Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel jest zatrudniony w szkole niepublicznej w wymiarze 6 godzin, na podstawie Kodeksu pracy. Czy przy zmniejszeniu liczby godzin należy podpisać z nim ograniczenie wymiaru zatrudnienia?
Przepis art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) ustala tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz. Jednakże niepubliczna placówka oświatowa nie ma obowiązku stosowania art. 42 KN, w szczególności nie ma obowiązku stosowania tych samych standardów co placówki publiczne w zakresie proporcji między obowiązkami realizowanymi przez nauczyciela w ramach umówionego czasu pracy takim jak:
1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze,
2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły,
3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
Czas pracy nauczycieli zatrudnionych na podstawie Kodeksu pracy jest regulowany przepisami Działu Szóstego Kodeksu pracy – Czas pracy. W ramach wymiaru czasu pracy ustalonego w umowie pracownik – nauczyciel jest zobowiązany przeprowadzić z wychowankami i uczniami określoną liczbę godzin. Jeżeli liczba godzin jest wskazana w umowie o pracę, to należy uznać, że stanowi istotny element treści stosunku pracy. W rezultacie jej zmiany powinna być również zmieniona umowa. Zmiana umowy może nastąpić w drodze podpisania porozumienia zmieniającego umowę o pracę albo w drodze wypowiedzenia zmieniającego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Chciałabym zatrudnić nauczyciela – kandydatka ma ukończone studia licencjackie z pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej (studia 3-letnie, I stopnia) oraz tytuł magistra z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej (studia 2-letnie II stopnia). Czy posiada ona kwalifikacje do pracy w przedszkolu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem podstawowej szkoły publicznej prowadzonej przez stowarzyszenie chcę zatrudnić nauczyciela do prowadzenia zajęć technicznych bez kwalifikacji do nauczania tego przedmiotu (nauczyciel ma kwalifikacje do nauczania w-f) co muszę zrobić, aby móc go zatrudnić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy istnieje możliwość przydzielenia godzin fizyki nauczycielowi wychowania technicznego, który w trakcie studiów miał odpowiednio dużą godzin fizyki ogólnej, poszczególnych działów działów np. termodynamiki, mechaniki, mechaniki technicznej i laboratorium (pracowni)? Czy istnieje możliwość uznania kwalifikacji do szkoły podstawowej?
- Dyrektor Przedszkola Publicznego ogólnodostępnego zatrudnia nauczyciela wyłącznie do prowadzenia indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych w miejscu zamieszkania dziecka , nauczyciel realizuje 10 godzin w tygodniu zajęć dla dziecka urodzonego w 2005 r., z uwagi na stwierdzoną niepełnosprawność intelektualna w stopniu głębokim. Miejsce prowadzenia zajęć odbywa się w innej miejscowości niż siedziba placówki, ale na terenie tej samej gminy. Miejscowość, w której prowadzone są zajęcia, oddalona jest od siedziby placówki o 10 km. Nauczyciel na zajęcia dojeżdża samochodem prywatnym, codziennie – czas zajęć to 2 godziny dziennie.
1. Jakie pensum realizuje nauczyciel? Czy 10/18? Prośba o podstawę prawną.
2. Czy nauczycielowi należy się zwrot kosztów przejazdu, tzw. ryczałt, i w jakiej wysokości? Czy za każdy dzień dojazdu, czy też do 300 km miesięcznie? Prośba o podstawę prawną.
3. Czy w uchwale rady gminy w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli może być ujęty dodatek dla nauczyciela, tzw. ryczałt za dojazdy wyrażony w liczbie kilometrów odpowiadającej faktycznej liczbie kilometrów koniecznych do pokonania w skali miesiąca?
4. Jak prawidłowo powinna być napisana umowa o pracę z nauczycielem. Co wpisać w miejscu wykonywania pracy - czy przedszkole, czy miejsce zamieszkania dziecka?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wzór umowy o prace dla intendentki i jednocześnie sprzątaczki
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe