Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel jest zatrudniony od 1 września 2013 r. do 31 sierpnia 2014 r. na 4/18 etatu, w tym realizuje 1 godzinę rewalidacji lub nauczania indywidualnego. Czy za lipiec i sierpień wynagrodzenie powinno zostać wypłacone z 3/18 czy z 4/18 etatu, czyli razem z godzinami rewalidacji lub nauczania indywidualnego?
Wynagrodzenie powinno uwzględniać godziny rewalidacji lub nauczania indywidualnego, mimo że w czasie wakacji nauczyciel nie prowadzi ani zajęć rewalidacyjnych, ani zajęć nauczania indywidualnego.
Brak podstaw do obniżenia pensum w czasie wakacji
Zgodnie z umową nauczyciel zatrudniony jest na 4/18 etatu do 31 sierpnia 2014 r. Nie można więc dokonać zmiany stosunku pracy, np. zmiany wymiaru czasu pracy, z tego powodu, że w czasie wakacji letnich (w lipcu i sierpniu) nauczyciel nie świadczy pracy.
Nauczyciel nie prowadzi bowiem w czasie urlopu wypoczynkowego żadnych zajęć z uczniami czy zajęć z przedmiotu nauczania, czy nauczania indywidualnego, czy też zajęć rewalidacyjnych. Zatem nie istnieje podstawa prawna do obniżenia nauczycielowi wymiaru pensum z tego tytułu, że w czasie wakacji nie ma godzin rewalidacji lub nauczania indywidualnego.
W trakcie troku szkolnego można zmienić stosunek pracy nauczyciela
Aby zmienić wymiar pensum konieczne byłoby wcześniejsze dokonanie zmian stosunku pracy w trybie przepisów Karty Nauczyciela.
Inna natomiast byłaby sytuacja prawna nauczyciela, gdyby godziny nauczania indywidualnego i zajęć rewalidacyjnych były wykonywane w ramach godzin ponadwymiarowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Bardzo proszę o poradę prawną w niżej opisanej sprawie. Nauczyciel mianowany przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia od 1 lipca 2012 r. do 30 czerwca 2013 r. Od 12 sierpnia 2013r. do 31 stycznia 2014r. nauczyciel przebywał ciągle na zwolnieniu lekarskim (łącznie 173 dni). W okresie 3-14 lutego 2014 r. przypadały w naszym województwie ferie zimowe. Od 6 lutego 2014 r. do chwili obecnej nauczyciel nadal przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pracownik nie uzyskał prawa do świadczenia rehabilitacyjnego z uwagi na wykorzystany w ostatnim czasie urlop dla poratowania zdrowia. Czy w tym przypadku można rozwiązać z nauczycielem stosunek pracy. Proszę o pomoc i stosowną podstawę prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba, która ukończyła studia licencjackie w WSP na kierunku pedagogika spec. zintegrowana edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna może pracować jako nauczyciel w przedszkolu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W zespole szkolno-przedszkolnym (placówka publiczna) prowadzonym przez samorząd mamy dzieci z orzeczeniami o potrzebie rehabilitacji ruchowej (1 dziecko w szkole podstawowej i 2 w przedszkolu – oddział zerowy) - po 1 godzinie na dziecko.
Na podstawie jakich przepisów możemy zawrzeć umowę o pracę z technikiem rehabilitacji do prowadzenia tych zajęć?
Jaki powinien być wymiar etatu tej osoby i jakie przepisy regulują jego wynagrodzenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły, napisałam wniosek do projektu Erazmus +, wniosek uzyskał akceptację i jestem jego koordynatorem. Kto podpisuje ze mną umowę zlecenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1 września b.r. chcę podpisać umowę o pracę z nauczycielką, której zatrudnienie będzie w Zespole Placówek Oświatowych. Osoba ta otrzymała następujące godziny w przydziale: 12,5/25 jako nauczyciel wspomagający w przedszkolu i 10/18 godzin rewalidacyjno - wychowawczych w oddziale gimnazjalnym (etat uśredniony). Pytanie brzmi: czy wypisując rodzaj umówionej pracy na umowie nie będzie błędem jak napiszę tylko nauczyciel? a nie nauczyciel 10/18 oraz nauczyciel wspomagający 12,5/25?, czy powinnam na umowie wyszczególnić z czego wynika etat uśredniony, i że godziny są w oddziale gimnazjalnym i przedszkolu? Nadmieniam, iż informację tę mam w arkuszu organizacyjnym szkoły.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe