Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, na zastępstwo od 24.04.2022 r. do 24.06.2023 r. Czy może odbyć staż?
Realizacja stażu przez nauczyciela – stażystę jest obowiązkowym etapem wprowadzenia nowego nauczyciela do zawodu. Zgodnie z art. 9d ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karty Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły, z tym że nauczyciel stażysta rozpoczyna staż bez złożenia wniosku. Z kolei art. 9c Karta Nauczyciela przesądza, że staż trwa w przypadku ubiegania się o awans na stopień:
- nauczyciela kontraktowego - 9 miesięcy,
- nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego - 2 lata i 9 miesięcy.
Przepis ten nie uzależnia faktu rozpoczęcia stażu od tego czy zatrudnienie nauczyciela jest stałe czy tylko w celu zastępstwa nieobecnego pracownika. Warto zauważyć, że zgodnie z art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami mianowanymi stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony. Taka umowa o pracę zawarta na czas określony w celu zastępstwa nieobecnego nauczyciela nie różni się niczym od innej umowy zawartej na czas określony. Oznacza to, że nie ma przeszkód, aby nauczyciel zatrudniony w celu zastępstwa innego nauczyciela odbywał staż.
W stanie faktycznym przedstawionym w pytaniu nauczyciel będzie zatrudniony na zastępstwo od 24 kwietnia 2022 r. do 24.06.2023 r. Okres zatrudnienia będzie obejmował 9 miesięcy potencjalnego wymagalnego stażu. Nie ma przeszkód, aby nauczyciel nie mógł podjąć stażu z dniem 01.09.2022 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zapytanie dotyczy sprawozdania z awansu zawodowego. Staż trwał od 11.09.2019 r. do 11.06.2022 r. Jeden nauczyciel napisał sprawozdanie na podstawie § 8 ust. 2, a drugi § 8 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli. Który z nich podał właściwą podstawę prawną?
Kto z nich ma właściwie?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, proszę o wzór Planu rozwoju zawodowego nauczyciela stażysty ubiegającego się o stopień zawodowy nauczyciela kontraktowego oraz mianowanego, obowiązujacy od 1 września 2019 r.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka odbywa staż na stopień nauczyciela mianowanego od 01.09.2016r. Zaszła w ciążę i przebywała na zwolnieniu lekarskim od 21.08.2017 do 22.01.2018 r, od 23.01.2018 do 21.01.2019 przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Czy w związku z tym odbywany staż został przerwany czy uległ przedłużeniu o czas nieobecności.
Jeżeli staż uległ tylko przedłużeniu to do kiedy może wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy tak aby nie przerywać możliwości kontynuowania stażu
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy nauczycielki, która w okresie stażu na kolejny stopień awansu zawodowego przebywała najpierw na zwolnieniu lekarskim, później na urlopach: macierzyńskim, rodzicielskim i uzupełniającym.
Proszę o potwierdzenie, czy urlop uzupełniający powinniśmy w tej sytuacji potraktować na równi z urlopem wypoczynkowym i nie wliczać czasu jego trwania do liczby dni, o które wydłuża się okres trwania stażu?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel (mgr wf z przygotowaniem pedagogicznym), który pracuje w przedszkolu na stanowisku nauczyciela wychowania przedszkolnego od września 2014 r. i uzyska kwalifikacje do wychowania przedszkolnego w styczniu 2015 r. mógł rozpocząć staż na nauczyciela kontraktowego z dn. 1.09.2014 r.?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe