Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel klasy III szkoły podstawowej w okresie od 1.09.2019 r. do 31.08.2020 r. przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia. Od 1.09.2020 r. nauczyciel będzie wychowawcą oddziału przedszkolnego. 1. Czy zaległy urlop uzupełniający za rok 2020 nauczyciel może wykorzystać do 30.09.2021 r.? 2. Ile dni będzie wynosił urlop uzupełniający za rok 2020, jeśli do 31.08.2020 r. nauczyciel pracował w szkole podstawowej, a od 1.09.2020 r. będzie pracował w przedszkolu? 3. Czy za rok 2021 nauczycielowi będzie przysługiwał urlop wypoczynkowy w wymiarze 35 dni i czy można połączyć okres urlopu uzupełniającego z urlopem za rok 2021?
Wymiar i zasady przysługującego nauczycielowi, którego sytuację opisano w pytaniu, urlopu wskazane są w art. 64 ust. 1 i 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 2215 – dalej Karta Nauczyciela). Zgodnie z tym przepisem nauczycielowi zatrudnionemu przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze i na zasadach określonych w ust. 1. Nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
Z racji tego, że nauczyciel nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego z powodu przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia w roku szkolnym 2019/2020, zgodnie z art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela będzie mu przysługiwał urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do ośmiu tygodni.
Ad 1) Zgodnie z art. 168 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1320) urlopu zaległego należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. Karta Nauczyciela nie przewiduje odmiennych uregulowań w tym zakresie. Należy pamiętać, że urlop zaległy musi być udzielony pracownikowi w innym terminie niż urlop bieżący.
Ad 2 i 3) Nauczyciel cały rok szkolny „przepracował” w systemie nieferyjnym, dlatego należy mu się urlop w okresie trwania ferii i wakacji. Skoro w roku szkolnym 2019/2020 w ogóle nie korzystał z urlopu należy mu się urlop uzupełniający w wymiarze 8 tygodni. Za okres od września do grudnia 2020 r. nie nabywa prawa do urlopu. Nabędzie go w dniu 1 stycznia 2021 r. i będzie to urlop za 2021 r. w wymiarze 35 dni rocznie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Bardzo proszę o pomoc w sprawie ustalenia, jakie pensum godzin powinien mieć nauczyciel przedszkola uczący w grupie mieszanej 5 i 6 latków : 22/22 czy 25/25?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w stosunku do nauczycieli zatrudnionych na część etatu w placówkach nieferyjnych (międzyszkolny ośrodek sportowy) – jest to ich dodatkowe zatrudnienie (posiadają umowy na czas nieokreślony w szkole, która jest ich podstawowym miejscem pracy) – stosujemy przepisy o limicie zawieranych umów na czas określony? Nauczyciele zatrudniani są na okres roku szkolnego (od września do sierpnia) zgodnie z arkuszem organizacyjnym na dany rok szkolny.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy jednostka jaka jest szkoła kierując się zapisem art. 54 paragraf 1 pkt 5 ordynacji podatkowej na zasadach rachunkowości ma prawo odstąpić od naliczenia odsetek od nieterminowych wpłat z tytułu należności budżetowych o charakterze publicznym, które stanowią dochody budżetowe lub też z tyt. należności z utworzonego uchwałą Rady miasta wydzielonego rachunku dochodów własnych? (należności za opłaty za obiady w stołówce szkolnej)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam! Bardzo proszę o pomoc. Rada gminy, która jest organem prowadzącym zmieniła regulamin wynagradzania nauczycieli dotyczący stawki wynagrodzenia zasadniczego ( powrót do tabeli ministerialnej) W wyniku tych zmian dochodzi do obniżki płac. W jaki sposób jako dyrektor szkoły mam zmienić warunki płacy- czy ma być to porozumienie z nauczycielami, czy może wypowiedzenie zmieniające na podstawie art.42 kodeksu pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przedszkola została powołana do odbycia Terytorialnej Służby Wojskowej. W trakcie pobytu miała urlop wypoczynkowy. Czy powinna mieć urlop bezpłatny w tym czasie? Czy należy jej się odprawa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe