Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel kontraktowy będzie składał wniosek o postępowanie egzaminacyjne. Gdzie musi go złożyć - do dyrektora szkoły czy organu prowadzącego?
Nauczyciel kontraktowy składa wniosek o postępowanie egzaminacyjne z odpowiednimi dokumentami do organu prowadzącego.
Podstawa prawna:
Karta Nauczyciela z 26.01.2012 (ze zm.)
Art. 9b. 1. Warunkiem nadania nauczycielowi kolejnego stopnia awansu zawodowego jest spełnienie wymagań kwalifikacyjnych, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2 i 3, odbycie stażu, z zastrzeżeniem art. 9e ust. 1-3, zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego nauczyciela, o której mowa w art. 9c ust. 6, oraz:
1) w przypadku nauczyciela stażysty - uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po przeprowadzonej rozmowie;
2) w przypadku nauczyciela kontraktowego - zdanie egzaminu przed komisją egzaminacyjną;
3) w przypadku nauczyciela mianowanego - uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po dokonaniu analizy dorobku zawodowego nauczyciela i przeprowadzonej rozmowie.
2. Komisje kwalifikacyjne lub egzaminacyjne, o których mowa w ust. 1, przeprowadzają odpowiednio postępowania kwalifikacyjne lub egzaminacyjne na wniosek nauczyciela skierowany odpowiednio do dyrektora szkoły lub właściwego organu, o którym mowa w ust. 4 pkt 2-4.
3. Nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego do dnia 30 czerwca danego roku, właściwy organ, o którym mowa w ust. 4, wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 sierpnia danego roku.
3a. Nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego do dnia 31 października danego roku, właściwy organ, o którym mowa w ust. 4, wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 grudnia danego roku.
4. Nauczycielom spełniającym warunki, o których mowa w ust. 1, oraz nauczycielom zatrudnionym w trybie art. 9a ust. 3 lub 4, w drodze decyzji administracyjnej, stopień awansu zawodowego nadaje:
1) nauczycielowi stażyście stopień nauczyciela kontraktowego - dyrektor szkoły;
2) nauczycielowi kontraktowemu stopień nauczyciela mianowanego - organ prowadzący szkołę;
3) nauczycielowi mianowanemu stopień nauczyciela dyplomowanego - organ sprawujący nadzór pedagogiczny;
4) nauczycielom, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1 oraz art. 9e ust. 3, odpowiedni stopień - właściwy minister.
Rozporządzenie w sprawie awansu zawodowego nauczycieli z 1.12.2004 r. (ze zm.)
§ 9. 1. Dokumentacja załączona do wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego, z zastrzeżeniem ust. 2, obejmuje:
1) dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje zawodowe, a w przypadku nauczyciela kontraktowego lub nauczyciela mianowanego także akt nadania stopnia awansu zawodowego - poświadczone kopie;
2) zaświadczenie dyrektora szkoły zawierające informacje o:
a) wymiarze zatrudnienia nauczyciela oraz nauczanym przez niego przedmiocie lub rodzaju prowadzonych zajęć w dniu wydania zaświadczenia oraz w okresie odbywania stażu; w przypadku nauczyciela, który w okresie odbywania stażu zmienił miejsce zatrudnienia, oraz nauczyciela zatrudnionego w kilku szkołach, w każdej w wymiarze niższym niż połowa obowiązkowego wymiaru zajęć, łącznie w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć, należy załączyć zaświadczenia ze wszystkich szkół, w których nauczyciel był zatrudniony w okresie stażu,
b) dacie zatwierdzenia planu rozwoju zawodowego nauczyciela,
c) dacie złożenia przez nauczyciela sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego,
d) uzyskanej przez nauczyciela ocenie dorobku zawodowego za okres stażu oraz dacie jej dokonania, a w przypadku nauczyciela, który w okresie odbywania stażu zmienił miejsce zatrudnienia - także o ocenie dorobku zawodowego za okres stażu odbytego w poprzednim miejscu zatrudnienia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nieobecność nauczyciela w trakcie stażu (36 dni nieprzerwanie) z powodu choroby (który przedłożył zwolnienie lekarskie), ale w czasie wakacji, tj. od 26 lipca do 31 sierpnia, przedłuża staż?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przez okres stażu na stopień awansu nauczyciela dyplomowanego była zatrudniona w wymiarze 9/18. Staż zakończyła 31 maja i w październiku złożyła do KO wniosek o rozpoczęcie postępowania. Czy fakt, że od 1 września (po zakończenia stażu) pracuje w wymiarze 8/18 nie przekreśla jej możliwości uzyskania tego stopnia awansu?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Kontynuacja stażu w innej placówce. Bardzo proszę o informację kiedy nauczyciel zatrudniony w naszej placówce w październiku br. powinien złożyć wniosek do dyrektora szkoły o kontynuację stażu na nauczyciela mianowanego rozpoczęty w innej szkole (ciągłość zatrudnienie: jednego dnia rozwiązany stosunek pracy w poprzedniej placówce, następnego nawiązany w naszej). Czy powinien to zrobić zaraz po rozpoczęciu pracy w naszej szkole czy dopiero po otrzymaniu oceny cząstkowej w z poprzedniej?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy nauczyciela, który w 2016 r. uzyskał awans na nauczyciela kontraktowego. od 15.11.2016 r. do 22.06.2018 nauczyciel przebywał na zwolnieniach oraz urlopami związanymi z macierzyństwem.
Pytanie: Czy nauczyciel, o którym mowa powyżej może w roku szkolnym 2018/2019 otworzyć staż na nauczyciela kontraktowego? co oznacza zapis w Karcie Nauczyciela "po przepracowaniu w szkole"? Praca - stosunek pracy, czy czas efektywnie przepracowany?Czy w/w nauczyciel mimo trwania stosunku pracy, ale nieobecności może otworzyć staż na nauczyciela mianowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o udzielenie odpowiedzi w następującej kwestii:
"Nauczyciel stażysta, który będzie odbywał staż na stopień nauczyciela kontraktowego otrzyma jednorazowe świadczenie w wysokości 1.000 zł. Dodatek te ma być wypłacany do 30 września roku, w którym nauczyciel rozpoczął staż (art. 53a Karty Nauczyciela po nowelizacji, art. 1 pkt 14 ustawy z 13 czerwca 2019 r.).
(...)
3. Nauczyciel stażysta pozostający jednocześnie w więcej niż jednym
stosunku pracy, świadczenie, o którym mowa w ust. 1, otrzymuje w szkole
wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia"
Pytanie:
Nauczyciel przedmiotów zawodowych zamierza rozpocząć staż na stopień n-la kontaktowego.
Nauczyciel realizuje zajęcia praktyczne z uczniami w zakładzie samochodowym, którego jest właścicielem lub pracownikiem.
Nauczyciel wskazał szkołę jako dodatkowe miejsce pracy.
Czy w podanej sytuacji nauczycielowi przysługuje jednorazowe świadczenie dla stażystów?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe