Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony na zastępstwo od 10.02.2020 r. rozwiązuje umowę za porozumieniem z dniem 20.11.2020 r. Nauczyciel wykorzystał pełny urlop wypoczynkowy letni od 20.06.2020 r. do 31.08.2020 r. Czy przysługuje mu ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?
Zgodnie z art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela (Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.) nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i wakacji. Z kolei na podstawie art. 64 ust. 5 Karty Nauczyciela nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w okresie ferii i wakacji. Nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć. W przedstawionej sytuacji nauczyciel nie był zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym. Dlatego też nabył prawo do urlopu proporcjonalnego. Za 2020 r. będzie to 50 dni. Skoro nauczyciel był zatrudniony „ciągiem” do 20 listopada to wykorzystał urlop wypoczynkowy w wakacje (o ile nie przebywał na zwolnieniu lekarskim) i nie należy mu się ekwiwalent za niewykorzystany urlop.
Nadmienić należy, że w przypadku prawa do urlopu uzupełniającego zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 291 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 z późn. zm.) roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Z jakiego pensum należy rozliczyc godziny zajęć rozwijajacych uzdolnienia dzieci w przedszkolu jeśli nauczyciel realizuje je w ramach godzin ponadwymiarowych w ramach pomocy psychologiczno pedagogicznej ( 22 jak specjalista czy 25 wg zatrudnienia w gr. dzieci 4 letnich).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- czy nauczycielce, która od1 stycznia do końca marca była na L-4 następnie urodziła i przebywała do końca sierpnia na urlopie macierzyńskim a do 23 listopada na wypoczynkowym należy sie trzynasta pensja - tzw. trzynastka.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel bez stopnia awansu zatrudniony w pełnym wymiarze godzin często przebywa na zwolnieniach lekarskich, w tym opieka nad dzieckiem. Zwolnienia lekarskie zostały poddane kontroli. W ciągu 5 miesięcy przepracował z uczniami 11 dni. Zakłóca to pracę szkoły, nie jest realizowana podstawa programowa, brak nauczyciela na zastępstwo stałe i doraźne. Czy w związku z powyższym są podstawy prawne do zwolnienia nauczyciela, pomimo nieobecności usprawiedliwionych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kandydat niebędący nauczycielem tej szkoły wygrał konkurs na dyrektora. Czy jest możliwość zatrudnienia go na czas nieokreślony lub na podstawie mianowania w tej szkole, czy tylko na czas pełnienia funkcji dyrektora, czyli na 5 lat?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka co roku na własną prośbę ma ograniczony etat do 1/2. Etat dla niej jest! Czy muszę jej dawać godziny zastępstw doraźnych?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe