Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel odwołał się od oceny pracy dokonanej na wniosek Kuratora Oświaty. Czy konieczność poinformowania nauczyciela na piśmie o dokonywanej ocenie, co najmniej na miesiąc przed tym faktem, musi być pismem konkretnie skierowanym do nauczyciela? Czy za formę pisemną można uznać sms-a, z krótka informacją o tej ocenie? Czy formą pisemną może być protokół z posiedzenia rady pedagogicznej, na którym dyrektor przedstawił plan nadzoru pedagogicznego, w którym zawarł informację o ocenie pracy nauczyciela na wniosek Kuratorium wskazał termin jej dokonania oraz fakt, że nauczyciel protokół podpisał? Czy jest to rażące naruszenie przepisów, jeśli nie dochowano innej formy poinformowania nauczyciela na piśmie? Czy przekazanie informacji drogą mailową o planowanym terminie zapoznania nauczyciela z projektem oceny pracy i wskazanie, że swoje uwagi i spostrzeżenia może zgłosić na piśmie, jednak nie później niż 3 dni od daty zapoznania z projektem oceny oraz, że przy zapoznawaniu z projektem może być obecny przedstawiciel wskazanej przez nauczyciela zakładowej organizacji związkowej?
ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 21 grudnia 2012 r. w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego, nakazuje poinformować nauczyciela o dokonywanej ocenie pracy na wniosek Kuratora Oświaty na piśmie. Zgodnie z kodeksem cywilnym, do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złozenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli. Równowazne z oświadczeniem woli w formie pisemnej jest oświadczenie woli złozone w postaci elektronicznej opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy waznego kwalifikowanego certyfikatu (art. 78). Informacja przesłana sms-em nie będzie więc formą pisemną - nie posiada wymaganego podpisu.
Przepisy Rozporządzenia nie przewidują konsekwencji za niezachowanie formy pisemnej, co oznacza, ze jest ona niezbędna dla celów dowodowych. W opisanym przypadku dowodem na terminowe poinformowanie nauczyciela o zamiarze dokonania oceny pracy moze być protokół z posiedzenia rady pedagogicznej podpisany przez nauczyciela (choć prawidłowo powinno to być pismo skierowane do nauczyciela).
Rozporządzenie nakazuje dyrektorowi zapoznać nauczyciela z pisemnym projektem oceny pracy oraz wysłuchać jego uwagi i zastrzezenia. Nie precyzuje jednak, w jaki sposób poinformować nauczyciela o terminie zapoznania z projektem oceny. Moze więc to nastapić w kazdy sposób przyjęty u danego pracodawcy, równiez mailowo.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 1.Jaka odprawa dla pracownika niepedagogicznego Przedszkola samorządowego, który po przepracowaniu w jednostce 21 lat przechodzi na zasiłek przedemerytalny? Ogólny staż pracy 37 lat.; 2.Pracownik Szkoły niepedagogiczny przepracował 10 lat w jednostce. Ogółem 30 lat pracy. Odchodzi w lipcu na emeryturę. Jaka przysługuje odprawa dla tego pracownika?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik samorządowy otrzymuje minimalne wynagrodzenie w kwocie 2.250,00 zł, na które się składa wynagrodzenie zasadnicze, wysługa lat i dopłata do minimalnego wynagrodzenia.
Czy do podstawy naliczenia trzynastki przyjmuje się składnik - dopłata do minimalnego wynagrodzenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w świetle nowej KN obowiązują nas dyżury nauczycielskie w dni wolne od zajęć- np w czasie najbliższej przerwy świątecznej?
- Ocena pracy nauczyciela. Od 1.09.2019 r. zatrudnimy nauczyciela (w czerwcu br. została z nim podpisana umowa o pracę), któremu dyrektor szkoły chce powierzyć funkcję kierownika świetlicy szkolnej. Wobec powyższego, pracownik dostarczył ocenę swojej pracy zawodowej dokonanej w czerwcu 2019 r. w placówce, w której jest zatrudniony do 31.08.20019 r. Czy w związku z posiadaniem w aktach osobowych tego pracownika oceny, o której mowa wyżej, dyrektor obecnej placówki będzie zobowiązany dokonać kolejnej oceny pracy w ciągu 5 lat od daty uzyskania poprzedniej (w innej placówce), tj. w terminie do czerwca 2024 r.?
- Czy nauczyciel, który ma uprawnienia do nauczania tylko j.rosyjskiego może być zatrudniony w świetlicy szkolnej, w szkole podstawowej, w której j.ros.nie funkcjonuje?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe