Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel w Naszej szkole był zatrudniony do 31.08.2018 r. Z dniem 1 września 2018 r. został przeniesiony do innej szkoły w innej miejscowości i tam jest zatrudniony na podstawie mianowania na pełny etat. W dniu 07.12.2018 roku nauczyciel zwrócił się do Naszej szkoły (nie jest już naszym pracownikiem) z wnioskiem o wypłatę świadczenia finansowego z ZFŚS za okres zatrudnienia w roku szkolnym 2017/2018. Czy nauczyciel ma prawo do otrzymania świadczenia z Naszego ZFŚS skoro nie jest już Naszym pracownikiem.
Jeśli regulamin ZFŚS nie przewiduje przyznawania świadczeń byłym pracownikom, nauczyciel nie jest uprawniony do uzyskania świadczenia z ZFŚS innego niż świadczenie urlopowe w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia – art. 53 ust. 1a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2018 r., poz. 1316 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Matka dziecka zapisując go do przedszkola napisała we wniosku, że jest matką samotnie wychowującą dziecko. Jako dyrektor sprawdziłam, że faktycznie jest to panna z dzieckiem. Matka przedstawiła mi protokół z Sądu Rodzinnego o ograniczonych kontaktach ojca z dzieckiem, w których wymieniane są godzinny wieczorne, święta i jeden miesiąc wakacji jako prawo do kontaktowania sie ojca z dzieckiem. Zaznaczam, że ojciec nie ma ograniczonych praw rodzicielskich. Matka napisała jeszcze oświadczenie, ,ze jest matką samotnie wychowującą dziecko i nie wychowuje go wspólnie z jego rodzicem.Czy matka faktycznie jest matką samotnie wychowującą dziecko i czy jako dyrektor miałam prawo na podstawie tych dokumentów przyjąć to dziecko (jako matki samotnie wychowującej) ? Ojciec dziecka nie zgadza się na uczęszczanie do tego przedszkola, a na wniosku nie widnieje jego zgoda.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem przedszkola publicznego. Za usługi wykraczające poza podstawę programową oraz za wyżywienie pobieramy opłaty zgodnie z uchwałą rady gminy. Niektórzy rodzice zalegają z opłatami, często są to zaległości za kilka miesięcy. Wielokrotne wezwania do zapłaty nie skutkują. Czy w związku z tym mogę przekazać dane tych osób do KRD? Dodam, że podpisujemy z rodzicami umowy określające zasady wnoszenia opłat. Umowa dopuszcza skreślenie z listy dziecka trzy- i czteroletniego, ale w przypadku pięcio- i sześciolatków takich sankcji oczywiście zastosować nie mogę.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wzór umowy zawieranej przez rodziców dzieci z dyrektorem przedszkola.Czy w umowie można wprowadzić zapis dotyczący stosowania kary umownej za przekroczenie czasu zadeklarowanego przez rodziców, oraz za pozostawienie dziecka w przedszkolu po godzinach jego otwarcia.Czy w ogóle można wymagać od rodziców zadeklarowania czasu pobytu dziecka w przedszkolu?
Z góry dziękuję za pomoc. bb
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jaki jest okres archiwizacji dokumentów w przedszkolu publicznym i niepublicznym? Proszę o podanie podziału na kategorie dokumentów.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Po kontroli sanepidu stwierdzono w naszym przedszkolu nieprawidłowości w nadmiernej liczbie dzieci. Jesteśmy przedszkolem niepublicznym, mamy małe 13-18 osobowe grupy i sale, które wg nas są wystarczającej wielkości- dzieci mają swobodny dostęp do stolików, miejsce do zabawy, kąciki zajęć. Pani kontrolująca powołała się na rozporządzenie MENiS Dz U. z 2003 nr 6, poz 69 (w którym nie znalazłam żadnych konkretnych wytycznych odnośnie przypadającej liczby dzieci na metr kwadratowy) oraz na paragraf 5 pkt1b rozp MEN w sprawie rodzajów innych form wychowania - który to nie dotyczy przedszkola. Czy istnieje w takim razie jakiś przepis jasno mówiący o tym ile dzieci może być na danej powierzchni? Czy mogę podważyć stwierdzone nieprawidłowości?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe