Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na czas nieokreślony od 06.11.2020 przebywa na zwolnieniu lekarskim. 06.05.2021 mija 182 dni okresu zasiłkowego. Nauczyciel złożył wniosek do ZUS o świadczenie rehabilitacyjne, jednak do dnia dzisiejszego nie otrzymał decyzji. Czy od 07.05.2021 nauczyciel może iść na opiekę nad dzieckiem chorym, żeby mieć usprawiedliwioną nieobecność płatną? Czy sam będąc chorym – nie ma orzeczenia lekarza medycyny pracy o zdolności do pracy, może sprawować opiekę nad dzieckiem? Chcemy rozwiązać z nim umowę o pracę. Czy jest możliwość rozwiązania umowy o pracę w trybie art. 23 ust 1 pkt 2 Karty Nauczyciela? Co w tym przypadku ze świadczeniem rehabilitacyjnym, czy z rozwiązaniem umowy musimy zaczekać na decyzję ZUS?
Jeżeli nauczyciel będzie niezdolny do pracy z powodu choroby, na co wskazuje ubieganie się o zasiłek rehabilitacyjny, nie może z powodu choroby sprawować osobistej opieki nad dzieckiem i w konsekwencji pobierać na nie zasiłku opiekuńczego – art. 18 ust. 1, art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020 r., poz. 870).
Gdyby okazało się, że ZUS przyzna świadczenie rehabilitacyjne (nawet z datą wsteczną) od dnia następującego po zakończeniu okresu zasiłkowego, a dyrektor najwcześniej w dniu 7 maja 2021 r. doręczy oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy na podstawie art. 27 ust. 3 w zw. z art. 23 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm. to wprawdzie dojdzie do rozwiązania umowy o pracę nauczyciela ale z powodu wadliwości polegającej na naruszeniu okresu ochronnego, który może trwać do 12 miesięcy, w zależności od okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, nauczyciel będzie mógł dochodzić roszczeń przed sądem pracy z tego tytułu – art. 44 i n. ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320. Bardziej wskazane byłoby oczekiwanie na informację o decyzji ZUS.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka przebywała od dnia 8 marca 2019 r. do dnia 5 marca 2020 r. na urlopie macierzyńskim, a później rodzicielskim. Dyrektor udzielił tej Pani urlopu wypoczynkowego zaległego za rok 2019 do dnia 23 kwietnia 2020 r. Badania lekarza medycyny pracy tej Pani były ważne do 26 sierpnia 2019 r., ale ze względu na urlop rodzicielski i wypoczynkowy nie była w pracy. Czy jeśli dyrektor wystawił tej Pani skierowanie na badania z dniem 15 kwietnia 2020 r. a lekarz wykazał na zaświadczeniu, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy z datą 23.04.2020 r. to jest poprawnie? Ze względu na pandemię lekarz medycyny pracy również w pewnym okresie nie pracował.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ponowienie pytania dotyczącego ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy nauczyciela mianowanego zatrudnionego na czas nieokreślony. Nauczyciel był zatrudniony od dnia 01.09.2001 roku do dnia 31.08.2011 r. W okresie od dnia 05.01.2009 do dnia 31.08.2011 r. nauczyciel przebywał na urlopie bezpłatnym z innych ważnych przyczyn. Rozwiązanie umowy nastąpiło na mocy porozumienia stron. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 10 maja 2006 r., III PZP 3/06 w stosunku do nauczyciela zatrudnionego na czas nieokreślony nie ma zastosowania zasada ustalania wymiaru urlopu w stosunku do liczby miesięcy prowadzenia zajęć dydaktycznych w danym roku szkolnym. Reguła ta ma zastosowanie wyłącznie do nauczycieli zatrudnianych na czas określony na okres krótszy niż 10 miesięcy. Jak wskazał SN w uchwale z dnia 10.05.2006 r., III PZP 3/06, unormowania zawarte w art. 1551 § 1 pkt 1 KP stosuje się także do nauczycieli placówek feryjnych, których stosunek pracy ustał. Takim nauczycielom przysługuje zatem ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym. Ustanie w trakcie roku kalendarzowego stosunku pracy nauczyciela zatrudnionego na czas nieokreślony w szkole feryjnej powoduje, że wymiar urlopu wypoczynkowego, do którego nauczyciel nabywa prawo z początkiem roku kalendarzowego, ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu do liczby przepracowanych w danym roku kalendarzowym miesięcy przez nauczyciela. Proszę o ponowne przeanalizowanie pytania i niezwłoczną odpowiedź, za jaki okres należy się w/w nauczycielowi ekwiwalent za urlop wypoczynkowy i w jakim wymiarze (ile dni)?
Dziękuję.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona jest na jednej umowie o pracy na stanowisku nauczyciela zajęć rewalidacyjnych w oddziale gimnazjalnym w wymiarze 10/18 oraz w przedszkolu jako nauczyciel wspomagający w wymiarze 12,5/25 etat uśredniony 21/21. Od 1 stycznia 2018 wszedł przepis, który mówi, że ta nauczycielka będzie mieć urlop jako nauczyciel placówki nieferyjnej w wymiarze 35 dni rocznie. Czy ta nauczycielka ten urlop wykorzystuje tylko w dni, w których jest w przedszkolu, czy ze względu na jej pełen etat może wykorzystywać urlop także w dni kiedy nie jest w przedszkolu, a w gimnazjum? Np. w przedszkolu pracuje w poniedziałki, wtorki i środy, a gimnazjum w czwartki i piątki, a wypełnia wniosek urlopowy na czwartek i piątek - czy dyrektor może udzielić takiego urlopu w tych dniach ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor Szkoły z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych organizuje dla pracowników szkoły zagraniczną wycieczkę, na którą wpisał się między innymi konserwator zatrudniony na czas określony - do końca lutego 2018r. Konserwator w styczniu dokonał odpowiedniej wpłaty - zgodnie z regulaminem ZFŚS pracowników szkoły. Umowa konserwatora wygasła 27 lutego 2018r. i następna nie została zawarta. Konserwator nadal jest zainteresowany wyjazdem na wycieczkę twierdząc, że dokonał wpłatę zaliczki będąc jeszcze pracownikiem szkoły. Czy były już pracownik ma prawo skorzystać z ZFŚS na takich samych zasadach jak czynny pracownik, choć umowa o pracę wygasła z końcem lutego 2018 a wycieczka odbędzie się w lipcu 2018? Czy powinien on dopłacić do 100% kosztów wycieczki.
- Czy uśredniamy godziny kadrze zarządczej. Czy płacimy tylko za faktycznie przepracowane godziny na zastępstwach lub ponadwymiarowe. Szkoła jest feryjna.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe