Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel podwyższył kwalifikacje (na stopień magistra) 25.06.2012 r. Dnia 01.10.2012 r. przedstawił dyplom. Czy w tym wypadku należy wypłacić wyrównanie wynagrodzenia i godzin ponadwymiarowych? Jeśli tak, to od którego momentu?
Karta Nauczyciela:
Art. 39. 1. Zmiana wysokości wynagrodzenia w czasie trwania stosunku pracy w związku z uzyskaniem kolejnego stopnia awansu zawodowego nauczyciela następuje z pierwszym dniem roku szkolnego następującego po roku szkolnym, w którym nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu. Zmiana wysokości wynagrodzenia z innych przyczyn następuje z pierwszym dniem najbliższego miesiąca kalendarzowego, jeżeli inne przyczyny nie nastąpiły od pierwszego dnia danego miesiąca kalendarzowego.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy:
§ 3. Udokumentowanie prawa do określonej stawki wynagrodzenia zasadniczego następuje poprzez przedstawienie oryginalnych dokumentów (aktów nadania stopnia awansu zawodowego, świadectw, dyplomów) albo uwierzytelnionych odpisów (kopii) tych dokumentów.
Zmiana wynagrodzenia powinna nastapić od dnia 1 lipca 2012 r. W tym czasie nie można było dokonać tej zmiany, gdyż nauczyciel nie przedłożył odpowiedniego dokumentu. Dopiero w chwili udokumentowania przez nauczyciela prawa do wyższej stawki wynagrodzenia - okazania oryginału lub uwierzytelnionej kopii dyplomu - dyrektor może zmienić nauczycielowi wynagrodzenie, w omawianym przypadku - w październiku, jednak z wyrównaniem od 1 lipca.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 1 września do 30 czerwca nauczyciel będzie przebywał na urlopie na poratowanie zdrowia. Na ten czas będzie zatrudniony nauczyciel na zastępstwo. Czy powinnam zawrzeć umowę od 1 września do 30 czerwca na zastępstwo i wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop czy zawrzeć umowę od 1 września do 31 sierpnia i wtedy nauczyciel wykorzysta urlop i nie będzie potrzeby wypłaty ekwiwalentu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona jest na pełny etat w przedszkolu i ma dodatek wychowawczy (14h w świetlicy i 14h w przedszkolu). Czy należy jej się dodatek za wychowawstwo, jeśli wykonuje te same czynności co nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze (różnicą jest, że w przedszkolu ma mniej godzin)? Realizuje również podstawę programową. Jest to oddział 9-godzinny i koniecznością było zatrudnienie drugiego nauczyciela w niepełnym wymiarze.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Na podstawie jakich dokumentów można stwierdzić przygotowanie pedagogiczne nauczyciela? Chodzi mi zarówno o stare dyplomy jak i te nowe. Na podstawie jakich zapisów na dyplomie czy innym dokumencie można stwierdzić czy pracownik ma przygotowanie pedagogiczne czy nie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację oraz podstawę prawną jaki wymiar urlopu przysługuje pracownikowi administracyjnemu zatrudnionemu w wymiarze 0,1 etatu. Pracownik pracuje wyłącznie w poniedziałki w godzinach 13.00-17.00. Czy okres urlopu będzie liczony w odniesieniu wyłącznie do wymiaru godzinowego odpowiadającego dobowemu wymiarowi i czasu pracy pracownika w danym dniu (tzn. poniedziałki)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- PO ILU LATACH PRACY I W JAKIM WIEKU NAUCZYCIEL MOŻE ODEJŚĆ NA EMERYTURĘ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe