Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel mianowany otrzymał z końcem czerwca propozycję ograniczenia zatrudnienia w związku ze zmianami organizacyjnymi (redukcją liczby oddziałów ) skutkującymi brakiem godzin do zapewnienia pensum. Nauczyciel nie przyjął propozycji i nie złożył zgody na pracę w ograniczonym zakresie. Czy w takim wypadku bezwzględnie konieczne jest wręczenie osobnego pisma wypowiadającego umowę? Czy można traktować jako wystarczające i wiążące (również jeżeli chodzi o czas rozpoczęcia okresu wypowiedzenia) pismo z propozycją ograniczenia pensum? Nauczycielowi nie zostało wręczone osobne pismo z wypowiedzeniem umowy. Czy w takim wypadku można to zrobić teraz, a jeśli tak to czy okres wypowiedzenia będzie liczony 7 dni od daty pisma o ograniczeniu pensum czy też dopiero od momentu wręczenia pisma wypowiadającego umowę? W piśmie z propozycją ograniczenia była zawarta informacja o skutkach braku zgody złożonej w przeciągu 7 dni. Co w tym wypadku z konsultacją związkową?
Na podstawie art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela, w razie braku zgody nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania na ograniczenie wymiaru zatrudnienia i proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia, stosuje się przepisy art. 20.
Oznacza to, że należy zastosować wszystkie przepisy dotyczące wypowiedzenia stosunku pracy - równiez te o okresie wypowiedzenia, odprawach, konsultacjach związkowych czy przeniesieniu w stan nieczynny.
Wypowiedzenie zawsze następuje na piśmie wraz z uzasadnieniem (zasada wynikająca z kodesku pracy). W przypadku art. 20 KN, pośrednio wynika to z ust. 5c: "Wypowiedzenie jest bezskuteczne w przypadku złożenia przez nauczyciela, w terminie do 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 pkt 2, pisemnego wniosku o przeniesienie w stan nieczynny."
W szkole feryjnej rozwiązanie stosunku pracy następuje na koniec roku szkolnego po upływie 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia (lub 1-miesięcznego + odszkodowanie). Aby zachować wszelkie terminy, propozycję ograniczenia etatu należy złożyć najpóźniej w maju, aby w przypadku braku zgody nauczyciela, mieć czas na konsultacje związkowe i złożenie wypowiedzenia do końca maja. W piśmie tym podaje się informację, że stosunek pracy rozwiązuje się 31 sierpnia za 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, z czego jasno wynika, ze zaczyna on biec 1 czerwca. Mozna tez zastosować skrócony okres wypowiedzenia (1-miesięczny) - tu konsultacje i doręczenie pisma następują w lipcu. Jeżeli zatem opisana sytuacja miała miejsce w szkole feryjnej, to nie zostały zachowane ustawowe terminy i w chwili obecnej nie ma mozliwości rozwiązania stosunku pracy z tym nauczycielem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka miała podpisaną umowę na czas określony (do 31 sierpnia 2015), gdyż zastępowała nauczyciela, który był na urlopie zdrowotnym. W czerwcu dyrektor otrzymał informację, że nauczycielka ta jest w ciąży. Czy dyrektor musi przedłużyć umowę z tą nauczycielką do porodu? Jak należy postąpić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można podpisać umowę z nauczycielem na czas nieokreślony, gdy raz ma 16/18 etatu, raz 10/18, czy 5/18? Jakie musi być zagwarantowane minimum zatrudnienia przy takiej formie zatrudnienia, czy ta forma jest możliwa? Proszę o podstawę prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w stanie nieczynnym należy się dodatek stażowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z koniecznoscią dokonania oceny pracy pracowników administracji i obsługi szkoły bardzo prosze o udostepnienie WZORU KARTY OCENY dla w/w pracownikow.
Pozwole sobie załaczyć zyczenia spokojnych i radosnych Swiat Wielkanocnych dla całego Zespołu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Uprzejmie proszę o interpretację prawną opisanej sytuacji: organ prowadzący przedszkole niepubliczne (fundacja czy stowarzyszenie) zatrudnia pracownika biurowego, który z wykształcenia jest nauczycielem. Po otwarciu/utworzeniu przedszkola chce, aby ten pracownik wykonywał pracę nauczyciela w utworzonym przedszkolu bez zmiany umowy o pracę. Proponuje pracownikowi wykonywanie pracy nauczyciela w oparciu o umowę wolontariacką z zakresem obowiązków nauczyciela przedszkola. Czy taka sytuacja jest dopuszczalna/ zgodna z prawem? Jeśli tak, to czy umowa wolontariatu może być zaliczona do stażu pracy nauczyciela? Czy nadzór pedagogiczny może mieć tu zastrzeżenia, jeśli pracownik ma wyższe kierunkowe wykształcenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe