu pierwszego roku pracy w szkole nie uzyska przygotowania pedagogicznego z przyczyn od niego niezależnych, z nauczycielem może być zawarta umowa o pracę na kolejny jeden rok szkolny. Staż wymagany do ubiegania się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego przedłuża się do czasu uzyskania przygotowania pedagogicznego.
Podstawa prawna: 1. Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (ze zm.), w szczególności art. 10; 2. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli; 3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W naszej szkole środa 15 kwietnia po świętach była zaplanowana jako dzień wolny z dni dodatkowych. Czy w zaistniałej sytuacji zdalnego nauczania nadal możemy potraktować ten dzień jak dzień wolny od zajęć edukacyjnych?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor samowolnie (jednoosobowo) może zmienić zgłoszone przez nauczyciela i zaopiniowane pozytywnie przez RP materiały edukacyjne (ćwiczenia) w roku szkolnym 2015/16 i 2016/17?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Chciałam zapytać, czy w placówce przedszkolnej jest obowiązkowe prowadzenie tzw. "księgi uczniów"?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- 1.Czy wychowawca ma prawo odmówić zwolnienia ucznia z lekcji na pisemną prośbę rodzica?
2.Czy rodzic pisząc zwolnienie ma obowiązek podania powodu zwolnienia?
3.Czy wychowawca ma prawo nie usprawiedliwić nieobecności ucznia pomimo napisanego przez rodzica usprawiedliwienia gdy ta nieobecność to udowodnione wagary?
4.Czy rodzic ma obowiązek podania przyczyny nieobecności dziecka w szkole?
5. Uczeń gimnazjum może nie skończyć w tym roku gimnazjum, a w sierpniu ukończy 18 lat. Czy ma prawo chodzić dalej do gimnazjum, czy możemy jako szkoła nie wyrazić zgody na jego dalszą naukę w gimnazjum, czy tez wymagane jest jego skreślenie z listy uczniów (jeśli tak to na jakiej podstawie możemy to zrobić)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jako dyrektor szkoły przyznałam nauczycielowi w październiku 2020 r. nagrodę dyrektora za pracę w poprzednim roku szkolnym. Przed wakacjami nauczyciel zadecydował, że przechodzi na wcześniejszą emeryturę z końcem sierpnia. Czy jako dyrektor mogę przyznać mu nagrodę dyrektora za całokształt pracy jeszcze w sierpniu? Czy w roku szkolnym nauczyciel może dostać dwie nagrody dyrektora?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe