Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka dnia 30 czerwca 2017 r. złożyła wniosek o urlop wychowawczy na okres od dnia 14 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2018 r. (do dnia 13 września urlop wypoczynkowy uzupełniający). Dyrektor udzielił UW na podst. art. 186 Kodeksu Pracy na wyżej wymieniony okres. Pracownica dnia 12 września 2017 r. przedłożyła zwolnienie lekarskie w związku z tym urlop został przesunięty o 7 dni i rozpoczął się od dnia 21 września 2017 r. Dnia 26 lutego 2018 r. nauczycielka przebywająca na UW dostarczyła zwolnienie lekarskie na okres od 26.02.2018 r. do dnia 12.03.2018 r. z kodem B. Poinformowana, że zwolnienie lekarskie nie będzie rozliczane ponieważ przebywa na urlopie wychowawczym do końca sierpnia, odpowiedziała że właśnie przerywa ten urlop. Dnia 28 lutego 2018 r. dostarczyła pisemny wniosek, że na podst. art. 186 3 ust1 KP zwraca się z prośbą o przerwanie urlopu wychowawczego i przywrócenie do pracy. Dyrektor szkoły odpisał, że nie wyraża zgody na przerwanie wyżej wymienionego urlopu. W odpowiedzi powołał się na art. 67b pkt 2 KN, dodając że „nagłe przerwanie urlopu wychowawczego znacznie by zaburzyło organizację pracy szkoły”. Poinformował również nauczycielkę, że jest zatrudniona z KN i obowiązują ją w pierwszej kolejności zapisy KN. Czy dużym błędem jest pisanie decyzji na przyznanie UW powołując się na zapisy KP pomijając KN, a w drugiej decyzji dotyczącej nie wyrażenia zgody na przerwanie UW tylko na zapisy KN.? Czy w tej sytuacji nauczyciel może udać się do Sądu Pracy, aby dochodzić swoich racji?
W przypadku urlopu wychowawczego nauczycieli, zastosowanie mają przepisy Karty Nauczyciela i kodeksu pracy. Udzielenie urlopu wychowawczego nauczycielowi powinno nastąpić na podstawie zarówno art. 67a Karty Nauczyciela, jak i art. 186 kodeksu pracy (w związku). Karta Nauczyciela reguluje tu kwestie terminów: złożenia wniosku, daty zakończenia urlopu, rezygnacji z urlopu.
W opisanym przypadku wprawdzie brak było w podstawie prawnej przepisów Karty Nauczyciela, jednak termin udzielenia urlopu (do 31.08.2018) został ustalony zgodnie z Kartą Nauczyciela. Kolejne działania dyrektora szkoły były właściwe - nauczyciel może przerwać urlop wychowawczy jedynie w przypadkach określonych w art. 67b KN. Do dyrektora należy więc decyzja, czy udzieli zgody na przerwanie urlopu w trakcie roku szkolnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Moje pytanie dotyczy Czy dyrektorem dydaktycznym Publicznego Przedszkola może być osoba która jest dyrektorem szkoły podstawowej i ma ukończony kurs kwalifikacyjny Zarządzanie Oświatą ma wyższe studia pedagogiczne ale nie ma wychowania przeszklonego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudnienie nauczyciela a badania wstępne.
1. Czy nauczyciela, który dostarczył kopię orzeczenia lekarskiego z poprzedniej szkoły (jako rodzaj wykonywanej pracy na orzeczeniu ogólny wpis: nauczyciel) przed zatrudnieniem w szkole podstawowej należy wysłać na badania wstępne?
2. Czy kierując na badania wstępne nauczyciela posiadającego bezterminowe badania - wpis w książeczce "sanepidowskiej" należy go skierować również na badania sanitarno - epidemiologiczne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nasza nauczycielka przebywa na rocznym urlopie zdrowotnym do 26.12.2018 r. Czy w/w nauczycielka może przedłużyć urlop zdrowotny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W gimnazjum zatrudniona jest od 03.09.2012 r. katechetka (mgr teologii), nauczyciel kontraktowy w niepełnym wymiarze godzin. W każdym kolejnym roku szkolnym malał wymiar zatrudnienia nauczycielki. Czy można było w tych latach pracy zawrzeć umowę na czas nieokreślony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel, który jest zatrudniony na 4 godz. tygodniowo w innej szkole, która nie jest jego głównym miejscem pracy powinien otrzymać świadczenie urlopowe ustalone proporcjonalnie do jego czasu pracy i okresu zatrudnienia. Proszę o podanie podstawy prawnej.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe