Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka bez stopnia awansu zawodowego zatrudniony na okres umożliwiający staż na nauczyciela kontraktowego (01.09.2019- 31.08.2020) zaszła w ciążę. Przebywała na zwolnieniu lekarskim (trwającym nieprzerwanie dłużej niż miesiąc), a przed zakończeniem zajęć dydaktycznych wróciła do pracy, w związku z czym, w okresie ferii letnich będzie przebywała na urlopie wypoczynkowym. W związku z tym, że pracodawca nie planuje przedłużenia okresu umowy mam następujące pytania: 1. Jakie dokumenty należy wydać pracownikowi w związku ze stażem? 2. Czy należy wyliczyć nowy termin zakończenia stażu (wydłużony o czas sumy nieobecności trwających nieprzerwanie dłużej niż miesiąc i urlopu związanego z macierzyństwem) i wpisać go do zaświadczenia dyrektora szkoły? 3. Czy należy wystawić ocenę pracy, jeśli po porodzie okaże się, że po ustaniu stosunku pracy nauczycielka nie zakończy urlopu rodzicielskiego go w ciągu 3 m-cy, a zatem nie podejmie zatrudnienia w okresie 3 miesięcy po ustaniu stosunku pracy w naszej placówce (art. 9f ust. 2 KN)? 4. Czego względem stażu należy w tej sytuacji dopilnować, jakich terminów, dokumentów?
Skoro nauczycielka została zatrudniona na okres 2 lat szkolnych (od 1 września 2019 r. do 31 sierpnia 2020 r.), w 2019 r. nie wystawia się jej żadnego dokumentu związanego ze stażem, ponieważ staż trwa oraz zatrudnienie również jest kontynuowane. W dniu 31 sierpnia 2020 r. nie musi również wydane zaświadczenie, ponieważ aktualnie obowiązek jego wystawienia dotyczy pracodawcy, u którego jest kończony staż, natomiast aby ewentualnie nowemu pracodawcy ułatwić ustalenie okoliczności dotyczących stażu, takie zaświadczenie można wydać i zamieścić w nim informację o odbywaniu stażu od 1 września 2019 r., a także o okresach i przyczynach wydłużenia stażu, obejmujących czas trwania zwolnienia lekarskiego, urlop macierzyński i ewentualnie rodzicielski, o ile zostanie wykorzystany (art. 9d ust. 5 i 5a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., § 9 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, Dz.U. z 2018 r., poz. 1574). Z kolei urlop wypoczynkowy nie wydłuża stażu, ani też nie wylicza się terminu zakończenia stażu, który nie upłynął w trakcie bieżącego zatrudnienia. Ponieważ nie wiadomo, czy nauczycielka podejmie nową pracę, zaś brak oceny za okres stażu uniemożliwi jej kontynuację stażu, gdyby jednak podjęła nowe zatrudnienie na stanowisku pedagogicznym, takiej oceny raczej należałoby dokonać, chyba że nauczycielka poinformuje, że nie podejmie pracy w ciągu 3 miesięcy po zakończeniu obecnego zatrudnienia, z powodu zamiaru kontynuowania pobierania zasiłku macierzyńskiego z ZUS (art. 9f ust. 2 KN). Przepisy nie przewidują innych terminów ani dokumentów związanych z niedokończonym stażem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jeśli nauczyciel zdobył w 2016 roku stopień nauczyciela kontraktowego, to od 1 września 2018 roku może rozpocząć staż na stopień zawodowy nauczyciela mianowanego na starych czy na nowych zasadach?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel 26 czerwca 2020 r. uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego, po czym dwa lata pracował poza szkołą na stanowisku niepedagogicznym. Od 1 września 2022 r. ponownie został zatrudniony w szkole jako nauczyciel przedmiotów zawodowych (mając więcej niż 1/2 etatu). Od kiedy nauczyciel może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego i ile będzie on trwał?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wspomagający zatrudniony u mnie od 1 października 2022 r. na czas określony do 30 czerwca 2023 r. jest nauczycielem kontraktowym (od 1 lipca 2022 r.). Nauczyciel nie składał wniosku o rozpoczęcie stażu na mianowanego. Ile i od kiedy trwać będzie awans. Dodam że nauczyciel będzie zatrudniony jeszcze na następny rok szkolny.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy inna forma wychowania przedszkolnego - punkt przedszkolny - może organizować awans zawodowy dla nauczyciela? Czy nie ma takich uprawnień? Istnieją przypadki anulowania awansu kontraktowego realizowanego przez punkty przedszkolne. Czy jest to interpretacja urzędnicza czy prawo oświatowe?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor zwraca nauczycielowi mianowanemu do poprawy plan rozwoju zawodowego. Czyni to np. dwukrotnie w ciągu września. Nauczyciel oddaje "poprawiony" plan r.z. w 30-tym dniu od rozpoczęcia zajęć, bo taki dzień wyznaczył dyrektor. Ale dyrektor zauważa, że nie wszystkie uwagi dyr. są uwzględnione. Czy dyrektor ponownie zwracać plan r.z. do poprawy?, wyznacza termin, jednak jest już po tych 30 dniach. Czy dyrektor może zatwierdzić plan r.z. dopiero w grudniu aż plan będzie dobry? czy też musi zatwierdzić zły plan 30 -go dnia od początku zajęć?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe