Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel w latach 1992-1993 oraz 1993-1997 pracował w szkole, następnie w instytucjach nie związanych ze szkołą, a od 2014 do teraz znowu pracuje w szkole. Po ukończeniu studiów w 1993 i pracy w szkole w 1996 uzyskał mianowanie na nauczyciela mianowanego. Ponieważ w latach 1997-2014 nie był nauczycielem awans na nauczyciela mianowanego wygasł. Jest nauczycielem kontraktowym. Czy można zastosować skrócony okres na wniosek nauczyciela na nauczyciela mianowanego, czy musi to być pełny okres 2 lat 9 miesięcy. Nauczyciel twierdzi ,że uzyskał wiedzę na temat skróconego czasu telefonicznie w Kuratorium. Proszę o wyjaśnienie i podstawę prawną. Nauczyciel nie posiada stopnia naukowego i nie jest i nie był nauczycielem akademickim.
Warunkiem nadania nauczycielowi kolejnego stopnia awansu zawodowego jest: a) spełnienie wymagań kwalifikacyjnych, b) odbycie stażu, c) uzyskanie pozytywnej oceny dorobku zawodowego nauczyciela oraz: 1) w przypadku nauczyciela stażysty – uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po przeprowadzonej rozmowie; 2) w przypadku nauczyciela kontraktowego – zdanie egzaminu przed komisją egzaminacyjną; 3) w przypadku nauczyciela mianowanego – uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po dokonaniu analizy dorobku zawodowego nauczyciela i przeprowadzonej rozmowie. Art. 9c. 1. Staż (z zastrzeżeniem ust. 2 - dotyczy nauczycieli akademickich), trwa w przypadku ubiegania się o awans na stopień: 1) nauczyciela kontraktowego – 9 miesięcy; 2) nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego – 2 lata i 9 miesięcy.Zatem nie ma możliwości skrócenia stażu nauczycielowi, o którym mowa w pytaniu.
Podstawa prawna: USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (ze zm.), w szczególności rozdział 3a, art. 9b, 9c.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel pracujący w szkole ma obowiązek realizować ścieżkę awansu zawodowego? Czy może pracować i być bez stopnia awansu? Czy nowo przyjęty nauczyciel jest z automatu nauczycielem początkowym nawet jeśli nie złoży planu rozwoju zawodowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Z jaką datą powinno być zaświadczenie o wymiarze zatrudnienia, nauczanych przedmiotach, okresie stażu, załączane do dokumentacji nauczyciela ubiegającego się o stopień nauczyciela dyplomowanego? Nauczyciel zakończył staż i otrzymał pozytywną ocenę dorobku zawodowego oraz ocenę pracy w marcu 2019 r.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Opiekun nauczyciela stażysty 11 dni przed zakończeniem stażu poszedł na urlop zdrowotny. Czy należy wyznaczyć nowego opiekuna? Kto dokonuje podsumowania stażu?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który w jednej szkole będzie pracował 6 godzin a w drugiej 4 godziny(dwie umowy o pracę z dwoma pracodawcami )rozpoczyna awans na stopień n-la kontraktowego? Jeśli tak to w której szkole
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor przedszkola niepublicznego ma obowiązek wypłacić jednorazowo 1000 zł na start? Czy jest to dobrowolne?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe