Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel jest zatrudniony w szkole (placówka feryjna) od 01.09.2009 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Wymiar etatu podczas zatrudnienia zmieniał się i wynosił m.in. 9/18, 14/18, 10/20, 18/18. Nie był jednak nigdy niższy niż połowa etatu. Od 01.10.2021 r. do 31.08.2022r. ww. nauczyciel ma zwiększony etat, który wynosi 19/19 godz. Nauczyciel przebywał: • od 03.01 do 24.07.2018 r. na zwolnieniu chorobowym; • od 25.07.2018 r. do 23.07.2019 r. na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim. Łącznie nauczyciel przebywał: • na zwolnieniu lekarskim: 203 dni, • na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim: 363 dni. W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na pytania: 1. Czy ww. nauczyciel, który jest zatrudniony w szkole podstawowej (placówka feryjna) od 01.09.2009 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze czasu pracy i ma od 1.10.2020 r. do 31.08.2022 r. zwiększony etat, tj. 19/19 godz., może ubiegać się w grudniu 2021 r. o urlop zdrowotny? 2. Czy nauczyciel w trakcie zwolnienia lekarskiego może ubiegać się o urlop zdrowotny?
Stosownie do art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 z późn. zm.) nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony po przepracowaniu nieprzerwanie co najmniej 7 lat w szkole, w wymiarze nie niższym niż ½ obowiązkowego wymiaru zajęć, może skorzystać z rocznego urlopu dla poratowania zdrowia. W czasie tego urlopu nauczyciel zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatku wiejskiego.
Odpowiadając na pierwsze pytanie, stwierdzić należy, że w przedstawionej sytuacji (zatrudnienie na umowę na czas nieokreślony dłuższe niż 7 lat, minimalnie na pół etatu) nauczyciel może skorzystać z prawa do urlopu zdrowotnego.
Odpowiadając na drugie pytanie, stwierdzić należy, że warunkiem udzielenia urlopu zdrowotnego jest przepracowanie 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż ½ etatu oraz zatrudnienie na pełen etat w chwili udzielenia urlopu. Nie ma więc przeszkód prawnych w udzieleniu urlopu zdrowotnego nauczycielowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o podanie procedury przyjęcia nowego statutu przez radę pedagogiczną. Jak wygląda procedura przekazania statutu organowi prowadzącemu i organowi nadzoru pedagogicznego? Statut dotyczy tzw. starego zespołu szkół, który jednak po ostatniej reformie ma inną strukturę, dotychczas w jego skład wchodziła szkoła podstawowa i gimnazjum, a po zmianach przepisowych i na mocy postanowień rady gminy w chwili obecnej tworzą go szkoła podstawowa i przedszkole. Statut został opracowany przez radę pedagogiczną. Statut ma część ogólną dla Zespołu i oddzielne statuty dla przedszkola i szkoły podstawowej. Czy taka struktura tego dokumentu jest na pewno prawidłowa? Proszę także o podanie podstaw prawnych, wzorów uchwał dla opisanych wyżej działań.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy istnieje potrzeba archiwizowania następujących dokumentów: egzaminy próbne (gimnazjalne, ze szkoły podstawowej), rozkłady materiału z ubiegłych lat oraz PSO?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Prowadzę niepubliczną szkołę podstawową o uprawnieniach szkoły publicznej jako osoba fizyczna. Jak zabezpieczyć jej funkcjonowanie na wypadek mojej śmierci? Czy jest druk oświadczenia jaki powinnam złożyć aby mogła dalej funkcjonować na tych samych zasadach? Mam wyznaczonego pełnomocnika.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy z dotacji oświatowej udzielanej dla przedszkola niepublicznego z Urzędu Gminy można sfinansować modernizację parkingu przy budynku przedszkola? Jest to parking położony na terenie należącym do przedszkola, chodzi o jego przeniesienie w inne miejsce również w obrębie terenu należącego do przedszkola i udoskonalenie. Wiąże się to z zakupem krawężników, kostki brukowej itp., wcześniej był to tylko teren utwardzony.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jakimi narzędziami można zbadać czy oferta edukacyjna szkoły podstawowej wynika z podstawy programowej.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe