Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel jest zatrudniony jednocześnie w dwóch szkołach. W mojej placówce pracuje na podstawie umowy o pracę i jest to jego główny zakład pracy. Z tytułu opieki nad dzieckiem pracownikowi przysługują dwa dni wolne. Czy nauczyciel powinien wziąć jeden dzień wolny u mnie, a drugi w innej szkole? Czy z każdego stosunku pracy może wykorzystać dwa dni urlopu?
Kodeks pracy w art. 188 ustalił liczbę dni, jaka przysługuje pracwnikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko. Przepis ten jest dostosowany do jednej umowy o pracę. Jeśli pracownik utrzymuje kilka stosunków pracy z różnymi pracodawcami, 2 dni wolne na opiekę nad dzieckiem przysługują z każdego z nich.2 dni na opiekę nad dzieckiem w ciągu roku
Standardowo pracownikowi, który wychowuje przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Dwa stosunki pracy dają łącznie 4 dni wolne na opiekę
Jeśli pracownik pozostaje w stosunku pracy w dwóch szkołach jednocześnie, to w każdej z nich przysługują mu dwa dni zwolnienia od pracy.
Pracownik dowolnie wykorzystuje dni zwolnienia
Nie ma też obowiązku, by pracownik wykorzystywał równocześnie 2 dni opieki u wszystkich pracodawców, jeśli jest zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy. W każdej szkole nauczyciel może więc wykorzystać przysługujące mu zwolnienie w innym terminie.
Dyrektor nie kontroluje dni urlopu przysługujących pracownikowi z innego stosunku pracy
W przypadku jednoczesnego pozostawania pracownika w kilku stosunkach pracy, pracodawcy nie są zobowiązani do informowania się wzajemnie o terminie wykorzystania zwolnienia przez pracownika. Dyrektor nie ma też uprawnień do sprawdzenia, czy dni zwolnienia pracownik faktycznie wykorzystuje na opiekę nad dzieckiem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak ustalić czy pracownik nabędzie prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2014 r. kiedy praktycznie w każdym miesiącu pracownik jest albo na zwolnieniu lub opiece itp.? Czy po prostu musi przepracować 182 dni w roku? Sprawa wygląda następująco: 01.01.-09.02 urlop rodzicielski 10.02 - 30.03. niewykorzystany urlop wypoczynkowy za 2012-2013r. 31.03.-13.04 zwolnienie lekarskie 14.04. - 19.10. wykonuje pracę (z wyłączeniem 2 dni opieki art.188 KP, 1 dnia zwolnienia lek., urlopu wypoczynkowego za 2014 r.) 20.10 - 31.12. zwolnienie lekarskie. W sumie: 40 dni urlopu rodzicielskiego, 86 dni zwolnienia lekarskiego, 2 dni opieki i 52 dni urlopu wypoczynkowego. Jak ustalić czy nabyła prawo do "13" za 2014 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Do kiedy powinna być zawarta umowa z nauczycielem kontraktowym zatrudnianym w szkole ogólnodostępnej na stanowisku nauczyciela wspomagającego (współorganizującego kształcenie ucznia niepełnosprawnego, posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na Zespół Aspergera. Uczeń w roku szkolnym 2016/2017 jest w klasie VI szkoły podstawowej). Zawarcie umowy: od dnia 14 września 2016 r. Czy umowę należy zawrzeć do 31 sierpnia 2017 r. czy tylko do końca zajęć lekcyjnych czyli do 23 czerwca 2017 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Jaki organ jest odpowiedzialny za przekazanie szkole informacji dotyczących prawomocnych wyroków sądu zakazujących zatrudniania skazanych nauczycieli? Jaka jest odpowiedzialność dyrektora szkoły w przypadku zatrudnienia takiego nauczyciela? Czy taką umowę można rozwiązać? W jakim trybie? Proszę o podanie podstawy prawnej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w jednej szkole pracownik może mieć dwie umowy: 1/2 etatu nauczyciela świetlicy (KN) i 1/2 etatu pomocy nauczyciela dla ucznia z zespołem Aspergera (na podstawie KP)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam!
Czy funkcjonuje jeszcze w szkole dodatek za specjalizację? Kiedyś nauczyciel miał stopień specjalizacji i otrzymywał 30 zł do wynagrodzenia. czy dalej należy wypłacać taki dodatek. Proszę o podstawę prawną na podstawie której wypłacamy bądź nie wypłacamy dodatek za specjalizację.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe