Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel ma zaplanowane 22/18. W poprzednim roku miał 4 godziny muzyki jeszcze dodatkowo, które były vacatem na ten rok szkolny. Zostały przyznane innemu nauczycielowi z innej szkoły, który miał 18/18. Nauczyciel domaga się pisemnego uzasadnienia nieprzyznania mu godzin ponadwymiarowych. jak postąpić i czy w ogóle odpowiadać?
Nauczyciel nie ma roszczenia o przyznanie godzin ponadwymiarowych. O ich przydzieleniu bądź odebraniu decyduje dyrektor jako przełożony służbowy nauczyciela. Odebranie takich godzin nie stanowi pogorszenia warunków zatrudnienia nauczyciela, a w związku z tym dyrektor nie musi uzasadniać swojej decyzji, natomiast może to zrobić na zasadzie dobrowolności – art. 7 ust. 1, art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967, wyrok SN z 12.05.2004 r., I PK 454/03, OSNP 2005/3, poz. 32.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W placówce oświatowej nauczycielka jest zatrudniona na stanowisku wychowawcy grupy. Jest to zatrudnienie na podstawie mianowania. Ponadto w tej placówce jest szkoła, w której jest ona zatrudniona na podstawie umowy o pracę w wymiarze 8/18 etatu. Ze względu na długą nieobecność w pracy ( L4 8 mc-y z powodu ciąży i od 17 kwietnia 2016 r. roczny urlop macierzyński, a potem uzupełniający urlop wypoczynkowy) dyrektor chce wypowiedzieć umowę o pracę w szkole. Proszę o podanie podstawy prawnej, którą można zastosować w tym wypadku. Jednocześnie zaznaczam, że nauczycielka nadal zostanie w placówce na stanowisku wychowawcy grupy (zatrudnienie w pełnym wymiarze).
- Nauczyciel zdał egzamin na mianowanego w sierpniu.Od kiedy należy im się podwyżka? Jaka jest podstawa prawna?
- Od 16 września 2022r. zatrudniam Ukrainkę na stanowisku nauczyciela angielskiego. W trakcie trwania umowy nauczyciel uzyskał nostryfikację swojego dyplomu ukończenia studiów. W zaświadczeniu z dnia 14 listopada 2022 r. Dziekan wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego potwierdził posiadane uprawnienia lingwisty, które są równoważne z polskim dyplomem ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku anglisty z tytułem magistra. Czy w związku z tym czy powinnam jej wyrównać wynagrodzenie od dnia zatrudnienia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Asystent nauczyciela - serdecznie proszę o informację czy względem stanowiska asystenta nauczyciela nastąpiły w tym roku jakieś zmiany? Czy w dalszym ciągu będzie możliwym zatrudnianie pracowników na to stanowisko?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel kontraktowy, który zostaje zatrudniony w ramach rocznej umowy na zastępstwo, ma prawo kontynuować staż na nauczyciela mianowanego, jeżeli dotychczas w innej szkole odbył 2 lata takiego stażu (zachowana jest ciągłość), a trzeci rok stażu przypada w ramach umowy na zastępstwo, czego konsekwencją z kolei będzie fakt, że wraz z końcem roku szkolnego, w którym nauczyciel zostanie nauczycielem mianowanym, rozwiąże się jego umowa o pracę. Jak w takiej sytuacji ma się ewentualne dalsze zatrudnienie z mianowania (w szkole nie ma w praktyce warunków do dalszego zatrudnienia nauczyciela) do rozwiązującej się w tym samym czasie umowy na zastępstwo? Jak formalnie powinien postąpić dyrektor, jeśli nauczyciel taki wraz z początkiem roku szkolnego składa wniosek o umożliwienie odbycia trzeciego roku stażu na nauczyciela mianowanego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe