Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel w trakcie roku szkolnego podniósł swoje kwalifikacje poprzez udział w kursie kwalifikacyjnym. Od nowego roku szkolnego 2020/2021 nauczyciel będzie pracował w tej szkole tylko na 4/18 etatu, gdyż przechodzi do innej placówki. Kurs dotyczy przedmiotu, którego będzie uczył w szkole, z której odchodzi. Czy taki nauczyciel może otrzymać zwrot kosztów za kurs jeszcze w tym roku szkolnym, jeżeli umowa z dyrektorem szkoły zawiera zapis, że nauczyciel musi przez trzy kolejne lata pracować w szkole, z której ma dofinansowanie oraz dofinansowanie przysługuje nauczycielowi, który jest zatrudniony w szkole na co najmniej ½ etatu.
Zasady dofinansowywania dokształcania nauczycieli określone są:
• w rozdziale 7A ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.- dalej Karta Nauczyciela),
• wydanym na podstawie art. 70d Karty Nauczyciela rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 sierpnia 2019 r. w sprawie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli, szczegółowych celów szkolenia branżowego oraz trybu i warunków kierowania nauczycieli na szkolenia branżowe (Dz.U. z 2019 r. poz. 1653 z późn. zm.: dalej Rozporządzenie),
• ewentualnym zarządzeniu lub regulaminie wydanym przez organ prowadzący szkołę.
Stosownie do art. 70a ust. 1 Karty Nauczyciela w budżetach organów prowadzących szkoły wyodrębnia się środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Zgodnie z § 3 ust. 1 Rozporządzenia na każdy rok szkolny dyrektor szkoły określa potrzeby w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli z uwzględnieniem, m.in.: wyników nadzoru pedagogicznego, egzaminów, zadań związanych z realizacją podstawy programowej, wniosków nauczycieli o dofinansowanie itd.
Następnie, stosowanie do § 4 Rozporządzenia dyrektor w terminie do 31 października do organu prowadzącego wnioski o dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli w następnym roku kalendarzowym.
Z przepisów ogólnych wynika, że dysponentem środków jest organ prowadzący, który określa zasady dofinansowania.
W przedstawionej sytuacji nauczyciel odbył kurs kwalifikacyjny, a na podstawie zawartej umowy zobowiązany był przez trzy kolejne lata pracować w szkole, z której uzyskał dofinansowanie w wymiarze co najmniej ½ etatu. Skoro strony podpisały umowę z takimi zapisami, bezsprzeczne jest to, że w sytuacji gdy nauczyciel nie będzie zatrudniony w szkole, z której uzyskał dofinansowanie przez 3 lata w wymiarze co najmniej ½ etatu zobowiązany będzie do zwrotu otrzymanego dofinansowania, a dyrektor wiedząc o tym, że od września nauczyciel ten warunku nie spełni (jest autorem arkusza organizacji placówki) nie powinien dofinansowania wypłacać, gdyż naraża się na zarzut naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Dofinansowanie otrzymane już przez nauczyciela stanowi bezpodstawne wzbogacenie, o którym mowa w art. 405 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 1145 z późn. zm.) i podlega zwrotowi.
Jednakże, jak wskazano powyżej, dysponentem środków jest organ prowadzący. Bardzo często w dodatkowych regulaminach ustanawianych przez nie znajdują się zapisy umożliwiające nauczycielowi zmianę miejsca zatrudnienia w placówkach będących pod nadzorem organizacyjnym tego samego organu prowadzącego.
Z uwagi na powyższe, należy przeanalizować zapisy regulaminu lub zarządzenia i skontaktować się z organem prowadzącym w celu ustalenia czy zwrot środków przez nauczyciela musi być dokonany.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie konsekwencje grożą nauczycielowi, który przebywa na zwolnieniu L4 w jednej szkole a prowadzi zajęcia w drugiej szkole?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Warunki zatrudnienia i zakres obowiązków nauczyciela świetlicy szkolnej
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel,który obecnie jest dyrektorem (kadencja kończy się 31.08.2016r.),może po skończonej kadencji skorzystać z urlopu dla podratowania zdrowia (ur.30 kwietnia 1960r.),a po wykorzystaniu urlopu przejść na świadczenie kompensacyjne.W zawodzie pracuje od 01.09.1982r.(tj.32lat w 2016 34. )Jak jest naliczane świadczenie kompensacyjne? Ile procent pensji?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Z jakiego wymiaru godzin przypisać godziny ponadwymiarowe nauczycielowi przedszkola (22/22), który prowadzi 1 godzinę zajęć rewalidacyjnych i jedną godzinę gimnastyki korekcyjnej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przypadku gdy w szkole pojawił się wolny etat po nauczycielu, który miał umowę na czas nieokreślony i mam zatrudnić nowego nauczyciela kontraktowego to musi to być umowa na czas nieokreślony?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe