Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony w szkole na podstawie mianowania, zostaje powołany na stanowisko wicedyrektora. Organ prowadzący nakazuje wicedyrektorowi realizować w tygodniu 7 godzin dydaktycznych. Jak zatem wygląda sytuacja z etatem wicedyrektora, który po jakimś czasie nie będzie chciał pełnić tej funkcji lub zostanie odwołany? Czy obligatoryjnie wraca na "swoje" godziny, na których pracuje inny nauczyciel? W jaki sposób zatrudnić nauczyciela na godziny wicedyrektora?.
USTAWA z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty:
Art. 38. 1. Organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole lub placówce:
1) odwołuje nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w razie:
a) złożenia przez nauczyciela rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem,
b) ustalenia negatywnej oceny pracy lub negatywnej oceny wykonywania zadań wymienionych w art. 34a ust. 2 w trybie określonym przepisami w sprawie oceny pracy nauczycieli - bez wypowiedzenia,
c) złożenia przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny wniosku, o którym mowa w art. 34 ust. 2a;
2) w przypadkach szczególnie uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, a w przypadku szkoły i placówki artystycznej oraz placówki, o której mowa w art. 2 pkt 7, dla uczniów szkół artystycznych prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego - ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, może odwołać nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.
2. Opinię, o której mowa w ust. 1 pkt 2, wydaje się w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania wystąpienia organu, o którym mowa w ust. 1. Niewydanie opinii w tym terminie jest równoznaczne z wydaniem opinii pozytywnej.
USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela:
art, 42 ust. 6. Dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole, a także nauczycielowi, który obowiązki kierownicze pełni w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze, obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć w zależności od wielkości i typu szkoły oraz warunków pracy lub zwalnia się ich od obowiązku realizacji zajęć, o których mowa w ust. 3.
Skoro organ prowadzący obniżył wicedyrektorowi tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć do 7 godzin, oznacza to, że jest on w dalszym ciągu zatrudniowy w pełnym wymiarze czasu pracy, a jedynie jego pensum dydaktyczne jest niższe niż innych nauczycieli. W przypadku odwołania wicedyrektora ze stanowiska, należy zapewnić mu odpowiednią liczbę godzin dydaktycznych, tak aby jego pensum było zgodne z przepisami Karty Nauczyciela.
Zatrudnienie innego nauczyciela na godziny wicedyrektora powinno nastapić na podstawie umowy o pracę na czas określony - na okres powierzenia pani/panu .... obowiązków wicedyrektora. Wówczas w przypadku odwołania ze stanowiska ulega rozwiązaniu umowa z nauczycielem zastępującym.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik administracji Pani Emilia ur.3.05.1987 r. złożyła do dyrektora szkoły wniosek o zaliczenie okresu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym ( 04.05.2003 – 4.07.2007 tj. 4 lata 2 m-ce) do pracowniczego stażu pracy. Do dokumentacji załączyła własny wniosek oraz zeznania 2 świadków - podpisy świadków i zainteresowanej poświadczone przez wójta. Dodatkowo zaświadczenie o tym, iż rodzice posiadali gospodarstwo rolne w ww. latach i zaświadczenie o zameldowaniu domu w tym gospodarstwie. W oświadczeniu wnioskodawcy i zeznaniach świadków opisana jest praca jaką wykonywała oraz czas jaki poświęcała na ww. pracę (sianokosy, żniwa, wykopki itp. pomoc w codziennym obrządku przy zwierzętach gospodarskich, uprawa przydomowego warzywnika- ok. 6 godz. codziennie – praca stała. Czy na podstawie ww. dokumentów i zeznań można zaliczyć Pani Emilii okres pracy w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź na pytania dotyczące rozliczenia kosztów, jakie ponoszą nauczyciele na przejazd na zajęcia lekcyjne, w związku z nauczaniem indywidualnym. Uczennicy klasy II gimnazjum, zamieszkałej w obwodzie szkoły, w odległości 13 km od siedziby szkoły przyznano nauczanie indywidualne do końca roku szkolnego. W związku z tym nauczyciele dojeżdżający prywatnymi samochodami na zajęcia indywidualne i wracający po ich zakończeniu do szkoły pokonują trasę o długości 26 km. 1.Czy dyrektor szkoły jest zobowiązany pokryć koszty przejazdu prywatnym środkiem transportu, jeśli nauczyciel nie ma możliwości dojazdu na zajęcia środkami komunikacji autobusowej lub kolejowej? 2.Czy podstawą rozliczenia jest wystawienie nauczycielowi delegacji na przejazd? 3.Czy dyrektor powinien potwierdzić na delegacji obecność nauczyciela w danym dniu na zajęciach?
- Czy nauczyciel przebywający na urlopie zdrowotnym może złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela dyplomowanego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który w 1995 roku otrzymał tytuł nauczyciela mianowanego, jest magistrem historii oraz ma ukończone studium nauczycielskie z muzyki może nauczać zarówno historii jak i muzyki w gimnazjum?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w aktualnym stanie prawnym istnieje możliwość uznania przez dyrektora szkoły kwalifikacji nauczyciela z dyplomem magistra chemii (specjalność nauczycielska) do nauczania biologii, jeśli w programie studiów przedmioty "biologiczne" były zawarte (indeks). Pytanie dotyczy szkoły podstawowej.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe