Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel był zatrudniony na zastępstwie w okresie od dnia 01.09.2013 r. do 09.05.2014 r. Dodatkowe wynagrodzenie roczne zostało mu wypłacone za okres od 01.09.2013 r. do 31.12 2013 r. Czy należy się wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego temu nauczycielowi za okres od 01.01.2014 r. do 09.05.2014 r.?
Ustawa z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej określa warunki nabycia prawa do tzw. "13 - tki".
Zasadą jest, że pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Zgodnie z art. 2 ust. 2 pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy. Dalej przepisy określają przypadki, w których przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane. Wśród nich znajduje się sytuacja nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły. Zapis ten jest różnie interpretowany, co doprowadziło do dwóch stanowisk: pierwsze, mówiące o tym, że zatrudnienie zgodnie z organizacją pracy szkoły to zatrudnienie od 1 września (takie jest też stanowisko MEN) i drugie, zgodnie z którym zatrudnienie zgodne z organizacją pracy szkoły może nastąpić w każdym czasie, zgodnie z potrzebami szkoły i nie jest tożsame z organizacją roku szkolnego, np. zatrudnienie na zastępstwo. Według tego ostatniego, nauczycielowi przysługiwałoby dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2014 rok.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel jest zatrudniony od 10 kwietnia do 23 czerwca 2023 r. Za ile dni należy wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Audytor podczas audytu zalecił, aby zawrzeć w statucie szkoły zakresy czynności pracowników administracji i obsługi. Czy taka informacja powinna być zawarta w statucie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze czasu pracy(11/18) będzie miał przydzieloną 1 godzinę nauczania indywidualnego w związku z dostarczeniem przez rodzica orzeczeń o potrzebie nauczania indywidualnego dziecka oraz orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Orzeczenia są wydane do końca czerwca 2017 r. W jaki sposób przydzielić nauczycielowi tą godzinę - czy zmienić wymiar zatrudnienia na 12/18 i zrobić aneks do umowy na czas określony czy też można przydzielić nauczycielowi 1 godzinę ponadwymiarową. Czy będzie nauczycielowi przysługiwał dodatek za trudne warunki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel religii dyplomowany przechodzi na rentę z tytułu niezdolności do pracy, w związku z zakończonym okresem zasiłkowym 182 dni w dniu 20.03.2018r.Na podstawie jakiego art. rozwiązać z nauczycielem umowę zawartą na czas nieokreślony. Czy nauczyciel musi złożyć wniosek o rozwiązanie umowy w związku z przejściem na rentę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie jest pensum nauczyciel prowadzącego indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe